pátek 30. listopadu 2012

New Look

New Look patří mezi má nejoblíbenější období a proto si myslím, že bych vás, milé čtenářky, měla trochu seznámit. Roku 1947 totiž přišel Christian Dior s něčím, co mě naprosto fascinuje a přináší kombinaci starých stylů s moderním designem.

Móda  konce 40. let

40. léta se nesou heslem ,,úké boky a výrazná ramena". Ke konci dekády se nosí jednoduché šaty s výrazným pasem, rovnou sukní pod kolena a vycpávky na ramenou. Tak vypadá základní oděv. Na ,,lepších" módních návrzích se objevují řasení, aplikace a asymetrické prvky. Móda je velmi stylová.

New Look

V únoru 1947 přichází Dior s novou siluetou. Jeho manekýny mají objemné šaty, kterése stahují v pase. Na bocích se silně řasí, na ramenou zaoblují. Připomínají siluetu 30. a 40. let 19. století, přesto působí maximálně moderně. V porovnáním s hranatými rameny a úzkými boky, kterými se časopisy jen hemží, působí velmi žensky a slušivě.

Detailní prvky mají šaty stejné jako ve 40. letech - důraz se dává na asymetrii, nosí se malé nebo naopak velké klobouky, vlasy stahují do drdolu, nosí se límečky. Aby se silueta opticky nezkrátila, konec sukně se posune níž.

Celkově oděv působí velmi objemně a draze - což se nekříží s realitou. tento oděv si po válce mohly dovolit jen dámy z vyšších kruhů. Možná proto dodnes není tak znám, protože se ve své vlastní podstatě tolik nerozšířil.

50. léta


Šaty typu New Look se nosí cca do roku 1954. Přestože ,,životnost" není nijak dlouhá, ovlivní Dior celá 50. léta. Mnoho návrhářů se snaží tento styl napodobit. Inspirují se novou siluetou - zaoblují ramena a rozšiřují boky. Dodávají svým modelkám ,,umělost" a strnulost. Móda 1/2 50. let působí velmi přísně - ale přesto maximálně elegantně. To je něco, co mě na ní tak fascinuje.

 KYBALOVÁ, L.: Dějiny odívání: Od „zlatých dvacátých“ po Diora. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2009
KYBALOVÁ, L.: Dějiny odívání: Od empíru k druhému rokoku. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2004
MÁCHALOVÁ, J.: Dějiny odívání: Móda 20. století. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2003. ISBN 80-7106-587-0 

Toto video  o New Look velmi doporučuji. Obsahuje dobové záběry a podkladová hudba o výborně vystihuje.

Další video také stojí za shlédnutí, obsahuje mnoho krátkých záběrů na jednotlivé modely.

 Další obrázky New Look:
 (omlouvám se, jestli se tam omylem připletlo něco, co New Look není - občas to jde špatně rozpoznat)

4 komentáře:

  1. krásne, pripomína mi to pemplum :)

    OdpovědětVymazat
  2. Krásné, hned.bych.si.něco.takového.oblékla.

    OdpovědětVymazat
  3. toto je úplná nádhera! páči sa mi to najviac...a tá róba vľavo, čo mi pripomína obrovské lupene kvetov, tak tú by som chcela vlastniť :(

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...