úterý 5. února 2013

Typy ženských postav

Vytvořila jsem pro vás ukázku typů (štíhlých) postav, které se vyskytují v dámské populaci. Tato řada vznikla mým vlastním pozorováním a také z otázek na mé nejbližší. Takže se možná dočteš více, než na klasických stále kopírovaných blozích, ale zas ber prosím článek s rezervou - jelikož vycházím z vlastních zkušeností, nevytvořila jsem nějaký oficiální objektivní průzkum:-) Toto osobní rozdělení je velmi obecné - nezahrňuji do něj faktory jako krátké nohy, velká prsa, tloušťka atd. Proto ho ber spíše orientačně. V tomto článku se nebudu věnovat tomu, co si má jaký typ oblékat. Řeknu ti, jaké výhody a nevýhody tvá postava má a možná i něco z historie ideálů krásy.

Postava č. 1 - souměrná
Máš stejně široká ramena jako boky (v zrcadle - ne na krejčovském metru), tvá postava nepůsobí mohutně ani drobně, pas máš výrazný, ale ne jak po nošení korzetu.
Tato postava má výhodu, že nemá nic extra výrazného - takže mindráky z širokých ramen nebo velkého pozadí tě nemusí trápit. To je ale trochu nevýhoda - na většinu oblečků se hodí typ postavy, kde je něco v nepoměru (pro dnešní módu jsou to např. úzké boky) - takže ti bude slušet skoro vše, ale v ničem nebudeš tak strašně šik.
Co se týče budoucnosti, máš docela výhodu. Tvá souměrnost ti zůstane a poměry pasu a boků budou skoro pořád stejné. Takže budeš působit štíhle a žensky i ve vyšším věku.
Tento typ postavy byl moderní hlavně ve 20. letech (i přes ,,hubené" módní ilustrace), dále letech v 10-tých a 30-tých.

Postava č. 2 - přesýpací hodiny
Tvá postava působí velmi ženským dojmem - máš výrazně úzký pas a k tomu širší boky a stejně široká ramena.
Sen snad každé dívky je vlastnit takovou postavu. Působíš velmi sexy. Pokud si ale nedáš pozor, můžeš z sebe udělat mohutnou bábinu - to když si oblečeš něco s nevýrazným pasem nebo hodně přibereš, takže se pas potlačí. Bude to z toho důvodu, že tvá široká ramena a boky nebudou vyrovnána štíhlým pasem.
S přibývajícím věkem budeš mít oproti svým koleginím výhodu, že tvůj pas bude mít nejmenší obvod a budeš stále nejvíc ženská.
Tato postava byla ideálem v 40. a 50. letecha také v době secese.


Postav č. 3 - široká ramena
Nejširší část tvého těla jsou ramena. Pas nemáš příliš výrazný a proto si můžeš připadat tlustě. Tlustá ale nejsi, pamatuj. Tvá postava je prostě mohutná a to s tloušťkou nesouvisí.
Na blozích tvé tělo přirovnávají k ,,jablíčku". Musíš se vyrovnat s šířkou ramen. Dobře voleným oblečením ale tento nedostatek potlačíš.
Co je tvý výhoda - nohy a prsa. S přibývajícím věkem to bude s tloušťkou pasu horší, s tím se musíš smířit. Na druhou stranu ti ale zůstanou úzké nohy a vyrostou prsa - takové dámy se ve věku okolo padesátky chlubí nejkrásnějším poprsím. Takže se musíš zaměřit na tyto dva faktory, které by si s tebou popravdě vyměnily i některé pro dnešní dobu ,,ideálnější" dívky.

Postava č. 5 - úzké boky
Tato postava se od předešlé liší tím, že působí spíše drobně. Když uděláš před zrcadlem svislou linku od krajů ramen, tak se tato linka tvých boků nedotkne. Boky také obkreslují tvar obdélníku, kdežto u postav s výraznějšími boky to je kosočtverec.
Tvá postava je ideálem mnoha dívek - právě kvůli malému pozadí. Celkově jsi dost štíhlá a proto si můžeš dovolit nosit ledacos.
V budoucnu budeš mít výhodu, že nebudeš nabírat přes boky. Díky tomu si ponecháš mladistvý vzhled a nebudeš působit mohutně. Na druhou stranu se nikdy nevyrovnáš ženským postavám - širší pánev mít nikdy nebudeš.
Tvá postava je právě v kurzu! Nakupuj oblečení, dokud se ideál nezmění!

