pondělí 8. října 2012

Historie tvaru obočí

Na internetu najdeš historie líčení očí, účesů, šatů, klobouků, ale nikde nenajdeš kompletní historii tvaru obočí. Proto jsem se rozhodla vytvořit článek o módě obočí od  20. století dodnes. Ještě minulý rok nebylo v módě zvýrazňovat tuto pěknou část obličeje, letos ovšem nastoupila vlna zájmu o 40. a 50. léta, které se nepojí s ničím tak moc, jako se rtěnkou a právě zvýrazněným obočím. Můžeš se tedy nejen nechat inspirovat, ale objevit svůj ,,typ" a zařadit ho do příslušné doby.


0. a 10. léta
Na počátku 20. století je v módě obočí rovné, které se na konci ohýbá směrem dolů. Pomáhalo tak vytvořit symbolistický výraz, který byl v době secese velmi populární. V průběhu 10. let se obočí trochu zakulacuje a přechází do tvaru 20. let.

20. léta
Už v polovině 10. let začíná být symetrický oblouček, který známe z tehdejších grafik a filmů. Samozřejmě mnoho dívek chce mít rovné obočí jako má Lousie Brooks, ale obecný trend byl přesto oblouček. Pozor - ultra tenké obočí není znak 20. let, nýbrž let 30.


30. léta
Oblouček ztrácí svou symetrii a ke konci se zvedá nahoru. Čím vyšší konec obočí, tím pozdější rok. Dívky si obočí vytrhávají na tenkou čárku, která sje pro nás dnes znakem této doby.

40. léta
Už kolem roku 1939 přestává být moderní tenká linka. Obočí je vysoko a má stejnou tloušťku po celé své délce. V průběhu 40. let se ještě ztlusťuje a láme se na nejvyšším bodě.

50. léta
S příchodem New Look v roce 1947 se mění i tvar obočí. Stává se z něj vysoký oblouk, který vypadá poměrně uměle, přesto vytváří velmi zajímavý výraz. Některé dámy si stále drží zalomení, v módě je ovšem pravidelné zaoblení.

Přelom 50. a 60. let
Už ke konci 50. let se setkáváme s dvojím typem obočí. Někdo dává přednost elegantnímu oblouku, další se inspiruje novým proudem - obočí posadí níže, zalomí ho, ztlustí a velmi prodlouží.

60. léta
V 60. letech se líčení zaměřuje spíše na oči a proto obočí zůsává v pozadí. Drží si svůj tlustší ráz, ale sází na přirozenost i co se tavru týče.

70. léta
Ani v 70. letech není obočí to hlavní, co tvoří základní líčení. Není již tak široké jako v 60. letech a zalomuje se až nepřirozeně daleko od nosu.

80. léta
Tlusté obočí je zpět. V módě je si ho zvýrazňovat, prodlužovat. Někdo ho nosí zalomené, někdo rovné.
90. léta
Stále frčí zalomené výrazné obočí, ale jeho tloušťka již není tak radikální.


Přelom na roku 2000
Na konci 90. let přichází změna - dívky si obočí trhají na tenkou linku, která po zalomení nesměřuje dolů pod ostrým úhlem. Jako doplněk je ideální piercing.

0. léta
Po roce 2003 honba za krásným obočím ztrácí. někdo ho nosí tenoučké, někdo tlusté, většina dívek ho ale neřeší. Prostě není v módě.

2012
S příchodem roku 2012 se konečně vrací módní salony k zvýrazňování obočí. Jelikož frčí 40. léta, inspirují se dívky právě touto dobou a zvýrazňují si ho a zalomují. Jen tak dál!


 Tak který tvar obočí je ten ,,tvůj"? :-)

10 komentářů:

 1. audrey hepburn vo svojich začiatkoch, to je úplne TOP... a tiež 50. roky, to by ma fakt zaujímalo, ako si takéto obočie vytvarovať. každopádne, ja so svojim obočím už toho veľa nenarobím :)

  OdpovědětVymazat
 2. vôbec sa mi nepáči úplne tenučké,, alebo to okrúhle :(
  ale zohnala si krásne obrázky, rada som sit ento článok rpečítala, bolo to fakt zaujímavé a náučné :D
  som zvedavá o čom napíšeš najbližšie :3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky:-) Už dlouho připravuji článek na historii tvarů obličeje a tam chci zařadit i 19. století. Je totiž super si najít ,,svůj" obličej a pak se inspirovat dobovými trendy, které se tím pádem na daný obličej nejvíce hodí. jenže takový článek zabere hodně práce, takže bude hotov kdo ví kdy:-)

   Vymazat
 3. Nie o obočí, ale som očarená z tvojo blogu, niečo iné a zaujímavé. Super =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky:-) Přesně o něco ,,nového" mi jde

   Vymazat
 4. Hmm tak to já asi žádný tvar obočí nemám :D Ba jo oblouček jako u 30. let akorát, že je o něco tlustší :)

  OdpovědětVymazat
 5. Nejvíc se mi líbí 40. léta. Takový hezký kompromis mezi úpravou a přirozeností. :-)

  Jinak, na tvůj blog jsem narazila před chviličkou a jsem z něj nadšená. Něco takového jsem hledala a dosud nenašla, zkrátka máš další pravidelnou čtenářku. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, to mě těší :-) Zas mám o něco větší motivaci psát články.

   Vymazat
 6. 40. léta ten prostřední obrázek takovéhle mám :)

  OdpovědětVymazat
 7. V 0. a 10., 20., 30., 40., 50. a v přelomu 50. a 60. letech se mi líbí jak móda, klobouky, líčení, tak i tvary obočí :-). Né vážně, nemůžu si vybrat, který z nich se mi líbí úplně nejvíc :DDD. Asi ty dvacítky...:-).

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...