pondělí 11. února 2013

Zvýrazněné obočí - jak to nepřehnat

K tomuto článku mě inspirovala včerejší Superstar a v ní Eva Farna, která, fanynky odpustí, vypadala nesmírně šeredně. Mohl za to silně nepovedený make-up, za který by se styděla každá prvačka na scénografii.

Tak takhle ne!
Jsem ráda, že se vrací doba výrazných obočí, protože tento prvek dokáže na kráse přidat. O to víc ale umí i ubrat a dovést k odporné zmalovanosti. Najít míru je někdy těžké. Tímto článkem chci pomoct dívkám, kterým se líbí nadcházející módní éra, aby ze sebe neudělaly Marfušky, ale krasavice.

Proč se dá tolik zkazit
Obočí je důležitá součást mimiky obličeje. Když se na někoho podíváš, první pohled je jasný - oči. Ale podvědomně sleduješ i obočí, které ti říká, jestli je dotyčný nazlobený, nudí se, nechápe atd. Právě proto je obočí pro lidský zrak tak podstatné. Maskéři vědí, že pomocí pár triků lze úplně překopat názor na člověka - tak například, krátké obočí se dává hloupým lidem, obočí vysoko nad očima značí nadřazenost, tlusté prodloužené obočí se dává čarodějnicím (Tím prosím neříkám, že taková jsi, pouze představuji filmařské techniky). Podívej se na obrázek naší oblíbené Marfušy z Mrazíka - proč je tak hrůzná? Ošklivost tváře nedělají ani tak její ,,tvářenka" jako černé obočí.

Výrazné obočí nerovná se přemalované obočí
Mnoho slečen si myslí, že aby jejich obočí bylo výrazné, musí si ho hodně namalovat. To není pavda. Podívej se na dobu 40., 50. a 90. let. Obočí tehdejších dam není ani moc tlusté, pouze je mírně zvýrazněné a protažené. Pokud tvé chloupky končí symetricky s očima, vážně není na méstě vzít tužku a prostě si ho domalovat. Pěkné obočí sleduje přirozenou linii a nedělá ze sebe něco, na co prostě nemá.

Jak si obočí zvýrazňovat?
Obočí si zvýrazníš hnědými stíny nebo tužkou. Vol tón barvy, který odpovídá barvě tvých vlasů či o kus světlejší. Moc tmavé obočí tě může zošklivit. Černou barvu nech v krámě - pokud nejsi opravdu jedna z těch, která se pyšní havraními vlasy.
Říká se, že by sis měla obočí zvýraznit před líčením očí. Já si ho raději zvýrazňuji až po. Při malování odstup trochu od zrcadla - uděláš si tak obrázek o celémn obličeji. Když budeš stát blízko jako při malování očí, zaměříš se jen na jeden detail a přeženeš to. Nemusíš projet každý chloupek. Stačí lehké tahy uprostřed a na bocích obočí. Kořen doporučuji nezvýrazňovat.
Lepší méně než více - málo výrazné obočí je lepší než přehnané.
A teď pozor - pokud si už nějaký ten pátek obočí maluješ, postupně si začneš na jeho výraznost zvykat. Takže se pokus vždy objektivně zamyslet, jestli už to zvýrazňování nepřekročilo hranici.

Jak na perfektní obočí?
Něco už jsem zmínila. Opisuj přirozenou linii tvého obočí. Jestli je krátké, trochu ho prodluž, ale neprežeň to. Když máš rovné obočí, oblouček z 50. let prostě neuděláš. Také si dej velký pozor na tloušťku - namalované obočí se vždy opticky ztlustí. Pokud si ho chceš namalovat, vytrhej si ho o trochu více, než jsi zvyklá. Také si dej pozor na souměrnost - pokaždé, kdy něco zvýrazníš, se ještě více ukáže jakákoli nepřesnost. 
Co nedělej - nemaluj si obočí tam, kde není. Něco jiného je, když ho špatně vytrháš a musíš zakrýt ,,díru". Nebo když máš nahoře na obočí málo chloupků a po zvýraznění vytvoří hezkou linii. Také tím nemyslím jemné prodloužení - mluvím o malování úplně nového obočí. Mnoho dam si obkresluje obočí na kůže zeshora, zespoda a hrozně ho prodlužuje. Jak se takový pčin pozná? Je až moc tlusté, až moc dlouhé a navíc tak nějak až moc dokonalé - až to bije do očí.
Pokud nemáš skoro žádné obočí kvůli nemoci, lékům či jiným důvodů, malování nového obočí se samozřejmě smí - zde ale doporučuji méně nápadnou linku jen k dotvoření přirozeného výrazu obličeje.
Zapomeň na ofinu - ta se k výraznému obočí nehodí.
Vynech tmavý make-up. K němu nemusím nic dodávat - stačí se podívat na Evinu fotky o něco výše...