Postava č. 6 - široké boky
Když se postavíš před zrcadlo a uděláš svislou přímku od krajů ramen, tak tato linka tvé boky protne. Tuto postavu bych rozdělila ještě na dva typy:
a) Máš úzkou horní část těla, tvůj hrudní koš nemá velký objem. Boky máš ovšem přiměřené. Proto působíš jako bys měla velký zadek, ale nemáš. Jen tak vypadá kvůli drobné vrchní čási těla.
b) Tvá horní část je úplně normální, ovšem boky narostly o trochu více. Ano, máš větší zadek. Ale to, že zrovna teď nefrčí neznamená, že jsi odsouzená.
Tato postava se považuje na blozích za nejproblémovější. Osobně nechápu proč. Je totiž hned po ,,přesýpacích hodinách" nejvíce ženská - a možná ještě ženštější. Boky jsou totiž to, co tě od kluků odlišuje. Se správným výběrem oblečení se z tebe může stát ikona a můžeš se přiblížit ,,přesýpacím hodinám" - o tom ale jiný článek.
Musíš počítat s tím, že první místo, kam půjde přebytečný tuk, je právě zadek. Je na tobě, jak moc ho necháš ,,narůst" - jen pro hubnoucí typy, pod šířku pánve to žel nepůjde. Pokud máš drobnou vrchní část těla, těš se - tam moc přibírat nebudeš.
V době secese byly širší boky ideálem - a to bylo jó krásné období.
Popravdě bych tuto postavu klidně vlastnila... Přijde mi nejrásnější. Ačkoli za tento výrok mě teď asi hodně dívek s mindráky ukamenuje.

Postava č. 7 - drobná
Působíš velmi souměrně, akorát ti chybí ,,rozměr do šířky". V době puberty, kdy tvé spolužačky přibíraly, jsi stála jakoby vzadu. Nemáš příliš velká prsa, ani široké boky a hodně lidí tě nazývá hubenou.
Hubenost je věc, které se snaží docílit většina dívek. Díky ní si můžeš dovolit také skoro všechno oblečení. Nemusíš řešit, že v něčem vypadáš tlustá. Na druhou stranu nemáš ženské rysy - to je potíž tvé postavy. Nesmutni, většina slečen hubne a hubne a ty nemusíš. Jsi taková od přírody.
Jestli je toto tvá přirozená postava, těš se. V pokročilém věku budeš stále ze všech nejšíhlejší. Nemusíš se bát ohromných rozměrů.
Teď ale pozor - jestli toto tvá přirozená postava není, jen se v ní udržuješ pomocí omezování jídla, určuješ si tvrdou budoucnost. Co se tak povídá a co jsem i viděla, takové dívky okolo padesátky nabydou těch nejšírších rozměrů ze všech! Jen se podívej na staré baletky - ty pořád hubly a jak to dopadlo. Existují vyjímky, ale statistika je statistika.
Tato postava byla moderní od 60. let 20. století.

Doufám, že se článek líbil a v některých směrech i potěšil. Časem vytvořím další díl - tentokrát o tom, co si k jaké postavě obléct. Nevynechám ani dobové oblečení - můžeš se těšit.

A jakou postavu ty vlatníš a terou považuješ za ideál? Má je č. 1, ale jak jsem zmínila, přijde mi nejlepší č. 6. Jak jsi na tom ty?33 komentářů:

 1. ja sa asi zaradím medzi 6a .. na jednotku sa necítim, lebo až taká súmerná si nepripadám :) páčia sa mi ale ženy s tvarmi. pekné výrazné boky a väčšie prsia, na nich vyzerá všetko super. je blbosť, ak sa hovorí, že na chudej vyzerá všetko dobre. ani trochu!

  OdpovědětSmazat
 2. Ja mam taky 6a. :) mam siroke boky, stihly pas a vetsi stehna, ale stale to pusobi cele "vyrovnane".

  OdpovědětSmazat
 3. No u přesýpacích hodin je právě výhoda, že vypadají slušně i když přiberou, protože se jim prostě takhle ukládá tuk. Takhle mají ten tuk v těle rozložený. Nejméně jde do pasu. Ze spousty typů je, pokud přiberou fakt hodně (nemluvím o tom, že má někdo širší boky a urputně se je pokouší zhubnout), vyslovená koule. Není poznat, kde končí prsa a kde začíná břicho.

