neděle 16. prosince 2012

Jak na akné bez víry v lživé reklamy

Akné řeší dívky celou pubertu a často i po ní. Proto jsou ho plné časopisy. Vždy tam uvedou, co to vlastně akné je, jak vzniká a jak se ho zbavit. To poslední ukazují pomocí obrázkové přílohy, což je několik krémů a vod proti tomuto nešvaru. Jenže.. nějak se nám tomu prostě nechce věřit. Opravdu autorka článku vyzkoušela všechny uvedené přípravky? Vychází snad z nějakých statistik? Nebo má chemické vzdělání a proto dokáže určit, jaká vodička bude nejlépe účinkovat?  Už když si to čteš, dojde ti, jak je to absurdní. V časopisech to prostě chodí tak, že jim firmy platí za to, když jejich výrobky zveřejní. Četla jsi někdy v časopise pro dívky recenzi se záporným ohodnocením? Ne. A proč? Protože jim jde o peníze z reklamy, ne správně informovat.

Takže proto jsem se rozhodla napsat tenhle článek, kde z vlastních zkušeností poradím, jak akné léčit a můžete si být jisté, že mě žádná firma neplatí a poradím lépe, než nějaký časopis.

Pravidelná péče
Jestli ti nabíhá akné, nestačí se mazat jen, když se ti objeví pupínek. Musíš se mazat každý večer, aby byla pleť permanentně ošetřovaná.
Toto platí pro dívky v pubertě. Pokud je ti 17 a víc a akné tě moc netrápí, jen se ti občas objeví pupínek, mazat se každý den potřeba už není.

Pudr, make-up
Je to smutné, ale pudr - a co teprve make-up - ti zacpává póry, takže se kané tvoří ještě více. Proto dívkám s horším akné nedoporučuji tyto kosmetické zkrášlovače. Je to trochu paradox, protože s nimi si akné můžeš zakrýt. Jenže tím ho nevyléčíš. Proto doporučuji - pokud červenými pupínky příliš netrpíš a jedno to ráno najednou rudý obličej máš, klidně si make-up nebo pudr dej. Musíš ale počítat s tím, že příští den bude obličej ve stejném stavu.
Nedávno jsem začla používat pudr skoro každý den a tak to šlo asi 2 týdny a akné se mi strašně zhoršilo. Když jsem ho přestala používat, vyléčilo se. Takže vím, o čem mluvím:-)
Dej si také pozor - jestli si obličej ráno mažeš něčím proti akné, ne vždy je látka účinná v kombinaci s make-upem. Proto si obličej maž mastičkami večer nebo se poraď s doktorkou, zda tato kombinace nesnižuje účinnost (jestliže máš mastičku od doktorky)

Kožař - doporučuji!!!
Toto skoro nikoho nenapadne, přitom se jedná o nejlepší řešení. Jestli tě akné trápí - a to nemusíš mít plnou tvář boláků, prostě zajdi za kožařem. Ten ti předepíše nějakou mastičku či vodičku, která ti akné vyléčí rychleji než cokoli jiného. Vážně doporučuji, je to mnohem lepší než přípravky z drogérie.

Hormonální léčba
Jestli máš akné opravdu špatné, může ti doktor předepsat pilulky s hormony. Tady ale pozor - hormonální léčba není to samé, jako mastička na obličej. Každá dívka má nějakou přirozenou hladinu hormonů v těle, které řídí její ženské záležitosti a také ženský vývoj! Brát hormony kvůli takové ,,blbosti", jako je akné, mi přijde - obzvláště v pubertě - to nejhorší, co můžeš udělat. Akné ti po čase zmizí, ale že sis rozhodila vývoj svého těla i psychiky, tě může poznamenat na celý život - psychicky a třeba i fyzicky. Hormony také hodně mění nálady a proto s nimi můžeš mít pubertu mnohem obtížnější, než bys měla bez nich - což je další paradox, protože ti sice seberou pubertální problém akné, ale stejně rozhodí náladu. Proto nedoporučuji dívkám ani ve vývoji, ani po vývoji hormonální léčbu akné, protože mi to přijde jako přílišný zásah do ženského těla. I dobrými mastičkami si lze akné skoro vyléčit (i ty těžké případy) a obejde se to bez zásahu do celého organismu.

