středa 26. června 2013

Jak si oblékat růžovou barvu a nebýt barbína?

Po přečtení článku Čierna farba - komu lichotí a komu škodí? od Aura La Petite mě napadlo napsat tento článek. Aura rozebírá černou barvu v oblečení, líčení atd. pro různé typologie. Já jsem se nechala inspirovat a rozhodla se vytvoři článek o růžové barvě, nikoli ovšem podle barevných typologií, nýbrž o tom, jak své oblečení zkombinovat, aby nedošlo k ,,barbínování".

(mimochodem, určitě si článek o černé barvě přečtěte)

Proč je růžová tak problematická?
Ani ne tak kluci, jako holky, mají spojenou růžovou barvu s fiflením, barbie, povrchností atd. Růžová je téměř ryze holčičí barva, což navádí k tomu, že by jí holky měly nosit, přesto ale není oblíbená a hodně dívek se vůči ní razantně vymezuje. Když se někdo obleče celý do černého, modrého nebo třeba červeného, vypadá asi zvláštně, ale pořád se to dá vydržet. U růžových kompletů je člověk považován ihned za někoho podivného a kýčovitého. Proč tomu tak je, to těžko říct. Možná tím, že růžová se nikdě v přírodě nevyskytuje sama o sobě ve velké míře. Modré je nebe, zelená tráva, hnědé stromy, černá noc, žluté slunce, fialový vesmír, oranžový oheň atd, ale jak tak přemýšlím, růžovou plochu prostě člověk nevidí. Rozhodně ale mají také velký vliv média v podobě barbín, růžových pokojíčků atd.
Má se růžová bojkotovat?
Hodně dívek řeklo růžové stop. Může to být důvod, že sem jim prostě nelíbí, ale i to, že by se v ní jako barbínky cítily a proto z ní mají strach. Některé slečny ale berou nenávist růžové jako životní styl a v životě by se jí nedotkly a tím jdou nějakým způsobem proti dívkám, které mají růžovou rády. Přijde mi to trochu škoda to brát tak moc radikálně. Růžová je normální barva a může být pěkná, pokud se to s ní nepřehání. Někdo zas růžovou miluje a nosí jí úplně pořád a má všechno růžové. To je druhý razantní krok. Je to možná zbytečné v tom, že i jiné barvy jsou pěkné a pak už to je trochu nuda.
Je škoda se růžové bát, protože v ní můžeš vypadat dobře.

Jak růžovou zkombinovat?
Jestli se ti růžová barva líbí, klidně jí nos. Jde o to nic nepřehánět. Ber jí pouze jako barvu doplňující. Takže si vezmi růžové tričko nebo růžovou sukni nebo růžové kalhoty, nikoli vše najednou. Další oblečení vol v barvě, která se k růžové bude hodit a sluší ti.
Pokud chceš mít růžovový nějaký doplňek, zde si určitě vezmi v této barvě i jiné doplňky, např. boty, kabelku, korále, náramek, sponku atd. U doplňků nic moc přehnat nejde.
Co se týče věcí, které nejsou oblečení - peněženka, penál, batoh, pero, taštičky na kosmetiku, desky atd, se můžou v růžové barvě také nést, pokud se ti tak líbí. Zde ale pozor - jestliže nechceš být za barbínu, neměla bys mít v růžové všechno. Takže mít růžový penál s růžovým propiskami v růžové tašce, to už je moc, to je jasné. Ale pokud budeš mít růžový penál v tašce jiné barvy, problém už není.
Jak je to s interiérem pokoje? Zde doporučím -  nýbytek a stěny v růžové neměj. Jakmile by někdo do tvého pokoje vstoupil, ihned by si této části všiml. Je lepší mít v růžové pouze dekorace - krabičky a krabice, květináč, rámeček, ozdůbky atd.
Asi ne moc z vás má děti, ale stejně na ně všechny myslíme. Hodně maminek obléká své holčičky zásadně do růžové apořád jim kupuje růžové hračky a pokoj tónuje do růžové. Mě to připadá trochu jak kýč, ale na jiné to může působit roztomile. Problém je v jiné věci - dítě se neučí barvy kombinovat. Mělo by se učit, že existují i jiné barvy a jak je lze využít - k čemu se hodí, k čemu nehodí, jak se s touto barvou pracuje jak v oblečení, tak i u jiných vizuálních záležitostí. Navíc je podle mě mnohem hezčí oblékat děti do pestrých veselých barev než než do jednoho odstínu.
Shrnutí - růžová se hodí pouze na doplnění, když jí vezmeme jako hlavní určující barvu, může nastat onen problém.
Růžová a černá - jak pracovat s touto kombinací?
Růžovou jde dobře neutralizovat černou. Je to sice neobvyklá kombinace, zato ale působí hezky. Pokud si ale nevybereš elegantní styl nebo styl středního proudu, nýbrž zavítáš k drsnějšímu pojetí (punková princezna atd), můžeš v mladých lidech působit jako emo. Tomuto hnutí se většina lidí nad 18 let spíše posmívá (a pod 18 mnozí také), takže nezapomeň i na tento možný jev. Podle mě kombinace růžové a černé v drsnější variantě oblékání nevypadá extra dobře, protože černá už růžovou tolik neneutralizuje (protože je násobně zdrsněná tvrdým stylem oblečení), že naopak jemnost růžové kontrastně vynikne a oblečení pak působí trochu směšně nebo nedobře zkombinované. Něco jako když by sis vzala k elegantním šatům sportovní boty. Tohle je asi věc názorů, proto je ovšem dobré se nad tím zamyslet.

