neděle 21. července 2013

Pin-up ofina - pro koho se hodí

Co to je pin-up ofina?
Pin up ofina je typ ofiny, který se nosil v 40. s 50. letech 20. století. Jedná se o rovně střiženou ofinu, která je hodně vyfoukaná a natočená. Délka je různá - podle vkusu dané dámy. Dnes je pin-up móda velmi oblíbená a s ní se vrací i tato ofinka. V ČR je její výskyt velmi střídmý, ale podle fotografií na zahraničních blozích a Tumbleru se dozvíme, že ve světě docela letí.
Zajímavé je, že pin-up ofina vůbec nebyla ve své době tak častá, jak se mnozí domnívají. Ze slova pin-up odvodíme, že jí nosily tehdejší erotické modelky. Na dobových fotografiích a ilustracích těchto dívěk jí mají ale jen zřídka. Když bychom ofinu hledali na dobových módních obrázcích, bude to velmi obtížné hledání. Nejčastěji jsem na tuto ofinu našla v různých kreslených filmech.

Proč je pin-up ofina tak slušívá?
Rovně střižené vlasy krásně zvýraní oči a řasy. Díky vyfoukání ofiny se také vykreslí baculaté tváře, čímž se dodá na roztomilosti a jemnosti. Obecně tato ofina dělá z holky dívku, je mladistvá a na ulicích ČR neobvyklá a proto se v ní můžeš cítit naprosto jedinečně. Zas ale musím říct, že pokud nemáš na pun-up ofinu správně tvarovaný obličej, můžeš se zošklivit a rozhodně dívku 40. a 50. let nepřipomínat.

Komu tedy sluší?
Obecně jde říct, že tento vlasový střih sluší dívkám se srdcovým typem obličeje všech délek. Co si pod tím ale představit? Jednoduše - pokud se ti výrazněji zužuje čelist (a je jedno, jestli je tvůj obličej  krátký nebo dlouhý), bude i pin-up ofina slušet nezávisle na jiných faktorech.
Dále by mohla slušet dívkám s protáhlým oválným obličejem, kdy se šířka čelisti vyrovná délkou obličeje. Nikdy ale nebudeš 100% pin-up.
Komu rozhodně pin-up ofina nesluší, to jsou dívky s hranatým obličejem. Nehodí se ani dívkám s oválným obličejem, protože mají na ofinu moc širokou čelist.
Dobový obličej - ideál v kreslených filmech byl srdcový obličej s: obočím do mírného obloučku, oči s dlouhými řasami, ,,pršákovým" nosem, plnými rty a vystouplou 2/2 obličeje - viz obrázek.
zleva: Srdcový a protáhlý ano, oválný, kulatý a hranatý ne

Jakou zvolit délku?
Určitě si nemysli, že pokud odpovídáš výše uvedeným požadavkům, střihneš si ofinu co nejdelší a budeš vypadat skvěle. U každé ofiny ještě musíme zvolit správnou délku. Pokud nemáš vysoké čelo (tzn délka začáku vlasů k prohlubni nosu a délka začátku vlasů ke konci hlavy je stejná), musíš mít ofinu jen do půli čela nebo o něco kratší. Jestli vysoké čelo máš (často tomu je u protáhlých hlav), můžeš mít ofinu až k obočí, ale často ti bude slušet i kratší verze. Více o ofinách nadeš zde.

Jak se pin-up ofina stříhá a češe?
První zastřižení ofiny, to nech raději na kadeřnici. Mohla by si zvolit špatnou délku nebo zastřihnout moc vlasů. Všechny špatné přístupy k ofině ukážu na obrázcích.
Pouhé sezóní zkracování si můžeš udělat sama, máš-li šikovné ruce. Vše o stříhání ofiny najdeš v tomto článku.
Aby ofina vypadala co nejlépe, může se přes kulatý kartáč vyfoukat a tím se jí vytvoří objem. Obecně se o ní ale moc starat nemusíš.

Jaký mít k ofině účes?
Ideální účes k ofině jsou vlasy po ramena, které se u ramen vlní a vytváří objem.
Můžeš mít ale i obyčejné dlouhé vlasy, ideáně mírně zvlněné.

Jak se k ofině líčit?
Zvýrazni si obočí, nalič si kočičí linky, použij hodně řasenky, můžeš si dát růž na tváře a určitě nezapomeň na výraznou rtěnku. Ale i nenalíčená budeš působit pin-up, ofina sama o sobě je hodně výrazná.

Jak se k ní oblékat?
K pin-up ofině se můžeš oblékat jak chceš - nemusíš být přímo dobová. Pokud tě ale zajímá, jaké oblečky se nosily, doporučím ti šaty se sukní střihu do A, které mají zvýrazněný pas. Ideálně se podívej přímo na článek o pin-up stylu, ale můžeš se inspirovat i dobovou módu, tedy lety 40. a 50.

Fake pin-up ofina
Na návodech Youtube se často objevuje něco, čemu dívky říkají ,,fake pin-up bangs", tedy nepravá pin-up ofina. vytváří se tak, že se smotají dlouhé vlasy na čelo do rolky, která se hodně zalakuje a vypadá jako pravá pin-up ofina. Problém je, že má hodně velký objem a díky laku a sponkám je hrozně umělá a tak nějak moc pravidelná, proto se mi příliš nelíbí. Jestli se ti nechce stříhat, můžeš si takovýto návod najít. Pokud chceš bát dobová, tak si myslím, že je lepší si udělat nějaký dobový ,,bezofinový" účes, jehož fotek je na internetu mnohem více a tyto účesy jsou vesměs velmi slušivé.

