úterý 11. června 2013

Jak být vintage/retro

Jelikož hodně dívek obdivuje retro styl, rozhodla jsem se napsat článek, jak se takovou retro-dívkou stát. Píšu ho pro vás již napodruhé - tu dokonalou a úžasnou verzi blogger náhle sám smazal... Tak tedy znovu, snad na nic nezapomenu:-)

Retro a vintage jsou pojmy, které se vysvětlují různě a já nechci příliš bazírovat na jejich rozdílnosti a přesných významech. U mě na blogu berte retro a vintage jako styl inspirující se dobou 1910-2004, prostě to, co je už ,,staré", ale zároveň ne historické. Dobu secese a 19. století si necháme na někdy jindy.
1. Kde mám hledat obrázky staré módy?
Jestliže chceš chodit retro, musíš vědět, co se tak kdy nosilo. Pomůže ti to v prohlubování stylu a zároveň jde o jakousi samozřejmost. Jaké by to bylo mít na sobě čelenku a říct, že se inspiruješ 40. léty? Nebo si kudrnatit vlasy a říct, že to patří do šedesátých? A potom být ve společnosti, kde se bude mluvit o desigenu 60. a 70. let a ty jediná z nich budeš oblečená retro a nebudeš mít co k tématu říct? Zbytečně bys svůj styl schazovala. Neříkám, že musíš znát každý rok, ale stačí se přibližně orientovat v dvacetiletích - 19. století a secese, 1. republika, 40. + 50. léta, 60. + 70. léta, 80.+ 90. léta.

Napsala jsem článek Odkud brát informace o staré módě, kde ti radím, kam se po módě dívat. Ještě doporučím dobové filmy. Na historické filmy si dej pozor - někdy jsou kostýmy perfektní, jindy úplně mimo a jindy dobře zasazené, ale moc vyumělkované, jak tomu je např. v novince Velký Gatsby.

2. Jaké období si mám vybrat?
Nejlepší je si vybrat to období, které se ti nejvíce líbí, zvláštně zasáhlo tvé srdce a je ti tak nějak vlastní. Dále se zaměř na to, co ti sluší - pokud si vybereš 40. léta a hranatou posavu prostě nemáš, nikdy se době dokonale nepřiblížíš. Na druhou stranu - můžeš kombinovat více období dohromady, pokud spolu doplňky ladí. Doporučuji si vybrat již nahoře zmíněné dvojice. Nemusíš se také rozhodnout pro zásadně jeden styl, můžeš jich střídat více a až časem se rozhodnout, který si vybrat nebo jak je nakombinovat. Nejlepší je nosit to, v čem se nejlépe cítíš, a ono to už samo vyplyne.

Jsou ale nějaké detaily, které vintage náladu navozují. Tím jsou:
Sukně a šaty nejlépe s přirozeným pasem
Košile a límečky
Výšivky, řasení, žabičkování
Lidové motivy jako jsou krajky, dírkovaná látka atd
Přírodní motivy
Korále
Vlnité vlasy po bradu či delší
Drdoly
Copánky
Aplikace ve vlasech, hlavně květiny
Rtěnka
(pokud tě napadne další, piš do komentářů)

Tento výčet se hodí hlavně pro dívky, které chtějí působit vintage, ale nemají vybranou konkrétní dobu. Není na škodu se nechat inspirovat od dívek, které už retro jsou. Tím neříkám kopírování, jen pozorování. Možná ani tolik vintage věcí nemají, stačí pár doplňků a už jimi jsou!

3. Kde retro oblečky a doplňky shánět?
Jelikož má dnešní móda často základy ve vintage 40. a 50. letech, není tak těžké najít požadované oblečky či doplňky. Horší to je, pokud hledáš jinou dobu. Nejlepší je najít si vintage sekáč, někdy stačí i obyčejný sekáč, prohledat babiččinu či máminu skříň, kouknout na internetový obchod nebo si něco spíchnout. Odkážu na článek Kde shánět originální oblečení, který ti udělá obraz o možnostech, kde nakupvat. Důležité je se na oblečení v krámě nedívat jako na moderní kus, ale přes jakési ,,retro brýle" a posuzovat, v kombinaci s čím by se z něj vintage mohlo stát.

4. Jaké mám vybírat barvy?
Určitě vybírej z takové škály barev, která ti sluší. U vintage a retra jde spíše o siluetu a doplňky než o barvy. Stejně ale není na škodu si najít, jaké barvy byly v tvém vybraném období v módě a dávat jim přednost.


5. Jaký si mám vytvořit makeup?
Základ je se nalíčit jinak, než je v módě. Pokud budeš mít patřičné oblečení, nesmíš ho ,,shodit" moderním makeupem. Základ je nalíčit se tak, jak se cítíš nejlépe, třebaže to úplně dobové nebude. Na druhou stranu - dobovým makeupem můžeš starou dobu zvýraznit bez toho, abys byla skvěle historicky oblečená. Nejlepší je se podívat, jak se dámy v tvé oblíbené době malovaly a tímto stylem se pouze inspirovat, protože každému nesluší všechno. Samozřejmě se nemusíš líčit vůbec, obzvláště, vybereš-li si nějaký jemný vintage styl.

