neděle 10. března 2013

Kde shánět originální oblečení

Chceš se oblékat originálně, ale nevíš, kde neobvyklé šatstvo sehnat? Jelikož se sama podle poslední módy neoblékám, musela jsem nějak přijít na způsob, jak tyto kousky najít. Přesně o místech, kde oblčeky najít, je tento článek.


Klasické módní řetězce
V obchodech jako H&M,  C&A, Orsay atd najdeš především kousky z hlavní linie módy. To ale neznamená, že v nich neseženeš ani obyčejn oblečky, které dnešnímu proudu neodpovídají. Dají se už dokonce sehnat i džíny, které nejsou úzké. Stačí projít celý obchod a možná se budeš divit, na co narazíš. Nedívej se na oblečky jako na součást kompletu, ale jako na samostatný kus, který si můžeš nakombinovat podle sebe. Tyto věcičky seženeš hlavně na výprodejích (protože je nikdo nekupuje), ale zas riskuješ, že nebude tvá velikost.

Pouliční butiky
Když se budeš dobře dívat, narazíš na ulici na mnoho soukromých butiků. Na jejich stojanech najdeš především originální oblečení, které má neobvyklé vzory a střihy. Nejlépe pořídíš v obchodech nějakého konkrétního návrháře - samoživitele, tam většinou módě nepodléhá nic. Zní to krásně, ale má to velkou nevýhodu - budeš muset sáhnout hluboko do peněženky.

Secondhand
Konečně na něj také přišla řeč. Sekáče jsou na každém rohu a najdeš v nich jak nové, tak staré věci. Musí tě jen bavit prohrabávat stojany a riskovat, že ti vybraný kousek nebude. Skvělé je, že velmi ušetříš - v mém oblíbeném řetězci Textile house stojí šaty i sukně tak 200Kč, tričko 150. Ne každý sekáč je ale dobrý - musíš jich obejít více, než narazíš na ten, kde se ti bude oblečení líbit. Nesmíš také čekat nějaké extravagantnosti - ty jsou ihned vyprodané. Nejlepší jsou secondhandy na malých městech, jsou extrémě levné a najdeš v nich krásné kousky, které nejsou díky menšímu počtu obyvatelstva hned vyprodané.

Internet
Hodně mých kamarádek si kupuje oblečení z druhé ruky přes internet, například přes Aukro. Zkušenosti nemám, ale obecně bych se toho bála. Přijde mi, že se tak trochu kupuje zajíc v pytli.

Mámina skříň
Zeptej se mámy nebo i babičky, jestli nemá nějaké oblečení, které už nenosí (z dob, kdy měla/má stejnou vělikost jako ty). Můžeš objevit mnoho krásných věcí, které by se dnes mohly považovt za moderní nebo za retro. A jestli by nespadaly ani do jedné kategorie a přesto se ti líbí, stejně si ten kousek neboj vzít.

Ušij si obleček
Jestli jsi zručná, můžeš si něco i ušít. Na internetu najdeš střihy a pokud máš nějaký geometrický smysl v hlavě, dokážeš si střihy i sama vymyslet. Nejlepší je začít u sukní. Pokud jsi jehlu v ruce nidky nedržela, ale chceš to zkusit, je nejlepší si požádat o lekce od nějaké zkušené kamarádky nebo maminky, babičky (často šít umí velmi dobře).

5 komentářů:

 1. ja by som veľmi chcela vedieť šiť, ale nemám na to ani čas, ako inak... no ale závidím svojej krstnej mame a iným šikovným ľuďom, ktorí toto vedia a za pár korún si dokážu ušiť neobyčajné a jedinečné veci

  OdpovědětVymazat
 2. Musím říct, že mám z řetězců takřka vše, ale snad nikdy jsem nepotkala stejně oblečenou ženu. Maximálně bižuterii jsem viděla na jiné tu samou a tak si raději vyrábím sama, nebo koukám v menších obchodech. Když si tam člověk koupí barevné šaty, klidně i ty stojanové kombinace, sotva v tom někoho potká vzhledem k tomu, jak si našinec potrpí na podlí a nenápadnost.
  Mimochodem dodala bych k Tvému seznamu ještě obchody s orientálním zbožím. Neoblékla bych se tam celá, ale když člověk doplní střízlivý outfit jedním dvěma doplňky... a kolikrát by nikdo ani netipl, že ty věci jsou odtamdud. Kolegyně ze školy mají vryto, že tam nakupují divné alternativní existence a často mi původ věcí odmítají věřit.

  OdpovědětVymazat
 3. Kombinuji vše, ale takhle hezky bych o tom asi neuměla napsat. Jsi dobrá!

  OdpovědětVymazat
 4. Mohu doporučit??Obchod Scoro Coco ulici M.Horákové na Letné,skvělé kousky :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Myslím, že tady chybí Vintage shopy. Jasně, že těch "pravověrných" u nás není moc, ale třeba takové Art Deco Mili Vávrové stojí za zmínku. Takové stohy dobového originálního oblečení se asi jinde nevidí :)

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...