pátek 28. června 2013

Jaký typ plavek si vybrat?

Tento článek je možná už trochu pasé, protože většina z vás plavky dávno má. Na druhou stranu, některé loví v obchodě až na poslední chvíli. Budu se věnovat různým střihům, jejich výhodám a nevýhodám. Některým z vás asi nenabídnu nic nového - pro tento případ ke každému typu uvádím i svůj názor, tak se mnou pak můžete v komentářích souhlasit či polemizovat.

1. Střih vršku

Pás přes prsa s šňůrkou okolo krku či bez
Asi tak v létě 2007 se objevil nový typ plavek. Hned zaplnil časopisy na místech, kde se vyskyují fotky opalujících se celebrit. Hodně dívek ho prostě muselo mít navzdoru tomu, že jim prosě nesedl. Jedná se o hodně problematický střih, proto velmi opatrně!
Tyto plavky vůbec nedrží prsa. Takže je musíš mít malá, abys nemusela řešit pěkný výstřih a povislost. Malá - tím myslím velikost A. Jenže právě kvůli tomu, že tyto plavky prsa netvarují, se z těch tvých áček možná stane něco ještě menšího. Podle mě tyto plavky slušivé prostě nejsou, ale záleží na tvém vkusu.
Pokud máš prsa B či ještě větší, zvol raději jiný typ, který tě zkrášlí víc. V těchto plavkách budou tvá prsa vyset do stran, nebudeš mít vytvarovaný výstřih. Proč? Šňůrka táhne prsa nahoru uprostřed hrudi - sama víš, že správná podprsenka je táhne ramínky na krajích hrudi. Takže proto tak visí. Pokud šňůrku mít nebudou, riskuješ, že ti rychle spadnou - kdo se chce vynořit ez vršku? :D
V časopisech mají tyto plavky i dívky s většími prsy. Jenže - modelky jen ěnkde stojí, fotí se z určitého úhlu. Co mi víme, jestli nemají plavky zevnitř nějak vycpané. Šikovný grafik si vezme pak dívku pod lupu a se tam něco nadzvedne a vytvoří objem a tvary tam, kde nejsou.
Výhoda těchto plavek určitě je ta, že se v nich hezky opálíš. Jinou asi nevidím.

Bikiny - látkové trojúhelníčky
Bikiny jsou pěkná klasika. Působí spíš roztomile a líbivě. Také ale nesluší všem. Látkové trojúhelníčky už prsa drží, ale nijak netvarují. Výstřih nějaký vyzdobí, jenže ne extra výrazný. Proto se tyto plavky hodí svěle na dívky s velikostí A-B, kterým prsa drží přirozeně. Zároveň opět nmusíš řešit nějaké tvarování, protože ti nikde nic ,,téct ven" nebude. Navíc - v obchodech je těchto plavek největší nabídka a jsou to vždy tak krásné vzory!
Pro prsa C (někdy už i B) a větší nedporučuji. Důvod ani není tak v tom, že ti neudělají výstřih. Prsa v nich působí tak nějak neforemně. Navíc lezou ven - spodem, vrškem, bokem. Jemná látka je prostě nedokáže udržet na místě a opět riskuješ zvědavých pohledů při vynoření z bazénu.

Dvojdílné plavky s kosticemi
Tento typ sluší asi každému, protože zastává stejnou funkci jako podprsenka. Mě osobně ale přijde, že dívky s menšími prsy vypadají lípe v bikinách. Tato varianta je nejlepší pro dívky s větší velikostí, protože drží jejich prsa a nic jim neleze ven.
Existují různé typy vykrojení, push up efekt atd. Je na tobě, co si vybereš, jen dej obzvlášť pozor na správnou velikost, protože budeš víc na odiv než v podprsence, která je pod tričkem. Také jsou na trhu různé typy látek - některá je jen tenká, jiná tlustá. Tlustá ti logicky bude prsa víc držet a udělá ti hezčí výstřih, ale na druhou stranu může být silná látka někomu nepříjemná.

