středa 11. července 2012

Historie spodního prádla (10. - 90. léta)

Jaké spodní prádlo se kdy nosilo? To, že nedokážeš dosáhnout vintage vzhledu, má občas za příčinu i moderní spodní prádlo (stažení pasu, břicha, jiné tvarování prsou..). Pojď se podívat na několik desetiletí zpět, co si bv jaké době dámy oblékaly pod šaty.

10. a 20. léta

Kolem roku 1914 dámy odložily korzet, přesto se stále objevuje v dalších letech v podobě jakési šněrovačky s kosticemi. Nosila se řasená látková podprsenka, pod prsy šněrovačka, která končila až nahoře u stehen. Pod šněrovačkou vykukovala řasená látka z košilky nebo kalhotek, která byly pod šněrovačkou. Někdy se také nosil místo šněrovačky široký podvazkový pás.

30. léta (vlevo)


Podprsenka je jednodušší, bez řasení. Šněrovačka je kratší, někdy se od podprsenky odděluje a začíná v pase. Těžko říci, zda mám říkat šněrovačka či povazkový pás, protože se postupně zkracuje.

40. léta (vpravo)

 Do módy jde špičaté poprsí. Šněrovačka je jednoduchá, hladká.

50. léta (vlevo)


Cílem je zvýraznit pas. Mnoho šněrovaček tedy končí v pase nebo těsně nad ním, velmi oblíbený je typ šněrovačky, která začíná už pod podprsenkou (která je stálešpičatá).

 60. léta (vpravo)


S vývojem punčoch se ruší podvazky (které přesto mnoho žen ještě mnoho let nosí). Odkládá se i šněrovačka. Kalhotky končí v pase. Podprsenka má již tvar ,,naší" podprsenky s tím rozdílem, že kryje celá prsa. Spodní prádlo začíná být barevné.

70. léta (vlevo)

Už na konci 60. let se u kalhotek pas posouvá níže a tím se stále přibližuje dnešnímu vzhledu spodního prádla.

80. a 90. léta (vpravo)

Kalhotky končí na bocích, podprsenka kryje jen část prsou, nosí se mnoho obměn kalhotek i podprsenek. Mnoho spodního prádla z tohoto období byste ani nepovažovaly za 20 let staré.


Čerpala jsem hlavně z dobových ilustrací či fotografií, možná mám chybu v názvech některých částí prádla, v tom případě mě omluvte či napiště do komentářů typ na lepší název.

Které spodní prádlo se vám nejvíc líbí?

8 komentářů:

 1. zase raz som to precitala cele a nema to chybu ;) a kresby su super, hned si to lepsie predstavujem :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! To víš, bez kreseb by to bylo dost na nic:)

   Vymazat
 2. Fakt super zajímavé. Musím ten tvůj blog projít detailně celý!

  OdpovědětVymazat
 3. Bezva článek, jak jsi na přišla na takové téma? Spodní prádlo a jeho vývoj je dost originální :) Navíc to má vážně hlavu i patu, klobouk dolů :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky:-) Hodně se zajímám o starou módu a baví mě sledovat vývoj. Takže pro tentokrát to bylo spodní prádlo:)

   Vymazat
 4. Krásný článek!!! Přitom jsem si vzpoměla na jednu internetovou diskusi na téma podvazky-a názory lidí. Jeden sprominutím blbec tam napsal, že každá žena nosící podvazky je lehká. Za to bych zabíjela! Ale jinak děkuji za zajímavé počteníčko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To víš, do takových diskuzí leckdo napíše lecos. Někdo nosí podvazky pro ten pocit, někdo že nosí starou módu, někomu to přijde praktičtější. Ještě před takovými 50 lety ženy podvazky nosily a nebyly lehké.

   Vymazat
 5. Teda, já bych klidně nosila i to z 10.a 20. let :).

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...