6. Musím chodit retro i na tělocvik?
Bylo by mylné se domnívat, že abys byla opravdová retro, musíš se tak oblékat všude. Na tělocvik nebo na tůru si vzít sukni, to je bláznovtsví. Na hory v zimě se také můžeš trochu uvolnit. Pokud neseženeš dobový kabát, je lepší si koupit nějaký moderní, než se klepat ve svetru. Abys byla retro, je důležité nosit tyto oblečky většinou - aby si tě s nimi lidé pamatovali, ale zároveň, abys nebyla za blázna a neničila si zdraví nebo peníze (když venku prší, je lepší si vzít pohorky než plátěné balerínky, že). Navíc - občasně odloučení prohlubuje vztah. Když na sobě zrovna mít nic vintage nebudeš, o to více si uvědomíš, jak ho máš ráda.

7. Nebudu vypadat jako blázen?
Lidé mají módu 20. století spjatou nostalgicky se svými rodiči, prarodiči či vlastním dětstvím. Proto se jim tvůj styl bude spíše líbit. Navíc, oblečení od roku 1910 je v porovnání s širšími dějinami podobné tomu, co nosíme nyní, takže se nejedná o tak šílenou extravaganci, jako kdyby sis vyrazila v barokních šatech nebo už jen i v turnýře z 19. století. Další věc je, že tato móda tu už jednou byla, takže je v očích okolí nějakým způsobem známá. Takže žádná přehnaně vystylovaná a často až perverzní Lady Gaga. Pokud svůj model dobře vybereš, aby ti seděl, dobře ladily barvy a styly a nebyl přeplácaný nebo naopak unylý, neměla bys vypadat jako šílenec. Popravdě, občas mi mnohem šílenější přijdou přemakeupované nebo zmalované dívky anebo slečny, které nevolí délku či materiál oblečení vzhledem ke své postavě. Mám zkušenost, že reakce z okolí jsou vesměs kladné a to i od lidí, které člověk vidí poprvé a naposledy.

8. A na závěr - jaké má vintage a retro styl výhody?
Jak už jsem řekla, většině lidí se vintage styl velmi líbí, ačkoli ho sami nenosí. Nejednou se ti stane, že se na tebe budou dospělí lidé bezdůvodně usmívat (platí hlavně u starších lidí a také pánů nad 45 let:D ). Také na tebe budou tak nějak milejší... Ale to jen s podmínkou, že se budeš usmívat. Ani pohledům dětem neujdeš - většinou to budou zvědaví a stydliví pozorovatelé.
Další výhoda - vintage je prostě mnohem víc ženská (resp. roky cca před 1983) a ty budeš působit jako dívka. Dnes se gentlemanství moc nenosí, ale okolo tebe se bude rozlévat duch starých dob, takže ti pánové, ve kterých ještě něco zůstalo, ti s radostí podrží dveře nebo ti dají přednost. Kdo by o to nestál? Mluvím z vlastní zkušenosti - nosím pořád sukni a když si jednou za čas vezmu kalhoty a posunu se do doby 2002, jsem úplně vystrašená z toho, jaký rozdíl v této oblasti vidím!
Poslední výrazná výhoda, která mě napadá, je originalita. Díky tomu, že retro jako takové už v módě není, je těchto dívek málo a zároveň je jasné, že ta, která se takto obléká, to myslí opravdu vážně.

Oblékáš se vintage? Líbí se ti tento styl? Znáš někoho ze svého okolí, kdo se takto inspiruje?

18 komentářů:

 1. Mám rada retro prvky v móde:) no umením je to vkusne zakomponovať do šatníka, aby to nevyzeralo "staro" alebo prehnane a gýčovo. Mne sa z každého obdobia niečo páči: 20.roky a ich elegancia, hravosť 60. rokov, atd. Mám aj pár zdedených kúskov po mamke, chystám sa oprášiť podobnú sukňu: http://www.etsy.com/listing/109596601/vintage-80s-jean-skirt-acid-washed-denim
  Inak fakt super blog;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu s tím komponováním. A ta sukně je super, takže jestli máš podobnou, závidím! :-)

   Vymazat
 2. Jsem jedna z obdivovatelek retra :DDD tento článek mi sedl.. aspoň jsem zase o něco moudřejší ;-))

  MiA :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělý článek - ostatně jako vždy :) Myslím, že můj styl se do jisté míry vintage nazvat dá. Nespecializuji se na nějakou konkrétní dobu, mixuji všechno možné a společně to vytváříé můj osobitý styl. Baví me především líčení a lá 50. léta, oblečením se inspruji napříč 20. stoletím, některé mé svršky bych se nebála označit až za viktoriánské :D Je rpavda, že se k dívce v sukni lidé jinak chovají. i já si připadám více žensky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! A mám radost, že máš tento styl ráda

   Vymazat
 4. Na té sukni něco bude, už se mi párkrát stalo, že mě v sukni nebo šatech pustili muži v metru sednout, prostě jen tak, že jsem holka. A ani jim nemuselo být přes 45. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Super poučný článok, ja sa nejak vintage neobliekam, ale mám pár takých kúskov, hlavne šiat a košieľ, ktoré nosím rada :) A bavia ma aj retro doplnky!