Jednodílné plavky
Jednodílné plavky, řeknu rovnou, vyžadují velkou dávku sebevědomí. Dnes se prostě vůbec nenosí a nějak se neočekává, že si je dívka vezme - i když se prodávají. Není ale na škodu jít proti proudu, přecejen, na to se vlastně můj blog zaměřuje. V obchodech se dají každopádně sehnat moc pěkné kousky a můžeš si být jistá, že budeš na pláži jediná, kdo ho bude mít. Musíš jen zvolit dobrý střih - abys v něm nevypadala široce, neměla moc svislá prsa, zůstaly ti nějaké křivky, nezvýraznila bys břicho atd. V jednodílných plavkách se moc neorientuji, takže raději nebudu nic vymýšlet. Rozhodně ti ale poradím, abys zkusila více typů plavek a dobře se prohlédla v zrcadle ze všech stran, případně si pomohla názorem kamarádky s dobrým vkusem. Musíš ale počítat s tím, že se moc neopálíš.
2. Střih spodního dílu

Nohavičky
Nohavičkový spodek se moc neprodává, ale stejně bych ho sem měla zařadit. Jeho nevýhoda je, že zkracuje nohy a rozšiřuje nepěkně boky. Proto ho doporučím útlým velmi šíhlým dívkám s mladistvým vzhledem - ideálně rané teenagerky.

Vysoké vykrojení
Vysoké vykrojení až na konec pánevní kosti, to se nosilo v 80. letech. Hodně lidí ho považuje za odporné, jedno seale muí nechat - dokonale prodloužilo nohy. Dnes se dají sehnat plavky s vykrojením, které není tak radikální, ale přesto tam je. Je tedy jen na tobě, jak se v něm budeš cítit.

Širší pás
Širší pás je velmi slušivý a ideální pro dívky ženských tvarů. Neleze ti z něj kůže a ještě tě hezky stáhne, takže tvá postava bude mít hezkou formu. Pro tento typ ovšem potřebuješ nějaké křivky mít, takže pokud tvé boky nejde skoro nahmatat a nemáš břicho ani tuk na pánevní kosti, raději se jim vyhni.

Tenký pásek
Hubeným dívkám se nabízí alternativa - tenký pásek. Většinou je z něj ještě mašlička, kterou si můžeš uvazovat podle svého přání. Jelikož nezakrývá moc kůže, ještě se v něm hodně opálíš.
Dívkám s ženštějšími křivkami pásek určitě nedoporučím, protože přes něj vždy něco přetéká (byť jen kůže) a ty potom vypadáš silnější než jsi.

Pohled z boku
A nyní něco, na co se zapomíná. Určitě se prohlédni při zkoušení spodního dílu z boku a zaměř se na to, jak ti látka mačká břicho. Ideál je takový, aby končila buď pod břichem anebo u nejširší části břicha. Jestli bude někde mezi tím, břicho ti ,,zlomí" a bude to působit, že ti přes plavky přetéká, ikdyž ho vlastně tak velké nemáš.

3. Ramínka

Klasická ramínka na ramenou
K nim není co ríkat. Sluší každé a je obtížné sehnat plavky s nimi. Spíše se prodává následující typ.

Ramínka okolo krku
Tento typ má několik nevýhod - rozšiřuje ramena, kdo by o to stál. Dále se ti ta šňůrka opálí na místě, kde míváš výstřih. A zmíním se ještě o hloupých klucích, kteří s chutí rozvazují mašli na krku a to se pak odkryje úplně všechno. Nikdy se to na mě nikomu nepodařilo, ale slyšela jsem dost. Žel, předchozí typ nejde skoro sehnat.

Bez ramínek
Plavky bez ramínek nedoporučuji vůbec nikomu a to z jednoho jednoduchého důvodu - padají. Na lehátko na opalování buď si, ale do vody určitě ne. Lepší po vynoření plavky s ramínky než žádné plavky.

4. Barva

Odstín
Určitě si vyber takový odstín, který sedne k tvé pleti. Nesmíš v něm vypadat příliš bledě a měl by k tobě tak nějak patřit - nemá působit nepřirozeně. Tmavé barvy mají tu výhodu, že zeštíhlují, to nezapřeme. Na druhou stranu, vzít si černé plavky není to ideální, protože tě celkově zdrsní. Černá pohlcuje světlo a proto i pohled ostatních. Mnohem více budeš dávat na odiv své tělo než plavky, protože na nich nebudou vidět žádné stíny a nebudou odvádět pozornost, ani harmonizovat. Navíc - plavky jsou prostě hezčí, když jsou barevné, hodí se to napláž či k bazénu mnohem víc.
A nyní ještě dodatek - pokud zvolíš světlou nebo hodně zářivou barvu, musíš si dát pozor, kam se jdeš koupat. Po tom, co se vykoupeš v rybníce, se tvé plavky zanesou kalem a podle toho taky budou vypadat. Samozřejmě by sis měla plavky po každém koupání ručně vyprat, ale nikdy se nevypere všechno. Takže s tím musíš počítat.