Jak se s růžovou líčit?
Líčit se na růžovo se samozřejmě může. Problém v růžové barvě při líčení ale není tak vzhled barbíny jako ladění s barvou pleti. U dívek s teplým nádechem kůže totiž růžová na očích může působit nemocným a unaveným dojmem. To platí hlavně u tmavých odstínů. Pokud nenajdeš růžovou, která se s tvou pletí na 100% netříšká, raději doporučím maličko růžové ještě před nasazením namíchat do hnědé (šedé - pro studené typy), aby se vytvořil pouhý nádech. Jinak, hnědá vedle růžové (nikoli smíchaná) na očích působí také špatně. Další možnost je růžovou raději nenosit.
Pokud nejsi celá v růžovém, neměla bys s růžově nalíčenýma očima vypadat jako barbína.

Co růžová a barvy vlasů?

Blond - blondýnky mají největší pravděpodobnost, že budou působit jako barbíny. Zde proto s růžovou opravdu opatrně. Na druhou stranu se k tobě růžová hodí víc než ke komukoli jinému. Je jemná jako jsi jemná ty. Takže - hurá do růžové, ale nenos jí moc často, abys s ní nebyla příliš spojovaná a lidé tě za barbínu neměli. Některé blondýnky se ale nebojí a hrdě růžovou nosí často berou to jako svou image. Jako barbíny opravdu působí, ale na druhou stranu si toho vědomy jsou a berou to jako stránku své jemnosti. Když to berou s napůl s recesí a dělají si ze sebe legraci, problém nevidím. Člověk by se hlavně neměl stydět za svůj styl oblékání.

Hnědá - jak už bylo řečeno, hnědá se s růžovou tříská. Sytě růžovou hnědovláskám nedoporučím, leda nějaké jemnější světlé odstíny (pokud ti ale světlé barvy sednou). Pokud jsi hnědovláska a tvé vlasy jdou trochu do rezava, růžová na tobě bude vypadat neobyčejně. Mě přijde, že je taková kombinace hezká, ale jiným se vůbec nelíbí, takže opět záleží na názoru.

Zrzavá - V jedné hezké dívčí knížce hlavní rusovlasá hrdinka říkala, že je nešťastná, protože nikdy nebude moct nosit růžové šaty. Je pravda, že mnohým zrzkám růžová absolutně nesluší a velmi se jim s vlasy tříská. Na druhou stranu ale znám dívky, které k zrzavým vlasům růžovou nosí a je to vlmi zajímavé. Odstínů zrzavé je totiž několik. Některé jdou do blonďata, jiné do hněda, některé mají v pleti a obočí spoustu pigmentu a jiné skoro žádný. Žel se mi zatím nepodařilo postihnout, kterým z nich tato barvička sedne a proto se musíš spolehnout jen na své oči nebo na názory okolí. Jedno je jisté - se zrzavými vlasy jako barbína určitě působit nebudeš.