A na závěr - jestli tě zajímá něco z historie tvarů obočí, podívej se sem

22 komentářů:

 1. super článek!! taky jsem majitelka poměrně výrazného obočí a jsem ráda, že přišla doba, kdy už mi snad nikdo nebude říkat: "jitko, pojď já ti to obočí vytrhám" jen proto, že jsem nešla s diktátem módy úžšího obočí:)) nicméně jak říkáš, přehnané líčení obočí přidává roky a působí prostě marfušovitě:) takže se taky snažím, když si jej líčím občas udělat takovou sebereflexi, abych to zbytečně nepřeháněla...

  OdpovědětVymazat
 2. Já mám samo o sobě husté a výrazné obočí, přirozeně trochu strostlé. Vytrhávám pouze nad nosem a malé chloupky mimo hlavní linii, abych zachovala přirozený tvar, pořád jde ale o jedno z těch výraznějších obočí. Myslím, že si to můžu dovolit, jsem celkově výraznější typ, mám černé vlasy i obočí. Ale černá barva (tužky, stíny, vosk, whatever) na obočí podle mě nepatří vůbec, je moc tvrdá, mnohem lepší a přirozenější efekt udělá tmavě hnědá. I u Asiatek jsem si všimla, že ač má své vlasy neobarvené černé, tak obočí zvýrazňuje hnědou:)

  OdpovědětVymazat
 3. Já také patřím k majitelkám výrazného obočí. Mé obočí je bohužel asi o tři odstíny tmavší, nežli je má přirozená barva vlasů (vlasy mám světle hnědé, obočí tmavo hnědé až černé). Pokud tedy chci působit přirozeně, musím si barvit vlasy. Barvit obočí si mohu dovolit jen velmi, velmi střídmě. Raději bych ho nějak zesvětlila.

  OdpovědětVymazat
 4. Velmi pěkný článek. Měla jsem jednou přednášku pro pracovnice ve zdravotnictví, jak na obočí, líčení techniky, vzhled, ale bylo jim to jaksi jedno. Bohužel většina podle toho vypadala.

  OdpovědětVymazat
 5. Mám docela světlé, ne moc husté obočí a prapodivný tvar - ze začátku užší, uprostřed se zesiluje a na konci zase zužuje. Šel by z něj vytrhat spíš oblouk, ale pak by bylo úzké a to se mi nelíbí. Podkresluju ho, ale občas se bojím, abych právě nevypadala jako Eva Farna (i když ona mi přijde celkově taková rádoby líbivá manda a úprava obočí není, co by jí mohlo výrazně pomoct). Blbé je, že se nedá řídit nějakým obecným míněním, protože někomu se líbí silné obočí, někdo naopak řekne Brežněv.
  Příteli, kamarádce a mně se líbí podkreslené a silnější. Pár známých a matka mi zas vytrvale tvrdí, že hezčí bylo tenší, co jsem dřív nosila a nepodmalované. Jenže zas matka je ovlivněná tím, že se jí líbí světlé a jemné typy žen, protože ona je černovláska, takže její radost, že já jsem zrovná světlá do jisté míry chápu, ale nechci se v tom realizovat.
  Přiznám se, že občas mi ráno při líčení obočí způsobuje pár minut váhání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Kopřivo, velmi děkuji za oba pěkné komentáře, vždy mě potěší, když se někomu můj blog líbí. Tu herečku neznám, ale přijde mi moc zajímavá, takže další ispiraci bych mohla udělat na ní! Můžeš se těšit. Tloušťka obočí se hodně liší v tom, v jakém módním období se člověk ,,zastavil", takže pro někoho může být opravdu i přirozeně tlusté obočí až moc. Co jsem viděla na tvém blogu na fotce ,,Zatím se vám představím jen v této kvalitě", tak myslím, že máš obočí úplně v pohodě, klidně bys ho mohla mít tlustší - záleží na tom, jak ti roste. A s tou Evou jsi mě pobavila :D Mám stejný názor.

   Vymazat
  2. Určitě doporučuju mrknout na uloz.to na ty filmy. Zejména v Siréně hraje skvělou bestii :) Sedmý hřích s Angelinou Jolie je vlastně remake tohoto.
   Jinak v tom postu mám na fotce právě tenší na žádost fotografa. resp. ne moc zvýrazněné.
   U Evy vidím ještě jako potíž orámované oči. Nemá je moc velké, takže orámováním působí ještě menší a obočí se nad tím vznáší už jen jako velká černá vrána.

