sobota 27. dubna 2013

Emile Flöge

Dnes vás seznámím s ženou - rebelkou, která v době vrcholné secese provozovala salon s reformní módou. Její styl se vám líbit může nebo nemusí, určitě ale každá uzná, že tato žena měla mezi přeplácanými ženami-květinami vlastní půvab.

Emile Flöge si v roce 1905 si se sestrou Helene otevřela módní salon, ve kterém předváděly modely po vzoru rakouských Wiener Werkstätte. Její oděvy se nesly v reformním duchu. Chtěla, aby byl šat pro tělo přirozený a přesto slušivý - secesní móda, tehdejší hit, byla totiž velmi přeplácaná a brala na přirozeném půvabu (ačkoli mě osobně se stejně líbí:) ). Byla jedna z prvních, kdo se snažil vést módu jiným směrem. Jako žena měla nespornou výhodu - mohla své výrobky předvádět na vlastním těle a tím jí ještě více prezentovat.

Jak její oblečky vypadaly? Nejlépe bude, když zacituji z mé oblíbené knihy Doba turnýry a secese (Kybalová Ludmila, Lidové noviny 2006, s. 168): ,,Uvolněná linie šatů bohatě řasených z velmi lehké, leckdy i transparentní látky, zdobená stejně uvolněnými, kžehkými volány na rukávech i spodnímu lemu, vlastní oděv i rukávy velmi dlouhé, zahalení až ke krku, široké plášťové šaty na způsob nepřepásaného kimona - to jsou charakteristika tvorby Emile Flögeové."

Možná Emiliny oblečky leckdy působí jako odpudivý hábit, uznávám. Některé jsou ovšem nesmírně nápadité.

Nesmím zapomenout dodat, že Emile byla přítelkyní Gustava Klimta a její sestra si vzala Klimtova bratra. Klimt přispíval svými návrhy do jejího salonu a možná ani nevíte, že na tomto obrázku je právě ona vyobrazena:

Nyní se podívej na její oblečky a napi, co si o ní myslíš! :-)
S Klimtem, který v těch šatičkách vypadá vážně zvláštně

kdo je tento pán, nevím, asi také KlimtPoužitá literatura:
Kybalová, ludmila: Doba turnýry a secese, Lidové noviny, Praha 2006
http://en.wikipedia.org/wiki/Emilie_Louise_Fl%C3%B6ge
http://www.wornthrough.com/2011/02/07/anarchists-of-style-emilie-floge/

5 komentářů:

 1. je ako hippies medzi dámami so slnečníkmi. popravde sa mi jej šaty nepáčia, ale tá pásikavo-kockovaná čiernobiela záležitosť sa mi celkom pozdáva :)

  OdpovědětVymazat
 2. Jedna z mých oblíbenkyň, vždy dokážu ocenit revoluci v módě, navíc klimta a jeho tvorbu miluju:)) mě se líbí ty bílé šaty 3 v pořadí, kde je Emilie z profilu a pak mě baví ty poslední:) A to co má Klimt na sobě je jeho oblíbený "bluzón" (ano tak jsem to někde četla) nosil ho převážně v modré barvě a byl jím naprosto pověstný:))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě se také líbí ty 3. v pořad a poslední a ještě ty nad obrázkem, kde je s klimtem - jou podobné jako ty 3. A díky za dašlí informace, o Klimtovi toho zas tam moc nevím! Ani jsem to nevěděla s tím modrým ,,bluzónem"

   Vymazat
 3. Klimtov obraz veľmi dobre poznám..ale bližšie info o Emile som nevedela.. jej styl sa mi velmi paci a najviac ma uchvatili cirno-biele saty... ale aj ostatne hlavne rukavy ma zaujali :)

  OdpovědětVymazat
 4. to najlepsie nakoniec, tie posledne saty :)

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...