Tmavé vlasy, černá - dívky s tmavými odstíny vlasů mají tu výhodu, že jejich barva hezky s růžovou kontrastuje a vzniká tak zajímavá kombinace. Můžeš si dovolit mnohem více růžové než tvoje kolegyně. Nezapomeň ale, že musíš i přes havraní vlasy se barbínou v očích ostatní stát můžeš, pokud to budeš hodně přehánět.

Červené vlasy - Nakonec ještě zmíním tuto barvu, která je ryze umělá. Mezi červenou obsáhnu i hnědočervené barvy, které hodně dívek nosí. S červeným nádechem ve vlasech a růžovým vrškem vytvoříš krásnou kombinaci. Budeš velmi zajímavá. Růžová a červená se tříská, to řekne každý, zde bych ale vytvořila malou vyjímku. Znám ovšem pár lidí, kterým tato kombinace i tak přijde hrozivá, takže znovu dodám, že na to je i jiný názor.

Závěr
Závěrem snad to, že barbína nebo dilinka samozřejmě nejsi, pokud se tak nechováš. Důležitý je ale první dojem. Dále - i tví přátelé tě neustále posuzují podle oblékání. Když máš kamaráda, který je hrozně super, ale obléká se zženštile nebo naopak jako drsný punker, ačkoli jeho povaha tomu úplně neodpovídá, bereš ho jako celek i s jeho oblečením a máš o něm obrázek, že se např. obléct neumí; je mu jedno, co si ostatní myslí; asi má podvědomé sklony s tomu, podle čeho se obléká atd. Takže to samozřejmě hraje roli. Důležité je se za svoje oblečení nestydět a umět se zasmát sám sobě.

A co ty? V jakých kombinacích nosíš růžovou? Řekla bys něco jinak, než jsem to napsala v článku? Proč si myslíš, že je růžová jako taková tak moc odsuzovaná? A co si myslíte o oblékání dětí do růžové?
Těším se na vaše komentáře!

14 komentářů:

 1. Ja ružovú veľmi nenosím, ale mám pár kúskov aj v tejto farbe, aj keď nie je práve moja obľúbená v oblečení. Izbu mám zato bielo-ružovú. Aj doplnky v nej mám ružové, ale všetko výrazné, cyklaménové.. A páči sa mi to tak, nemenila by som :) So svetlým dreveným nábytkom to na mňa pôsobí tak príjemne :D

  OdpovědětVymazat
 2. mám jeden výrazný ružový top, nosím ho s čiernym sakom a tmavými nohavicami. potom už dávam prednosť skôr púdrovej ružovej, ale nikdy som to s ružovou na ničom a nikde nepreháňala... odmalička som viac inklinovala k modrej :)

  OdpovědětVymazat
 3. růžovou nosím zpravidla spíš malinovou nebo pudrovou, popřípadě tyto odstíny společně. Malinové mívám taky rty. Nosím ji zpravidla v colorblockingových kombinacích. Pokoj mám čerstvě vymalovaný - tři stěny světle růžové a naproti tomu jedna z delších stěn teplejší středně šedá, světlý nábytek. Jako malá jsem si dokonce vynucovala, že půjdu k zubaři až si pořídí růžové křeslo :)) naopak v pubertě k růžové těžká nenávist, nosila jsem jen černou :)

  OdpovědětVymazat
 4. Opět skvělý článek :-) Osobně se v růžové necítím a v mém šatníku se vyskytuje spíše okrajově. Navíc mi přijde, že mi ani moc nesluší. Jak píšeš, hnědé vlasy se s růžovou prostě třískají. když už růžová, tak spíše jen na nějakém detailu, bižu...celý růžový kousek snad ani nemám

  OdpovědětVymazat
 5. Téda, klobouk dolů to takhle rozepsat. Jak již si četla na mém blogu, já jsem na ni alergická, takže se přikláním k názoru Ann.