Jednobarevné vs vzor
Jednobarevné plavky by si měly vybrat spíše dívky, které jsou velmi štíhlé. To ale neznamená, že plnější dívky je nosit nesmí. Jde spíše o to, co se ti líbí. Platí, že čím výraznější vzor, tím vícese odpoutává pozornost od zbytku těla a ty si nemusíš připadat tak na odiv a zároveň některé nedostatky zmizí.
Co se týče pruhů, řasení, jemných či velkých vzorů, to raději přenechám na někom jiném, také že je toho na internet dost, sama se v tom úplně nevyznám.

5. Hubnutí do plavek

A na závěr - často ze všech stran slýchávám něco o tom, že já zrovna hubnu do plavek, musím zhubnout do plavek, přes zimu jsem přibrala, tak to musím do plavek shodit atd. Je fajn mít motivaci se sebou něco udělat, ale přijde mi, že to spíše přerůstá přes hlavu. Hubnout se skoro nikomu nedaří tak, jak by si představoval, a proto se pak v plavkách cítí ošklivě a nepřitažlivě. Tenhle pocit bývá někdy tak silný, že se daná slečna do plavek raději vůbec neoblékne, ikdyž by v nich i tak vypadala dobře.
Je to dost škoda, protože tohle okolo mě řeší vlastně vesměs dívky, které by ani hubnout nemusely. Není na škodu se od toho prostě odpoutat a snažit se najít si cestu, abych ses sama sobě v plavkách líbila i v aktuální podobě. Tvá nechuť může být způsobena i špatným výběrem - moc tenké pásky, špatný střih vršku atd.
Nezapomeň, že lidí, kteří tě budou pozorovat, se nebudou zaměřovat na tvoje břicho nebo stehna, ale budou na tebe koukat jako na celek a spíše na tvar postavy než na detaily.
A ještě úplně nakonec - to, čemu se říká celulitida a mohla bys jí řešit při pohledu zezadu, má úplně každá holka vyjma anorektiček a svalovkyň. Někdy se po pláži sama rozhlédni a uvidíš :-)
To by bylo k plavkám asi všecho. Doufám, že jsem vám řekla alespoň něco nového či jste měly potěšení z četby. Také by mě zajímalo, jaké plavky nosíš a jaké by ss naopak určitě neoblékla a k tomutřeba nějaká historka. Všechny vaše postřehy, které tu jsou i nejsou, velmi ocením v komentářích!

19 komentářů:

 1. Skvělý článek jako vždy :) Souhlasím s tím že plavky typu "Pás přes prsa s šňůrkou okolo krku či bez" sluší málokomu a pokud je navíc z látky pochybnějšího charakteru, jen to umocní efekt povislosti prsou a myslím že to dotyčnou i dělá starší :)

  OdpovědětVymazat
 2. áno, tie prvé proste nepristanú nikomu. aj ja som ich silno chcela, ale zhodnotila som, že namiesto Ačiek mám mínuska a ešte k tomu som v nich pôsobila ako anorektička :D tak si znova užívam trojuholníčky a až budem stará, tak si doprajem klasické podprsenkové košíky. akurát ma hnevajú spodné diely. ak to nie sú kraťasky, tak sú to tak prestrašne strihané klasické nohavičky. nič medzitým akože neexistuje? to druhé robí odporný zadok

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to máš pravdu. Co se týče spodků, tak velký výběr není...