  OdpovědětVymazat
 6. Jak jsi zmínila ty historické filmy, co si třeba myslíš o kostýmech ve filmu Chicago?
  http://www.csfd.cz/film/74054-chicago/ Tady je odkaz, kdybys ten film náhodou neznala

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten fiům jsem neviděla, ale koukala jsem na fotky a nějakou část na youtube. Popravdě mi to zas přijde trošku vyumělkované, ty kostými jsou dost komerční, aby se líbily divákovi. Holky nejsou dobově nalíčené a na scéně mají vypasovené oblečení, tehdy se nosily volnější vršky (i na scénu). Řekla bych, že jde o směs 20. let s moderní módou. Ale když jsem viděla nějaké fotky z lokace mimo jeviště, přišlo mi to docela v pohodě, to oblečení. Takže dobovost asi nic extra, ale nikdo ti nebrání se na film dívat a obdivovat hezké šaty i tak :-)

   Vymazat
 7. ahoj přidávám do seznamu-na první polovinu 20.století utčítě rukavice!!Jak jsi mohla nenapsat taková odpornice :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jenu dobu jsem měla doma asi 16 párů rukavic,jsem s tím hrozná :-)když někam jdu hned zírám kde bych si koupila nové rukavice :-)

   Vymazat
 8. Já bych přidala k retro vizáži nezbytnou pokrývku hlavy - klobouky, kloboučky, čelenky nebo fascinátory! Jinak mně se moc líbí retro, ale nemusí to nutně být přesná kopie konkrétní doby. Stačí si vzít nějaký kousek nebo doplněk, aby celkové ( i relativně současné) oblečení dostalo retro šmrnc. Já nosím často sukně pod kolena, halenky s límečkem nebo vázačkou, brože, rukavičky, klobouky, kabátky se šůsky, v poslední době se daly sehnat šaty (a teď i šiju šaty podle střihu 1938) a sametový růžovohnědý kabát se stříbrnou výšivkou, ten je ale současný, z prodejny První republika, výrobce NOA NOA (DK). Jo, a retro vypadají buď kotníčkové boty, šněrovací uzavřené lodičky nebo střevíce s páskem přes nárt. A klobouky a rukavičky jsem nosila už v 80.letech. Líčím se ale současně a mám velmi krátký sestřih vlasů- a přesto to působí s uvedenými doplňky retro. Tento blog je pro mě velmi inspirativní, díky! Jarka

  OdpovědětVymazat
 9. Nějak mi vypadla část textu: za ...podle střihu 1938) mělo být: Mým největším pokladem jsou originál šaty z 50.let s kolovou sukní (měňavé, asi brokát) a sametový růžovohnědý kabát ..." Omlouvám se, že se tak vnucuji :-)

  OdpovědětVymazat
 10. Samozřejmě, že ráda vidím retro/vintage prvky, ale takových osob potkávám více a více, takže se po nich přestávám pomalu otáčet. Je fajn, když se někdo na dobovou akci obleče skutečně dobově, avšak na druhou stranu si říkám, že to zvládne v podstatě každý, kdo není líný. Popravdě víc fandím lidem, kteří starými časy skutečně žijí a myslím si, že v dnešní době prakticky neexistuje odvětví života,kam by se nedalo obléci podle "své" módy, když člověk skutečně chce. Mám kamarádku, která "žije" v protektorátu a to skoro se vším všudy (asi až na techniku a takové ty věci, bez kterých už to zkrátka dnes nejde). Protože mě toto období taktéž fascinují, už několik měsíců se jí snažím konkurovat. Nejsme ale žádné výstavní panenky, takže děláme v podstatě všechno, přes výlety až k manuální práci. A mohu konstatovat, že všechno jde upravit tak, aby bylo zřejmé, do jaké doby "patříme" a zároveň jsme se cítily pohodlně. Samozřejmě ani zdaleka všechny kousky nejsou originály dobové, ale i tak si myslím, že dobově skutečně vypadáme. Nechci tím ani v nejmenším říct, že lidé, kteří se oblékají na některé akce normálně jsou nějak méněcenní, nebo že mají staré časy méně rádi než my, pouze jsem chtěla říci, že je možné oblékat se tak prakticky všude. Nám to tak vyhovuje :)

  OdpovědětVymazat
 11. Já retro a vintage miluji. Jen se podívej na můj blog, budou outfity :) Docela mi přijde že vyčnívám z davu, ale já mám ráda hlavně 60.léta a tak nějak se tomu nemůžu ubránit <3

  www.dollwithcoffee.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak se nebraň! :-) Jsem ráda, že další člověk se obléká retro.

   Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...