  Ale než chodit celá v růžovým, to mi fakt přijde stupidnější si pořizovat ty růžové štětce :-D

  Jinak přidávám do sledovaných. Máš moc pěkný články

  OdpovědětVymazat
 6. Růžovou nosím jen výjimečně. Líbí se mi jako barva a nemám problém, když jí ostatní nosí..i když kombinace růžové s blondýnou a třeba světle modrými kalhotami mi připadá příšerná a jako kýč :p.
  MaláMacanda.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 7. O áno, ja som mala na strednej spolužiačku, ktorá nosila platinovú blond a všetko ružové. VŠETKO. Bundu, tričko, sukňu, topánky, doplnky, tašku, peračník (s barbie), perá, dosky (s barbie) a chovala sa ako barbie. A vo štvrtom ročníku sa zmenila na ťažkú rockerku, ktorá chodila len v čiernom. Takže opäť čierna taška, peračník, bunda, oblečenie...
  V ružovej farbe mám jedny šaty, ale sú skôr také lososové, pre mňa prijateľnejší odtieň. Okrem toho ma pri tomto článku napadlo:
  "90% žien má rado mužov v ružových tričkách. Iróniou je, že 90% mužov v ružových tričkách nemá rado ženy."

  OdpovědětVymazat
 8. Já osobně růžovou mohu jenom na šatech ( nosím téměř výhradně šaty ve stylu 50. let) a vzhledem k tomu, že sem blondýnka s modrýma očima(!!) tak v šatech vypadám jako z Pomády což mi ani tak nevadí, zato když si zkusím růžové kalhoty (potažmo džíny) nebo tričko, vypadám jak z lacinějšího devadesátkového zásilkového obchodu s oblečením :)
  Ještě bych měla dotaz na autorku blogu :) Mám zájem o jednu plisovanou sukni z jednoho internetového eshopu, ale trochu se obávám, že vzhledem k tomu, že mám už takhle silnější boky, tak je budu mít ještě širší což zrovna není můj záměr. Nevíte jestli jsou takovéto sukně vhodné pro typ postavy- přesýpací hodiny s širšími boky? Pak mě napadlo jen, že bych obrážela obchody a zkusila nějakou plísovku najít a vyzkoušet :) Děkuji moc za odpověď :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, děkuj za příspěvek!
   Co se týe plisované sunkně, tak naražíš na správnou osobu, protože se mi tyto sukně líbí a také jsem občas šáhla špatně. Důležité je to, kde začíná plisování. Některým sukním začíná už v pase (http://www.fashionspot.cz/resources/uploads/products/big/4536.jpg) a některým až na bocích, tzn. plisování nad boky je přišito k sobě (http://static.botyk.cz/ID/6168/6168pp.jpg) a tím pádem na těchto místech nerozšiřuje. Uričitě si nepořizuj první typ - ten tě totiž opravdu rozšíří. Sama mám přirozené boky, ani široké ani úzké, a už jsem to nemohla nosit! Ale pokud bude náhodou narazíš na druhý typ (vzácné), tak si jí koupit neboj. Pokud jsi šikovná, můžeš si koupit první typ a plisování na bocích si se strojem zašít, prostě dáš záhyby na sebe a dokola to zašiješ - nejlépe na víc místech. To je docela řešení. Nesmí se ti ale nic špatně přehnout nebo nařasit, takže je trochu risk.
   Snad jsi to pochopila:-) Pokud ne, ptej se klidně znovu.

   Vymazat
  2. Děkuji moc za odpověď, právě tu druhou sukni jsem nikde neviděla, ale kdyby jo tak vyzkouším a uvidím. Díky moc :)

   Vymazat
 9. A co růžový kytky? :) Pivoňky, růže, lilie, gerbery...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi máš na mysli to, jak mluvím o faktu, že nikde v přírodě není růžová? O kytkách samozřejmě vím, ale myslela jsem to tak, že vyloženě velká plocha růžové se nikde nevyskytuje. Možná rozkvetlá růžová louka, ale to je spíš vyjímka. :)

   Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...