   Vymazat
  3. Nechtěla jsem tady Ewu strhat kvůli možným fanynkám, ale zde do komentářů napíšu, že ty linky jsou obravdu špatné... Z rádoby přirozené zpěvačky se za pár let stala módní stvůra, řekla bych. :D

   Vymazat
  4. Souhlasím. Taky jsem se trochu obávala, abych nějaké fanynce nešlápla na kuří oko :)
   Vím, že umím poněkud dost kritická.

   Vymazat
 6. A samozřejmě děkuji za všechny hezké komentáře!

  OdpovědětVymazat
 7. Nemůžu si to odpustit, ale tvrdý Y po š?
  Píšeš úžasné články, co se týče informací a jsem ti za to vděčná, ale tohle asi dost lidí odradí ;)
  Podivná Em

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Óóó, tak to se stydím! Jdu to okamžitě opravit! Díky za upozornění.

   Vymazat
  2. Projela jsem všechna Š a nemůžu najít chybní místo. Máš asi na mysli ,,obrázek naší oblíbené Marfušy" - Marfuša bez Marfušy jako žena bez ženy, zde nevidím problém:-) Je to něco jako tác bez tácu jako hrad bez hradu, s hrady, s tácy.

   Vymazat
  3. Jasně, ale co třeba tvrdé a měkké souhlásky? Tvrdé: h, ch, k, r, d, t, n, měkké: ř, š, č, ž, c, j, ď, ť, ň. Po tvrdých se, jak název napovídá, píše ve většině slov tvrdé y. Výjimky tvoří, pokud vím, nějaká ta slova cizího původu. Po měkkých se zase píše měkké i- a to vždy (ono vlastně ani moc cizích jazyků taková písmena nemá :)). Komplikovanější je to se souhláskou c, ale méně chyb uděláš s použitím měkkého i.
   Vzrory podstatných i přídavných jmen, vyjmenovaná slova, shoda podmětu s přísudkem atd. jsou zde kvůli souhláskám obojetným- b, f, l, m, p, s, v, z.
   Tohle rozdělení se učí, myslím, ve druhé třídě... nebo možná v první, aby měl člověk později co nejméně dylemat :)
   Em.

   Vymazat
  4. Na Google je při vyhledávání ve většině článků ,,Marfušy" a ne ,,Marfuši", ale nikde jsem vyloženě nenašla, jaká jsou pro toto jméno pravidla. Zkusím se někdy zeptat češtinářky, až jí potkám.

   Vymazat
  5. Když si dáš do vyhledávače slovo Marfušy, najde ti to asi 324 výsledků, kdežto když ji zadáš s měkkým i, vyskočí ti těch výsledků 59 100 (Google).
   A až potkáš koho, co: ji s krátkým i.
   Nerada bych, aby sis to brala osobně, články píšeš úžasný, ale tohle teda...
   Em.

   Vymazat
  6. Ty tady píšeš o takové prkotině a pak napíšeš "dylemat"... uhm... o.O otvírá se mi kudla v kapse. Pokud to ovšem nebylo schválně :P

   Vymazat
  7. Zrovna tohle bych zase příliš neřešila, Marfuša přece není české jméno, a s cizími je v tomto směru vždycky obtíž :) A mimochodem, i kdyby to bylo schválně, napsat do poučného komentáře o i/y "dylema"....tss tss.

   Vymazat
 8. http://www.super.cz/celebrity/dagmar-plechacova/238019-madonnina-dcera-predbehla-dobu-oboci-a-la-breznev-je-dnes-zhavym-hitem.html Ta poslední fotka :D jakási hvězda reality show... aneb cosi, co mně stále nutí kontrolovat, jestli toho zvýraznění není moc...myslím, že překonala i Ewu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha, ta poslední je vážně děsná... Tmavší obočí než vlasy mohou nosit jen tlumené typy, které mají tmavší obočí od přírody (to musím do článku dopsat). Ta Zdenička Soušková je k tomu ještě špatně naléčená, stříbrná jí nesedne. Díky za odkaz:-)

   Vymazat
 9. Jsem muž a líbí se mi upravené ženské obočí. Módní je hrubé a ne každá na to má, tak zůstaňte prosím své, třeba tenké, řídké, ale své. Nejhorší je, když vás žena klame. Říkám si, jaké obočí, takové ochlupení a ono všechno úplně jinak. Podraz!

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...