Co není pin-up ofina
Pozor, pin-up ofina není vše. Rovná ofinka ve stylu Lousie Brooks pin-up není, protože v té době žádná pin-up ofina ani nebyla známá. Lousiina ofina není příliš objemová a proto se vlasy různě posouvají a občas odkryjí čelo. To by pin-up ofina udělat neměla. Lousie měla také mikádo a to má dost jiný charakter než účesy 40. a 50. let.
Pin-up ofina také není ofinka střižená těsně u růstu vlasů, jak to v poslední době někdo nosí. Je příliš krátká.

zdroj obrázku vpravo: http://www.atraktivni.cz/clanek/slusive-ucesy-s-kratkou-ofinou

Můj obličej neodpovídá pravidlům pro pin-up ofinu, co mám dělat?
Přestože se tato ofina většině dívek velmi líbí, nesluší každému. Pokud nemáš úzkou čelist ani protáhlý obličej, musíš se holt smířit s tím, že pi-up ofinka nebude. Já také nemůžu takový skvost nosit. Zkus najít jiné druhy účesů, které se ti líbí a hodí se k tobě a ve výsledku budeš možná ještě krásnější než někdo s pin-up ofinou. A pokud chceš být pin-up dívka, najdi si účesy z 40. a 50. let - i bez ofiny se jí můžeš stát.

Nyní se podívej na několik součastných slečen s pin-up ofinou. Krásné dívky z dobových kreslených filmů si musíme nechat na samostnatný článek, protože jich je hodně a taková podívaná by měla být na mém blogu samostatně!

 http://www.strawberrykoi.com/uncategorized/ah-the-bettie-bangs

 http://sofashon.com/2007/10/bold-bangs-memories/

Toto je fake ofina a aní to není poznat!
 
http://charlottelikesart.deviantart.com/art/Pin-up-Faux-bangs-295462180

Asi také fake ofina
 http://contagiousfashionfever.blogspot.cz/2011/09/betty-page-rolled-up-bangs-pin-up-girl.html

 http://www.becomegorgeous.com/hair/professional_tips/pin_up_girl_hairstyles_ideas-3378.html

http://woohair.com/id37401/pin-up-girl-hairstyles10-best-medium-hairstyle-307x489-pixel.html


www.marimoon.com.br

http://vemintencioness.tumblr.com/

Jak se vám tato ofina líbí? Chtěly byste se tak ostříhat nebo se budete raději jen dívat na obrázky?

17 komentářů:

 1. Je fakt,že ofina nesluší všem,hlavně ne ta krátká. Já mám taky ofinu (ale nutno říct, že ne vyfoukanou a natočenou) a taky cítím, že mi dost zvýraznuje baculaté tváře. Bohužel v ničem jiném se necítím dostatečně dobře :D Jinak moc pěkný článek jako vždy:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! Ty máš na ofinu dobrý obličej a mimochodem, kdyby sis jí přes kulatý kartáč vyfoukala, hned bys byla jako pin-up :-)

   Vymazat
  2. Jee to mě potěšilo, děkuji! Taky mě to napadlo,třeba to někdy zkusím :-)

   Vymazat
 2. Našla jsem ukázku z filmu Okouzlená z roku 1942, ve kterém má Adina Mandlová pin-up ofinu, tak mrkněte
  http://www.youtube.com/watch?v=tpDjiNyLQtc

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je krása! Moc děkujeu za typ, na tento fiml se podívám!

   Vymazat
 3. Velmi hezký článek. Myslím, že bych ofinu mít mohla, ale ta představa se o ní starat mne úplně odrazuje. Až budu mít víc vrásek, tak možná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Myslím, že ty vypadáš opravdu lépe bez ofiny :-)

   Vymazat
 4. Ani som netušila, že sa dá toľko o pin-up ofine zistiť :). Mne sa vždy veľmi páčila ale nie zas až natoľko, aby som si ju dala :). Mne to proste nepristane.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě se líbí, ale také mi nesluší... Smůla no.

   Vymazat
 5. Tušim aj Natalia Oreiro mala kedysi takúto fainu ofinku.. Ja som niečo podobné tiež skušala.. išlo mi hlavne o ten špic, ale moc mi to nepristalo.. :) ..

  OdpovědětVymazat
 6. Odulo, asi jsi moje poslední záchrana! Přemýšlím nad ofinou a nevím, nevím... Co myslíš? Vím, že už jsem jí jednou měla a řekla jsem si, že už nikdy víc, ale teď mám náladu zas změnit účes... Prosím, poraď!

  Děkuji, zdraví Jehně

  OdpovědětVymazat
 7. Pekná ofina, zaujímavá... rozhodne má svoje čaro :-) Prednedávnom som videla skutočný film o swingových speváčkach Kráľovné swingu a myslím, že tam ju mali.... a aj v skutočnosti ju nosili, myslím :-) Tu je fotka z filmu: http://images.movieplayer.it/2010/06/11/andrea-osvart-lotte-verbeek-ed-elise-schaap-nella-miniserie-le-ragazze-dello-swing-165327_medium.jpg a takto vyzerali v skutočnosti http://edwinalexanderfrancis.wordpress.com/2010/03/14/le-ragzza-dello-swing-il-trio-lescano/ fešandy :-) PS: Veľmi pekný blog, zaujímavý, poučný, inšpiratívny... Skvelý :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten první odkaz mi nějak nejde zobrazit, druhý už ano. Jojo, to je ona. Akorát to je zrovna ta faux ofina, mají srolované vlasy, žádné zastřižení:-) Díky za pochvalu blogu!

   Vymazat
 8. Pin-up ofina je super, problém je, že by mi asi neslušela :-(

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...