  OdpovědětSmazat
 4. já mám 1- souměrná postava. Trochu mě štve, že na mě není nic dominantního, nějak nikdy nevím, kterou část těla bych měla oblečením zvýraznit. Navíc mám malá prsa, takže taky nic moc. Kamarádka je typ přesýpacích hodin, má velká prsa i zadek, ale s břichem si vůbec nemusí dělat starosti. I když je tlustší než já, její postava je přitažlivější.

  OdpovědětSmazat
 5. krasne napsane, u vseho je napsane i neco pozitivniho a to je dobre. mam postavu siroka ramena a pripadala jsem si tlusta, tesim se na clanek co si k me postave oblect.

  OdpovědětSmazat
 6. Moc děkuji za komentáře. Co si k jaké postavě obléct, takový článek ještě chvíli potrvá, protože je těžké to postihnout a nechci jen kopírovat odjinud:-)

  OdpovědětSmazat
 7. Také jsem 6a, ale mám - li být upřímná... ze začátku mi to celkem vadilo, pořád jsem řešila to, jak velkou mám zadnici a nevíc, co všechno, ale pak mi pár kluků řeklo, že jsem strašně vyhublá, a já si uvědomila, že pozornost nepřitahuje moje větší pánev, ale můj štíhlý pas a ultra plochý hrudník. Teď už to neřeším a dlabu na to, protože klukům se stejně líbím, ale tady bude příčina spíše ve vysokém EQ, takže, holky, neřeště to, pochopte, že kluci se na vás koukají úplně jinak, než vy samy na sebe a nejsou tak kritičtí ani rýpaví, jako vy, když se vydíte v zdrcadle. Buďte rády, že jste zdravé, máte nohy a ovládáte ruce.

  OdpovědětSmazat
 8. Má je asi 6 - sice jsem trochu oplácaná, ale nesporně mám mnohem širší boky jak prsa :D
  A říkám - nemám moc výrazný pas, ale jelikož se rozšiřuju směrem dolůůů :D tak ten pas poznat je :D

  OdpovědětSmazat
 9. Řekla bych, že mám 6a. Dřív býval rozdíl mezi mými rameny a boky opravdu patrný, ale od té doby, co pravidelně cvičím, se trochu srovnal a již nepůsobí tak okatě. Velká prsa nebudu mít nikdy, stejně jako extra uzoučké boky (viz typ postavy 7), ale rozhodla jsem se, že se tím nebudu trápit :-)

  OdpovědětSmazat
 10. Ahojky, já teď vypadám jako č.3 s trochu výraznějším pasem, ale prsa mám malá a asi už mi ani nevyrostou (nemám po kom dědit) a stehna jsem měla vždu spíše tlustší, jsou prvním místem, kde přibírám. Takže jsem trochu zmatená :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Janulo, tohle jsou typy postav, které jsem vypozorovala, ale to neznamená, že se někde neobjeví jiný typ či mix dvou z těchto typů. Už jen proto, že žádná dívka nemá stejnou postavu. Pokud ti nění víc jak 20 let, tak třeba se tvé proporce ještě trochu změní.

   Smazat
 11. Nevím, jestli mám 1. či 2., ale každopádně jsem moc ráda, že je někdo jako ty, kdo to krásně poddá a osvětlí, takže nemusí člověk tápat, co to vlastně znamená. Mám hodně ráda tvůj blog :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju! :-) 1 a 2 se liší tak, že 2 má hodně výrazný pas, jakoby ho měla vytvarovaný korzetem. Mám tam špatný obrázek, musím to předělat:-)

   Smazat
 12. Není nic lepšího než mít vystupujíci klíční a pánevní kosti, vážně holky nejkrásnější pocit:) ...mimochodem máš tam chybu, mohutnou postavu neznázorňují jako jablíčko, ale opačný trojúhleník...jablíčko jsi když máš špek na břichu ale jinak máš utlá ramena i bok...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, to máš pravdu! Děkuju za upozornění, teď nemám čas to měnit, ale co nejdřív to udělám.

