čtvrtek 17. ledna 2013

Odkud brát informace o staré módě

Jelikož studuji starou módu už 6 let, naučila jsem se hleda ty nejlepší zdroje. Sama vím, že mnoho dívek tato oblast také velmi zajímá, ale neví, kde informac brát. Protože pokud není blog na historii odívání vyloženě zaměřen, většinou je článek o určité periodě zkopírovaný či zpatlaný kdoví z čeho. Takže po čem jít, aby sis byla jistá správností?
Odborná literatura
Není moc knížek o historické módě, ale přece se něco najde. Nejlepší je řada od Ludmily Kybalové. Dále existuje také moc pěkný soubor od Heleny Jarošové nazvaný Česká móda. Na další knihy si konkrétně nezvpomenu, dají se sehnat v knihkupectvích - v knihovnách žel ne. Doporučuji pouze knížky, které se zaměřují pouze na starou módu. Ještě tak nějak ujdou knížky o desigenu, kde se ale móda naťukává jen velmi obecně. Pokud jde o knihu i historii obecně, většinou jsou informace o módě velmi chybné, ačkoli tato knihaprojde kontrolou. Na tuto oblast totiž moc odborníků není. Školní učebnice jsou tepr hrozné - některé obrázky v našich dějepisových svazcích zařazené o 30 let jinam jsem měla vždy chuť vytrhnout a roztrhat.

Krásná literatura
Výborné je najít si dobovou knihu, kde se hodně popisují šaty. Dozvíš se tam i nějaké oděvní zvyky. Nemám nic konkrétního, sama hledám, ale tento zdroj informací ti řekne opravdu hodně o tehdejším odívání a navíc máš 100% jistotu, že čteš pravdivé informace. Pozor jen na dobu a místo - např. na vesnici a maloměstech se lidé oblékali trochu jinak nebo velmi zastarale, před rokem 1700 byla móda vždycky jiná podle lokace, v době italské renesance u nás byla gotika atd.

Dobové časopisy
Velmi doporučuji si najít nějaké dobové časopisy, jde-li ti o 2/2 20. století. Časopisy z dřívějších dob se shánějí těžko a stojí moc peněz. V těchto magazínech vidíš přesně, co se nosilo, jak se dívky líčily atd. Jeden módní časopis ti toho řekne mnohem víc, než blogový příspěvek či návod na líčení - jdu trochu sama proti sobě, ale je to pravda. dají se
koupit v antivariátech či oběhnout babičky.

Dobové módní ilustrace
Internet je plný dobových ilustrací. Většinou ho zveřejňovatelé řadí do správných období, takže se nemusíš bát nepřesností. Někde najdeš přesný rok, jinde jen desetiletí. Pokud chystáš párty v době určité periody nebo deláš referát, nejlepší je najít tyto ilustrace a podívat se, co mají obrázky společného. Silueta, doplňky, barvy, klobouky, délka sukně, výstřih atd. Podle mě nejlepší zdroj informací.

Obrazy, fotografie
Výhodné je také najít si obrazy panovníků či fotografie hereček, modelek,  zpěvaček. Tak se hodně o tehdejší módě dozvíš.

Dobové reklamy
Jestli hledáš něco o účesech nebo líčení, úplně nejlepší je najít si staré reklamy. Velmi snadno se hledají už z doby 20. let. 

České blogy a webové stránky
Nedoporučuji! Až narazíš na článek o staré módě, dej si do do Google a uvidíš, kolikrát ho blogerky zkopírovaly. Takže pořád narážíš na stejný text, ve kterém bývá hodně chyb. Někdy jde okvalitnější čtivo, jindy na absolutní plytky, jakože se v 30. letech nosil korzet či se v 90. letech 19. století nosila velká turnýra. Většina článků nestojí za nic... Servery jako je idnes a atd obsahují snad ty největší chyby. Na mém blogu vycházím z výše popsaných zdrojů a zajímám se o toto téma hodně dlouho, takže si myslím, že mé články něco pravdivého říkají a když o daném období moc nevím, tak sem o tom prostě článek nemám. Ale i u mě se občas najdou chybičky, takže nespoléhat na jeden zdroj.

Cizí blogy a webové stránky
Co se týče webových stránek, o módě starší roku 1910 jich je opravdu hodně a většina stojí za přečtení. O druhé polovině 20. století jich už tolik není a kvalita je horší.. Co ale můžu doporučit, jsou blogspoty. Člověk si v nich sice o módě konkrétně nic nepřečte, ale mnoho stránek se zabývá konkrétně starou módou a autorky přidávají spousty ilustrací a fotek. Takže je to pěkné pokoukání a zdroj dobových materiálů. V ČR či SR takový blog není vůbec, jestli nějaký znáš, dej vědět a hned tam letím!
6 komentářů:

 1. v mojej diplomovke som sa venovala staršej móde (prvá polovica 20. storočia) a musím povedať, že som čerpala iba zo zahraničných knižiek - pre mňa dokonalá pomôcka, skúšala som aj české a slovenské stránky / blogy, ale informácie boli občas tak mylné a nepresné, že som to radšej hneď vzdala... a staré časopisy sú tiež dokonalá pomôcka :)
  Pekný článok!

  Basha

  OdpovědětVymazat
 2. Úžasný blog, díky za něj! Jsem fanynka téhle módní nostalgie, těším se, až to tu víc prozkoumám!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! Každý nový člen mého blogu mě velmi potěší.

   Vymazat
 3. Je to tak, už tisíckrát jsem narazila na stejný článek na dvaceti blozích...zkopírováno i se všemi možnými nesmysly a omyly. Za to tady u tebe vím, že si s každým článkem dáváš práci a informace máš podložené a opravdu moc zajímavé...někdy mám pocit, jako by jsi skutečně žila v každé době, o které zrovna píšeš ;-). Je to tak? :-D
  Vivi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji. No, žiju v přítomnosti, ale občas se v myšlenách do dob minulých ráda přesouvám... Staří otevřít dobový časopis a už jsem tam.

   Vymazat
 4. Já mám od Ludmily Kybalové - Od "zlatých dvacátých" po Diora a jsem s ní naprosto spokojená :-) Co se týče těch školních učebnic, máš naprostou pravdu - jednou jsem tam narazila na obrázek krinolíny, pod kterým bylo napsané "Krinolína - oblečení typické pro 1. polovinu 19. století". Ach jo, oni si snad myslí, že se celou dobu od roku 1800 do 1850 nosilo stejné oblečení :D :D

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...