pondělí 14. května 2012

1997-2005 - Zvonáče a kruhy v uších

Tenhle stylse návrhářům rozhodně velmi povedl a není na škodu se k němu vrátit! V sekáčích nějaké kousky ještě seženeš a občas i v módních obchodech najdeš obleček, který ve vhodné kombinaci vrátíš o 10 let zpět.

Co se vlastně nosilo?

Základní silueta byla úplně obrácná než je dnes - nahoře úzké a dole široké.

Oblíbená byla kratší trička s odhaleným kusem břicha nebo pupíkem. Super módní byla odhalená ramena nebo široký výstřih kte krásně zvýraznil šíji. Dala se sehnat le i úplně obyčejná tílka. Častý byl potis s americkými motivy (vlajka, barvy atd).

Klahoty byly nejdřív se sníženým pasem a později bokové. Základní tvar byl zvon, který nohy v kominaci s úzkým tričkem prodlužoval. Pokud zvon nebyl, byly kalhoty trochu širší.

Tomuto období vedly minisukně  džínové, různě přeskládané. Barvu khaki potkal člověk všude.

Boty se dělaly zakulacené na platformě. Skejťácký boty vypadaly jako boty pro skejt (narozdíl od těch dnešních). Oblíbená byla také vysoká šněrovací obuv.

Přes tělo měla být džínovka, na rukou spostu kruhových náramků (nebo potítko) a v uších kruhy. Pásek u kalhot byl výrazný, hodně se nosily pásky na krku. Vládly piercingy - které se ovšem umisťovaly na logická a slušivá místa (narážím na dnešní piercingy na krku, v nose jak buvol nebo na kořeni nosu).

I vlasy se stříhaly trošku jinak. Módně se konečky u mikáda zvedaly nahoru nebo se mikádo třapatilo, vlasy se hrozně kudrnatěly nebo nechávaly rovné a dlouhé. Symetrickým ofinám doba moc nefandila. Jistě si pamatuješ i na barevné proužky.

Proč se mi tahle móda tak líbí?

Myslím si, že silueta nahoře úzké a dole široké je velmi slušivá pro dívky, protože podporuje jejich přirozené křivky.
Daly se sehnat různé střihy oblečení... Dnes člověk shání sukni nebo kabát, který se jen trošku vymyká módnímu diktátu a už nemá šanci. 4 roky se nosí v kabátech výhradně 60. léta a nic jiného na trhu není. Sukně jsou tak tří střihů a volná trička s gumičkou udělají z normálně štíhlé holky pytel. Přijde mi, že móda před 10ti lety byla mnohem různorodější a slušivější a nedělala hloupé experimenty jako dnes (např. zmiňované piercingy).
Kreslená inspirace z imaginárních hrdinek pro mladé dívky:

7 komentářů:

 1. Piercing bych fakt nenazvala "hloupým experimentem". Z antropologického hlediska je to pradávná záležitost a nevkus nevládl v tomhle směru jen devadesátkami. Dodnes si kdejaká slípka dává propíchnout břicho, aby byla cool. Devadesátky tomuhle teda nahrávaly šílenou módou krátkých triček. V kombinaci s bokovkami (ještěže i tohle už pomalu vymírá) to udělalo pneumatiku v pase i čtyřicetikilový slečně. Jestliže máš pocit, že v devadesátkách piercingy vládly, tak možná u nás z titulu toho, že euforie, co se konečně po revoluci všechno může. Je to jen o typu postavy. Kdo má krátký a ne zrovna výstavně štíhlý a dlouhý nohy, populární devadesátkový zvonáče mu lichotí mnohem víc než současný slimky, to je jasný. Jakože takových slovanských postav s krátkýma nohama a větším pozadím tu běhá... Ale souhlas s tím, že volná trika sluší jen fakt hodně štíhlé holce, z normální udělá krabici.

  OdpovědětVymazat
 2. Nízký bokovky a krátký trička na ulicích teda vídat už nechci, protože většina slečen na tohle prostě nemá figuru a přes pas jim všechno teče... Jasněže pokud je holka od pasu nahoru droboučká, tak jí to bude slušet a nohy se v tom schovají, ale prostě slovanská postava takhle vesměs nevypadá, takže je to podle mě naprosto stejně vedle trend jako slimky a volné triko. Holky by se akorát mohly naučit koupit si triko prostě normálního střihu: neobtažený, neplandající, nezařezávající se nikam, přiměřeně dlouhý...

  OdpovědětVymazat
 3. Já bych ještě zmínila šátky, kolem 2000 (nebo dřív??) to byl obrovský (a slušivý.) hit. Ve předu se pod něj vlasy stáhly a vzadu naopak vlály - víš, co myslím?.)

  OdpovědětVymazat
 4. Hih, ségra v té době vyrůstala a já mám po ní několik plných krabic oblečení :D Je fakt, že některé kousky jsou opravdu hrozně fajn

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj, moc pěkný článek:) a hlavně perfektní blog, jsi skvělá. Jako dobu prefeuješ ty?:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc díky:-) Já mám moc ráda tuto dobu. Dál miluji 10. léta, potom 20., 40. a 50. léta a 19. století a tak bych mohla pokračovat:-)

   Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...