   Smazat
 13. Moc pěkné. Postava s úzkým vrškem a širokými boky je i můj ideál. Bohužel mi v oblasti boků a pozadí nebylo příliš naděleno. Zaplať Pán Bůh za honzíky! :)

  OdpovědětSmazat
 14. Já mám něco mezi souměrnou a přesýpacými hodinami, možná spíš k těm hodinám. :D

  OdpovědětSmazat
 15. Máte někdo zkušenosti se vztahem typu postav k mírám? Nevím jestli mám souměrnou, přesýpací hodiny nebo úzké boky. Moje míry jsou 92x68x94.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Jelikož máš skoro stejně široké boky jako ramena, tak budeš mít asi užší boky. Nejlepší je kouknout se do zrcadla a porovnat nejširší část ramen a nejširší část boků. Jestli jsou stejně široké, jsi přesýpačky nebo souměrná, jestli jsou boky užší, máš užší boky (logicky, že:-) ). Popravdě s mírami zkušesnosti nemám, protože jediná holka, jejíž míry, znám, jsem já (a to jest: 100:76:106) a mám souměrnou postavu. Na přesýpačky bych musela mít v pase tak 72. Podle poměru prsou a boků se ale nepozná typ postavy, protože někdo může mít menší prsa ke stejné postavě a pořád má stejnou postavu.
   Přesýpačky poznáš podle tvaru pasu, který jsem na obrázku namalovala špatně. Už dlouho chci ke článku doplnit další typ postavy, který možná budeš mít (úzké boky, pěkný pas, klasická postava, žádná drobná dívka) a přemalovat ty přesýpací hodiny.

   Smazat
 16. Jsem 6 a připadá mi to nejhorší ze všech možností! Když si vezmu něco volnějšího, všichni se domnívají, že jsem široká i nahoře, s tím jsem se setkala mnohokrát. Buď si mě pletli s určitou osobou, která je doslova jako jablíčko, nebo nevycházeli z údivu, když mě pak uviděli v úzkém tričku. Lidi mají tendenci pořád druhé hodnotit, což o to, dělám to taky, ale jen v duchu, ne nahlas a už vůbec neříkám nepříjemné pravdy dotyčnému do očí, každý o svých přednostech i nedostatcích dobře ví a nemusí to poslouchat. Tím moji postavu nesnáším, protože vyvolává v druhých ženách asociace mateřského typu v záporném smyslu, ta je úplně blbá od sporáku, té můžu a musím říct, jak děsně vypadá. Cítím se vnitřně poněkud jinak a uráží mě to. To že neponižuju druhé přece neznamená, že jsem blbá!

  OdpovědětSmazat
 17. Já mám figuru, která je do pasu o jednu konfekční velikost menší než od pasu, k tomu drobná, "spadlá" ramena. Působím křehce, ale s velkým zadkem a silnými stehny. Docela jsem se kvůli tomu trápila, protože tenhle typ postavy prostě není v módě (a nelze na takovou figuru sehnat kalhoty). Je fajn, že píšeš, že taková figura je pěkná, všude spíš vidím rady, jak "ten průšvih" oblékáním aspoň trochu spravit. Vadí mi to, vůči jakémukoli tvaru postavy. Když nemá člověk vlastní vinou nadváhu jako hrom, je pěkný kterýkoli typ postavy a ani si nemyslím, že je nutné všechny tvarovat do "souměrného standardu". A tak jsem se nakonec před pár lety rozhodla, že mám pěknou figuru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, žes ve své figuře našla nějaké krásno. Mě také vadí, jak se o této postavě pořád říká jak je problematická atd... Přitom mnoho malířů na svých obrazech maluje právě takové dívky.

   Smazat
  2. Podle mě (jsem muž) je tohle úplně nejkrásnější ženská postava a rozhodně nejsem sám, komu se to líbí! Buďte úplně v klidu a berte to jako dar. Od své ženy (taky má velmi široké boky) a dalších "vyvinutých" jsem slyšel názor, že se za nimi muži otáčejí jen proto, aby se podívali na tu "hrůzu". Opak je samozřejmě pravdou, neotočí se jich třeba tolik, jak za štíhlými ženami, ale OTÁČÍ SE a ví proč. Na závěr: "Každé zboží má svého kupce" a co někdo dostatečně neocení, jiní cíleně vyhledávají. Každému se jednoduše líbí něco jiného a někteří se to jen občas bojí přiznat, aby nevypadli z "proudu".

