středa 20. března 2013

Účesy 70. a 80. let 19. století

Připravila jsem si pro vás článek o účesech v době turnýry, který píši na přání čtenářky Christyny. Jedná se o dost složité období, co se týče účesů. nedá se říct, že by kraloval jeden typ vlasů jako např. v 30. letech. Zkusila jsem si najít několik dobových obrázků na internetu a také zabrousila do knihy Dějiny odívání - Doba turnýry a secese od Ludmily Kybalové (Lidové noviny, Praha 2006). Pojďte se tedy podívat, co si dámy na hlavě připravovaly.
Jen dodám, že se samozřejmě zaměřuji na módu pro dospělé - malé dívenky nosily většinou dlouhé lokny.

Hlavní znaky
Jedním z hlavních znaků účesů k turnýře jsou kudrlinky. Hladký účes se nenosil. Dále si můžeme všimnout, že se vlasy vysoko vyčesávaly. O tom konkrétně níže. Na temeni se nosil drdol, který býval různě zapletený. Uši byly volné, pár lokýnek také často spadávalona čelo. Na denní nošení musel být na hlavě klobouk, kterému se v tomto článku věnovat nebudeme. Do večerního účesu se připínaly různé pentličky a kytky.
Obecně se dá říct, že čím více tím lépe, doba turnýry si nepotrpěla na eleganrní jednduchost, na druhou stranu dělala z dívek krásné princezny.

1870-77 A
V sedmdesátkých letech je účes nejsložitější. Vlasy se vyčesávají vysoko na temeno a z něj spadají ve vlnících se loknách. Okolo vyčesaného drdoly nebo na něm se nosí pár květin a i stužky. Na některých ilustracích mají dámy dokonce i nepatrnou čelenku s kamínky. Účes působá velmi složitě a obrovsky. Proto se nosí různé umělé vlasy a podložky.

1877-84 B
Turnýra se zjednodušuje a s ní také účes. Vlasy se sice stále vyčesávají na temeni, ale ne v tak šílené míře. Z účesu nic ,,nepadá", ani vlasy ani stužky. Maximálně je na konci 70. let ještě tlustý pramen vlasů sjíždí po šíji, v 80. letech už není moderní ani to. Drdol byl situovaný tak, aby opticky prodlužoval hlavu. Okolo drdolu či nahoru na hlavu se připínají květiny, nosí se i maličké čelenky. Přestože je navlněný a různě propletený, díky menšímu objemu působí jednodue a slušivě. Znalkyně staré módy poznají, že se blíží anticým a epmírovým hlavám.

1884-90 C
V době pozdní turnýry se účes ještě více zjedodušuje. Vlnité vlasy jsou sice moderní, ale už se nedává takový důraz na složitost účesu. I móda šatů se mění - stává se jednoduší - proto s ní musí vlasy ladit. Účes tvoří drdol a kadeří se vlasy okolo obličeje, které volně spadávají do tváře. Na večerní účes se vlasy vyčesávají opět velmi vysoko, ale květinami se zdobí jen střídmě a rozhodně z nich nepadají žádné lokny. Úplně na konci 80. let se drdol posouvá dolů na temeno, vlasy nad čelem se kadeří nahoru a tím dávají předzvěst raným účesům 90. let.

Žel nemůžu připojit žádný návod na takový účes, protože nemám dlouhé vlasy... Až mi narostou, určitě se tu něco objeví.

Období jsem nazvala A B C a podle toho také poznáš, který obrázek přísluší jaké době.

B

 A

B i C

 C večerní
 C
A

 C

 A
 B
B


B

 A
 A


7 komentářů:

 1. opravdu by mne zajímalo, jak dlouho tehdy dívkám trvalo, než se "vyhrabaly" z domu. nicméně líbí se mi, že byly tak populární kudrnaté vlasy. to bych byla ve výhodě :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Noo a to si představ, že se musely ještě obléknout! :-) Utáhnout korzet, nasadit turnýru, dnes to máme jednodušší. I když je pravda, že hodně z nás si dobrovolně čas tvarováním složitého účesu krátí.

   Vymazat
  2. No jo, jenže zase na druhou stranu..ty slečny, které si náročné úpravy mohly dovolit, měly většinou asistenci služky, takže to až tak složité neměly :D

   Vymazat
 2. Krásné :) Moc mi to připomíná císařovnu Sisi :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji:-) Ano, to je přesně ta doba a k tomu 60. léta, kdy měla účes ještě bohatší.

   Vymazat
  2. Vlasy měla krásné :) S nimi se pak dají tvořit divy :)

   Vymazat
 3. zajímavé, něměly to ženy lehké:-)))
  Ajka

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...