   Vymazat
 3. Pěkný článek, ale měla bych k tomu pár postřehů a připomínek. Vezmu to postupně.
  Vršek se šňůrkou či bez se hodí skutečně spíš pro malá prsa, která sama drží. U jedné slečny s takovou postavou jsem viděla, že si do košíčků dávala zakulacené výstuže - ne tlusté vycpávky, skutečně jen tenké výstuže, vypadalo to dobře, pořád měla malá prsa, ale aspoň je tam měla.
  Co se týče velikostí bikin, máš úplnou pravdu, smutné je, že často si slečny a paní neuvědomí, co je vlastně jejich prso a bikini jim pak zakrývají jen bradavky a okolí, zatímco většina prsa zůstává odkrytá. Klasické bikini, tedy jen trojúhelníčky látky a šnůrky, jsou podle mě dost problematický střih a spousta žen by se jich měla zbavit a pořídit si nějaký slušivější střih. Dělají se ale i nevyztužené plavky s trojůhelníkovými "košíčky", které ale mají normálně široké pásky místo šnůrek, to mi přijde lepší.
  Klasický kosticový střih je moje volba, moje větší až velká prsa by v čemkoli jiném vypadala blbě. U tohoto typu mě víc než u jakéhokoli jiného pobaví, když je v obchodě k dostání jen ve velikosti 36, 38, 40, případně S, M, L, jeho kouzlo přece spočívá právě v tom, že si člověk může vybrat padnoucí a tvarující podprsenku, kterou klidně ukáže světu a může se v ní koupat.
  Jednodílné plavky mám na plavání v bazénu a aspoň u větších prsou jednoznačně doporučuju najít plavky s všitou podprsenkou, v placatých adidaskách prostě "déčka" nikdy dobře vypadat nebudou. Přijdou mi dobré, pokud se někdo stydí za svoji postavu nebo ji z jakéhokoli důvodu nechce ukazovat, mohou mít zpevněné bříško, mohou být vzorované tím správným způsobem a tak. Jejich zásadní nevýhodou je, že se v nich blbě chodí na záchod. Za dobrou alternativu považuju z tohoto důvodu tankini.
  U spodních dílů máš úplnou pravdu, i když já třeba se svými přesýpacími hodinami spokojeně nosím něco podobného nohavičkovým kalhotkám a naprosto mi to vyhovuje.
  Ramínka na ramenou jsou rozhodně pohodlná, ale pokud mají plavky špatnou velikost, často je obvod plavek na zádech vytažen ramínky do závratných výšek a pokud se takhle dáma opálí, vypadá to neskutečně blbě. Obecně bych světlá ramínka na zádech viděla jako hlavní nevýhodu tohoto střihu.
  Ramínka okolo krku jsou hloupá především proto, že u větších prsou z nich většinou dost bolí krk. Naopak výhodou je, že záda se pěkně opálí a přece jen je snažší nějakým samoopalovacím krémem doladit opálení ve výstřihu, než na zádech. Některé firmy dělají i přepínací ramínka, vypadají jako klasická, ale nejsou k zadní části obvodu přišitá, místo toho jsou tam háčky, takže se dají odepnout a zavázat za krkem.
  Moc nechápu takové to uvažování "ještě jsem si na letošek nekoupila plavky", jsem zvyklá si kupovat plavky na delší dobu a klidně za ně dám víc peněz, když mi hezky sednou. Za ideální stav považuju, když se horní a dolní díl prodává zvlášť a horní díly jsou číslované stejně jako podprsenky. Pak si člověk může vybrat sedící plavky, nevadí, že má třeba širší boky, protože si prostě vezme větší velikost spodního dílu, může si nakombinovat různé střihy horního a dolního dílu a tak.
  Je to hrozně dlouhé, co? Nějak jsem se rozvášnila. :)
  M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za doplňující informace a tvé názory, určitě jsou všechny k věci! :-) Super za informace u jednodílných plavek a ramínek. Takže se určitě neboj psát dlouhé komentáře :-)

   Vymazat
 4. Já nějak nechápu to "Jenže právě díky tomu, že tyto plavky prsa netvarují, se z těch tvých áček možná stane něco ještě menšího. Podle mě tyto plavky slušivé prostě nejsou, ale záleží tvém vkusu." (Navíc jak díky? Snad kvůli, ne?) No a? Mně se moje prsa líbí, sice nevím, co jsou "áčka" (moje dost malá prsa = vel. 70 C), ale rozhodně si je nijak zvětšovat nechci. Prádlo (i plavky) s kosticemi nesnáším. A mé nejoblíbenější plavky jsou černé, podle mě to k mé bledé pleti vypadá skvěle.
  Jinak souhlasím s příspěvkem nade mnou, taky si nekupuji plavky "na sezonu", ale prostě tehdy, když potřebuji nové, většinou mi vydrží tak tři léta. A je skvělé, že si výrobci konečně uvědomili, že většina žen potřebuje vrchní a spodní díl v různé velikosti a začali je prodávat zvlášť.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky se v literatuře používá jako synonymum ke slovu ,,kvůli", tak se omlouvám, jestli jsem to nějak zaonačila, že věte nejde porozumět. Doufám, že z článku nevyznělo, že malá prsa jsou špatná, to jsem nechtěla a také si to vůbec nemyslím. Právě tímto článkem jsem chtěla pomoct, aby se dívky všech velikostí mohly cítit dobře. Ale díky za komentář :-)