   Smazat
  3. Děkuji za krásný a přímný komentář:-)

   Smazat
 18. Ahoj moc se mí líbí tvůj blok musím říct,že jsem měla hroznou depku protože tak nějak nevím jakou mám postavu mám výrazný pas ale i prsa a boky ty jaksy přišli až po porodu /boky XD/a mám dlouhé nohy ale měřím 160 cm takže takový zakrslík :3
  já se většinou když jdu někde i s přítelem tak se na mě vždycky nějaký muž podívá ale tak upjenlivě že mám až strach že asi budu pěkná příšera XD ale když jsem se zeptala na tohle přítele říká ne ty nejsi ošklivá ani tlustá jen máš ženské tvary že prý je to hezké, jenže kam se podívám všude samé hubené dívky některé se mi líbí sluší jim to ale pak když se podívám do zrcadla, tak se mi chce brečet asi jsem moc rýpavá pořád vidím nedostatky musím říct že už mi to přijde jak choroba,/a to cvičím/ =( nevím ale vždy když mě přítel povzbudí, nebo si přečtu podobné věci tak mám takový příjemný uklidnující pocit cítím se víc sebevědomá a jsem ráda že vypadám tak jak vypadám a říkám si že je lepší mít " ty ženské tvary" než abych hledala oblečení v dětské sekci XD moc semi líbí celá stránka držím palce při provozu :3

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jéje, já odpověděla, ale počítač to asi neodeslal... Samozřejmě nevím, jak vypadáš:-) Ale je dost možné, že jsi moc krásná, jen nemáš populární postavu. Za viktoriánských dob byla moderní žena s velikým zadkem a poprsím a s útlým pasem. Pro dnešní dobu pořádná mamina, ale tehdy idol. Já když vidím dívky, které mají i kila navíc, ale mají výrazný pas, tak se mi to moc líbí. Hlavní je se správně obléct a neschovat se za šedým splývavým oděvem. Že se líbíš svému příteli, bych brala jako mnohem důležitější než to, že nezapadáš do dnešního ideálu. Ještě by to chtělo se začít líbit sama sobě... Možná může pomoct nákup oblečení, možná si projít nějaké staré fotky, jak ty ženské vypadaly... Jak měly ve dvacátých celulitidu na stehnech a v desátých holky v plavkách, jak jsou baculaté, ale mají krásný pas. Já držím palce, aby ses se svým tělem smířila, člověk se vždycky vidí hůř, než je. :-) Já si myslím, že nejdůležitější je umět se hezky obléct, učesat a namalovat, prostě zvelebit se podle svého vzhledu, a to pak už je fuk, jestli má člověk 50 kilo nebo 100 kilo. Opravdu znám mnoho žen, které ideálem nejsou, ale mně připadají opravdu krásné jen kvůli tomu, jak dbají o svůj zevnějšek.

   Smazat
  2. moc děkuju za odpověd :3 docela mě to potěšilo :3

   Smazat
 19. Já osobně si myslím že se ředím do 1.. Ale bylo mi už několikrát řečeno že se řadím do 2.... Obrázky asi nejsou úplně přesné že? Protože když se podívám do zrcadla (ve spodním prádle) tak se vidím na 1 a k 2 mi chybí ještě trošku užší pás ale podle ostatních mám typickou 2 :/ Nevím čemu ám věřit :/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obrázky jsou samozřejmě přibližné. Dvojka by měla mít víc tvarovaný pas, dvojka má ten pas víc vykrojený, jako kdyby ho stáhla guma (obrázek musím přemalovat). Ale ta 1 a 2 jsou spíš moje výmysly, oficiálně se mluví prostě o přesýpacích hodinách. Ale na stránce supervizáš jsem našla perfektní článek o dvou druzích přesýpacích hodin, to by Ti mohlo pomoct:
   http://supervizaz.sk/postava-x-presypacie-hodiny-s-nizsimi-bokmi/
   to je jako to moje Ačko
   http://supervizaz.sk/postava-8-presypacie-hodiny-s-vyssimi-bokmi/
   a to jako moje béčko

   Smazat
  2. Tak to já mám 8 - přesýpací hodin boky mám celkem vysoko, moc se mi to nelíbí, ale aspoň nejsem obdelník... :D Moc děkuju za odpověď

   Smazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...