středa 18. července 2012

Secesní móda

Dnes odbočíme z vintage dob a vrátíme se o 110 let zpět. Toto období (1899-1909) je obecně velmi dobře známé a populární, což nám dokazuje i nespočet filmů zasazených do této doby. Tedy - co se nosilo? Co měl oděv vlastně s posledním univerzálním slohem společného?

Secesní vliv

Léta 1890 - 1914 nazýváme obdobím secese. Na konci 90. let přišla haute couture k domněce, že by se i oděv měl nést v tomto duchu. Základem secesního slohu je střídání S linie s vertikálními liniemi. Proto se žena v pase prohla a vytvořila nepřirozenou křivku, která sice vypadá ladně, s pohodlím nebo přirozeností nemá ovšem nic společného.

Základ oděvu

Šaty měly velké rukávy a velkou košili, aby se zdůraznila ramena a dekolt. K tomu kontrastoval úzký pas. Sukně byla do tvaru kalicha, měla působit rozevlátě.

Výrazným prvkem byl vysoký stojatý límec. Jako doplněk se nosily korále. Na hlavě se skvěl mohutný účes, tzv. gibson hairstyle, často popořený příčesky. Na něm byl přidělaný velký klobouk doplněný péry.

Vývoj

Mezi lety 1899 - 1900 se S linie teprve formuje. O letech 1901 - 1995 můžeme mluvit jako o vrcholném secesním oděvu. Šaty jsou velmi přeplácané, někdy v nich ženy vypadají příliš mohutně. Od roku 1906 se pas zvyšuje mírně nahoru, košila již není tak ohromná. Sukně se formuje do zvonového tvaru, zužují se boky a zvětšuje klobouk. V roce 1909 je tak velký, jako byl naposled za dob rokoka. Na konci této dekády již není takový důraz na S siluetu.

Rokem 1910 začíná oděvní reforma v celé šíři, tuší se S silueta a stojatý límec, korzet je ovšem stále radikálnější. Nyní se nezaměřuje na pas, al na zúžení boků.

Přeplácaný oděv se snažilo mnoho návrhářů a umělců zničit, jako byla např. Coco Chanel nebo Poiret.

Použitá literatura:

Kybalová, Ludmila: Doba turnýry a secese. Lidové noviny, Praha 2006
Máchalová, Jana, Móda 20. století. Lidové noviny, Praha 2003
Uchalová, Eva: Česká móda 1870-1918. Olympia, Praha 1997
www.marquise.de
www.all-art.org
http://lamodeillustree.livejournal.com
 
 A nyní nějaké dobové návrhy:
9 komentářů:

 1. fuuu toto sa mi moc nepaci a hlavne by som asi umrela od nepohodlnosti :D coco chanel asi tiez mala podobny nazor :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musim říct, že mám taky bolíbenější období:D Raději mám 0. léta, kdy se právě od těhle podivností upouští a navrací se k přirozenosti :)

   Vymazat
 2. Žádné pohodlí. To byla náročná móda. Hezky zpracovaný příspěvek.

  OdpovědětVymazat
 3. Mě se tato retro móda líbí :))
  Jinak krásný článek, hodně jsem se toho dozvěděla :)

  P.S. Jsem tvým novým čtenářem a potěšilo by, kdyby ses i ty stala mým, děkuji :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za pochvalu i za členství! :) Už se přidávám na tvůj blog!

   Vymazat
 4. OMG!!! Já tuhle módu prostě miluju!!! Sice bych v tom asi nevydržela pět minut, ale na pohled je to krásné...a tvůj blog je obecně fakt boží. :D

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...