úterý 22. května 2012

Historie líčení

Snem každé retro nebo vintage dívky je naučit se líčit jak to bylo moderní v její oblíbené době. Jenže nikde není žádný jasný přehled, většina tutorialů na Youtube dobověš neodpovídají nebo si třeba přečte v časopise jak se líčilo v 50. letech (od absolutního neodborníka) a pak si udělá kočičí linku ve které nebude vypadat jako modelka, ale jako pin-up.
Vytvořila jsem vám stručný přehled líčení s vlastními ilustracemi. Vycházím z dobových módních fotografií, obalů časopisu Vogue a módních ilustrací. dataci berte s rezervou, protože styly líčení se mezi sebou velmi prolínají (zvláště v 50. a 40. letech).

Nekopírujte tento článek.

10. léta (1910-1920)

10. léta jsou léty převratu. Na počátku je líčení ovlivněno fauvismem, proto bývají přemalované oči cílem kritiky. Nesehnala jsem ovšem obrázek, proto nemůžu uvést obrazový příklad.
V celých 10. letech jsou dále velmi moderní výrazné kouřové stíny (černé). Důraz se klade na tmavou barvu pod očima a ztmavení u kořene obočí.

  
20. léta (1918-1929)

V základě se setrvává na stejném líčení jako v 10. letech, ovšem v mírnější formě. Oblíbené je i velmi jemné, až čistě přírodní líčení.
Na Youtube najde člověk tisíce tutorialů na líčení z 20. let, kde dívky vypadají jako zmalované můry (vyjímečně člověk najde opravdu dobový návod). Toto líčení je velice přehnané a nenašla jsem jedinou herečku, která by tak výrazné stíny měla! Obecné vědomí někdy neodpovídá realitě.


30. léta (1928-39)

Už od roku 1928 je oblíbená ,,čistá" tvář. Obočí není téměř žádné, stíny jen nevýrazné a očnicové oblouky se zesvětlují.

40. léta (1938-52)

Ve 40. letech se líčí silnější linka na horní víčko (většinou ho při pohledu dopředu celé zakrývá), někdy se trošku protahuje.

50. léta (1950-56)

Nosí se úzké protažené linky obíhající celé oko, které ho sice zmenšují, ale u některých typů očí působí velice zajímavě. K linkám se většinou dával i jednobarevný stín přes víčko.

 Konec 50. let (1956-61)

Většina lidí si myslí, že 50. léta byl největší módní vzor pin-up girls. Jenže když se pak člověk podívá na dobové návrhy šatů a foky modelek, zjistí, že to nemá s pin-up nic společného. To samé platí o líčení.
Až přibližně v letech 56-60 se líčí tak, jak si každý představuje 50. léta. Dlouhé očičí oči, kočičí brýle, roztomilý úsměv a vlnité vlasy. Spodní linka se již tak výrazně nemaluje, většinou se aplikuje jen na kraj.


60. léta (1962-68)

Výrazného líčení se dostává za pomoci umělých řas, silné linky na horním víčku a tmavý stín do záhybu víčka. Stíny hluboce obtahují i vnitřní koutek víčka a kořen nosu.Dominuje tyrkysová. Pro zajímavost - již se nezvýrazňuje obočí.
 70. léta (1969-80)
Důležité jsou opět řasy. Už se nedávají umělé, stačí přírodní. Nemusí být příliš husté, ale musí být po celé délce víčka. Linky se dávají jen na kraj očí, v druhé polovině se už celé rámují, výrazné tmavé stíny v módě nejsou, upřednostňují se jemné a pastelové barvy.Oči se opticky prodlužují.


80. léta (1978 - 1990)

Opět je zpět výrazné líčení a obočí. Důležité jsou černé linky nahoře i dole. Stín se až k obočím a vítězí červené, růžové a hnědé barvy.
90. léta (1988-2002)

Na vrchní víčko se dává šedá linka a stín bývá hnědý. Důraz je hlavně na rty a obočí.

Dnes (2002-2012)
 Do módy se vrací výrazné líčení. Kouřové stíny všech barev, tmavé linky (jinak barevné linky se ovšem nenosí). Obočí je opět nevýrazné.

A co se vám nejvíc líbí? Jak si líčíte oči?8 komentářů:

 1. Musím říct, že je to opravdu pěknej blog. Konečně něco, co budu mít na sobě a budu originální. protože ostatní se řídí podle V. beckham ect.:)

  OdpovědětVymazat
 2. :) Moc děkuju, o to přesně mi jde:)

  OdpovědětVymazat
 3. Já se stále líčím ve stylu 50. let. U mě vede prostě jen linka a řasy. Ovšem na nějaké párty či plesy volím většinou kouřové a výrazné líčení. Mám i rudou rtěnku, jak už tu bylo zmíněno - podtrhuje ženskost, a to se mi líbí. :-) Velmi obohacující článek, perfektní! :)

  OdpovědětVymazat
 4. já si teda myslím že cara delevingne přináší opět širší obočí

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, právě proto jsem uvedla rok 2002 - 2012, protože výrazné obočí začalo být moderní v roce 2012. Článek je rok starý, kdybych ho psala tento rok, samozřmě bych jako ,,dnes" napsala léta 2012 - 2013, kde je moderní jiný typ líčení.

   Vymazat
 5. Stíny moc nepoužívám, když už, tak stříbrné, šedé, černé...ale jen výjimečně.
  Mojí klasikou je černá tekutá linka na horním víčku, někdy prodloužená, na jednom oku silnější, abych opticky zakryla po úraze snížené horní víčko na druhém oku. Spodní linky jen občas, a tužkou, často mi totiž slzí oči a už jsem se naučila, že spodní linky nemám, ergo kladívko můžu si spodní víčka třít :D někdy si u spodních víček dělám tužkou tenkou linku od vnějšího koutku do max. poloviny víčka, jen tak pro prču. Mám docela velké a třpytivé oči, a hlavně hodně tmavé, nemusím je ani moc zvýrazňovat.
  A pokud jde o pusu, tak buď nic, nebo blyštěk na pyštěk v podobě tmavě červené rtěnky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si zas nemůžu dát stíny moc do vnějšího koutku oka, taky pak slzím celý den:D

   Vymazat
 6. super článek, přesně něco takového jsem hledala :)

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...