   Vymazat
  2. Jo a u té věty mi chybí ,,na" tvém vkusu, to je pravda.

   Vymazat
  3. Pardon za jazykovou vsuvku, ale nedá mi to: mezi "díky" a "kvůli" je docela velký rozdíl. Synonyma to Příklad - Díky dobrým známkám ho vzali na školu/Kvůli velké vodě přišel o dům. Je v tom docela velký rozdíl. Zkuste to prohodit a vyzní to divně... Synonyma to nejsou, každé se používá v jiném významu. Jen tak na okraj:)

   Vymazat
  4. Asi máš pravdu, češtinu studovanou nemám a ve škole jsem holt nebyla schopná zapamnatovat si vše:-) Už to měním.

   Vymazat
  5. Arwen: Přesně tak, to, že se to (bohužel) často zaměňuje, neznamená, že je to tak správně :)

   Vymazat
  6. Tak děkuji za upozornění, dám si příště pozor :-)

   Vymazat
  7. Myslim ze u tzv. Bandeau vrsku neni dulezita velikost prsou, ale kondice :) jinak vypada 70 C u patnactileteho devcete a jinak vypadaji prsa velikosti 70C u ctyricatnice :)

   Vymazat
 5. Já mam trojúhelníčkové,ale spíš bych chtěla nějaké s vycpávkami,když jsem plochá jako prkno:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mluvíš mi z duše, mám přesně stejnej problém :D

   Vymazat
  2. Mám štěstí, že tohle řešit nemusím, ale stejně vám rozumím (byly časy, kdyn jsem záviděla starším již vyspělým kamarádkám). Podle mě si můžete zkusit udělat vycpávky samy - trojúhelníčky jsou většinou z 2 vrstev látky, tak když si zezadu udělárte díru a nějakou vycpávku si strčíte dovnitř a pak to zašijete, mohlo by to být účinné! Ale lepší bude koupit si trochu větší velikost (vycpávka tu velikost smrskne) a zkusit to raději na nějakých levnějších plavkách, aby jich v případě nezdaru nebyla škoda :-)

   Vymazat
  3. Jee to je výborný nápad,děkuji moc!

   Vymazat
 6. Skvělý článek, i když ho čtu s odstupem času, ale myslím, že tohle je zrovna univerzální téma, když ještě přihlédneme k faktu, že věci jako módní trendy považuji za nevýznamné, pokud starší model sluší dotyčné více, než žhavá novinka.
  Pobavila jsem se u popisu prvního vrchního dílu (Pás přes prsa s šňůrkou okolo krku či bez). Vlastně máš naprostou pravdu, ale já tenhle typ vršku prostě miluju. Mám malá prsa, to, že se mi ještě zmenší mi nevadí, protože jako celoživotní tanečnice a sportovkyně jsem si na tenhle fakt zvykla a proti komentářům typu "žehlící prkno přichází" jsem v podstatě imunní už pěkných pár let. A k tomu všemu se v nich opálím bez nepříjemných bílých fleků a můžu nosit letní šaty a ukázat bez obav záda. Jasně že musím rozlišovat, jestli se zrovna chci válet na lehátku, občas se jí smočit a chytat bronz, nebo jestli jdu s partou lidí do bazénu, kde pravděpodobně dojde na skákání do vody, vodní atrakce a rychlé vynořování z vody - v tom případě volím většinou trojúhelníčky se zavazováním za krkem. V tomhle případě ale naprosto nesnáším bikiny bez vycpávek, podle mě je dělají z tak jemných látek, že jakmile se namočí, je to jednak nepříjemné a jednak by to mohlo ukázat víc, než by většina z nás chtěla. Slabá vycpávka podle mého názoru neškodí a navíc může slečnám, co po tom touží, přidat i pár centimetrů k dobru.

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...