4 komentáře:

 1. Musím zaklepat, ale na pupínky nijak zvlášť netrpím, nicméně mazat se musím neustále. Suchá pokožka si to jednoduše vyžaduje... A myslím, že s tím zanášení pórů bude záležet hodně na složení daného přípravku. S pudry T.Le Clerc z rýže se mi to nestává... (Ale klidně připouštím, že jinou pleť mohou ovlivňovat...). Veronika

  OdpovědětVymazat
 2. To, že ti nesedne jeden přípravek, opravdu neznamená, že se máš make-upu definitivně vzdát. I dívky s problematickou pletí můžou používat make-up. (A když ne make-up, tak od čeho jiného by byly korektory?) Stejně tak se můžeš osypat po krému a rozhodně neznamená, že třeba v létě se nemáš mazat něčím s SPF. Jen to chce zkoušet. Ucpat póry může make-up, denní krém i krém na opalování. Taky zapomínáš, že se musí řešit příčina akné. Pokud je jí hormonální nerovnováha, ano, patří to do rukou lékaře, ale v podstatě se to jinak než antikoncepcí spravit stejně nedá. Krém nikdy nezapůsobí na hladiny hormonů. Všem přeju, aby jim samozřejmě kožař pomohl, ale ne vždy to vyjde. Taky nesouhlasím s tvrzením, že těžké případy lze vyléčit mastičkami. Ty nejtěžší případy akné se léčí nasazením brutální antibiotické kúry (ostatně, akné nemají jen holky, ale i kluci a co s nimi, ti antikoncepci brát jaksi nemůžou) a to je pravděpodobně pro tělo větší nářez než celé antikoncepční pilulky. (Během braní těch mnoha dryáků holčiny nesmí otěhotnět. Po vysazení antikoncepce můžeš otěhotnět hned, miminku nijak neškodí, že jsi ji ještě před měsícem jedla. Jsou holky, které zapomenou na jednu pilulku a přijdou prostě do jiného stavu a děti jsou naprosto v pořádku.) Dost jsi to zevšeobecnila, o téhle problematice asi něco víš, ale soudíš to podle svých zkušeností, které máš nejspíš ještě relativně příznivé. Kdybys měla akné x let a bezúspěšně chodila od doktora k doktorovi (tohle je naopak relativně častá možnost, kam se člověk uchýlí, protože člověka, kterému nefunguje kosmetika, logicky napadne: "Vždyť je to doktor, kožař mi určitě pomůže"), tak asi budeš mluvit jinak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já samozřejmě nejsem lékař a proto se tento článek zaměřuje na běžné akné, kterým se trápí většina dívek. Co se týče mastiček od doktora, ty nejdou bez předpisu, a proto už lékař sám posoudí, co by dívce prospělo - samozřejmě ne vždy dobře, jak říkáš. K hormonálními léčení jsem dala pouze svůj názor, nikoli příkaz.Ano článek je spíše všeobecný, protože nemám odborné znalosti a nechci si na to hrát. Každopádně děkuji i za Tvůj pohled a přidání Tvých zkušeností.

   Vymazat
  2. No, že si máš čistit pleť, to asi napadne každého. Že by bylo možná dobré zkusit profesionální přípravek od doktora, k tomu se okolo osmnáctých narozenin už taky ledaskdo odhodlá. (Však přece osmnáct, skoro dospělý, tak mě nebudou trápit pubertální pupínky.) Já mám kolem sebe v současný době mraky holčin, kterým je přes dvacet, o svou pleť se starají, ale jejich akné se nezlepšilo ani o fous. (S doktorkou mám vlastní nic moc zkušenost, chraň mě teda ruka páně si na svou kožařku stěžovat, ona je jinak skvělá, ale akné, to je prostě věčný boj.) To jsou prostě rozsypané hladiny hormonů (někdy je to dané, někdy si, nepopřu, hormonální soustavu holky rozhází tím, že úderem patnácti začnou zobat antikoncepci). Začít to brát takhle brzo není moc dobrý, to uznávám. Já prášky začala jíst ve dvaceti. Jenže to pak není chyba těch holek, že jo, musí s takovým téměř ještě dítětem sednou maminka. Jsou doktoři, kteří ti s klidem předepíšou, co si řekneš. Nechtěla jsem teda vyznít nijak útočně. Já bych byla smířlivější. Hormonální nerovnováha může být vrozená, je to překvapivě častý problém a nedá se vyřešit jinak než pilulkami. Respektive dají se tím potlačit její příznaky. Není to nic moc, ale je to lepší, než se mazat čímkoli naprosto bez výsledků. No a až vysadíš, bude-li to až z důvodu miminka, tak existuje šance, že po porodu, těhotenství a kojení udělají hormony veletoč samy nějakým příznivějším směrem. Každý si nicméně musí rozmyslet sám, jestli mu hezká pleť stojí za dlabání hormonálních tabletek. (Jakože si myslím, že antikoncepci jí každá druhá tak jako tak, aby se chránila a jen se začne mluvit o tom, že antikoncepce naprosto prokazatelně má taky jiný benefity než svůj původní účel, tak se to strašně démonizuje ve smyslu: "Jak můžeš něco takovýho jíst jenom proto, abys měla hezkou pleť." Taky mám přítele, takže stejně...)

   Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...