čtvrtek 19. září 2013

20. vs 30. léta - jak je odlišit?

20. a 30. léta jsou periody mezi dvěma válkami, které mají nespočet fanoušků, které je obdivují pro jejich roztomilou eleganci. Tato období jsou si v oděvním umění velmi podobná - vůdčí styl art deco nebo geometrie, podobné materiály, stejný typ modelek co se obličeje a postavy týče, stejné pózy a úsměvy. Jak tedy tato období odlišit? Co jsou ještě dvacáté a co už třicáté? Pojďte se podívat na zjednodušené rozdělení na jednotlivé detaily, podle kterých dané období poznáte. Každá éra měla samozřejmě svůj vývoj a rok 1929 a 1931 se zas tak moc neliší, brala jsem každé desetiletí hodně komplexně. Konec třicátých se už víc podobá čtyřicátým, proto beru třicítky tak do roku 1936. Odborníci tedy odpustí, ti tento článek ani nepotřebují, sami období rozpoznají:-). Jestliže v tom máš však pořád zmatek, tento článek je přesně pro tebe!
U některých slov jsem udělala vykřičník. Chci tím říct, že přesně tento znak je pro danou éru typický a právě tak tato období odlišíš.

Klobouk
Kloubouk ve dvacátých vždy obepíná !celou hlavu. Má mnoho podob, po roce 1925 je to typické !cloché, ale před tím můžeme vídat i klobouky s velkou krempou. Klobouky působí kulovitě a zvýrazňují !kulatý tvar hlavy. Dodám také, že se nosí hodně !čelenky, někdy ještě turbany a podobné aplikace.


Ve třicátých letech najdeme po většině !malé kloboučky, které se posazují na !bok hlavy a mají různě ohýbané krempy. Dále se také nosí klobouky s větší krempou, která se narozdíl od dvacátých vlní (resp není tuhá a tak se zvlňuje). Klobouky působí víc hranatě, jednoduše a hladce. Čelenky už nejsou v módě.


Účes
Ve dvacátých letech se nosí delší dva typy vlasů - buď !hladké mikádo s ofinou nebo naondulované vlasy (krátké či dlouhé s drdolem), které působí objemně a měkce. Uši jsou zakryté.


Vpravo Lousie Brooks
Třicátým létům velí krátké účesy s pokládanou vlnou, které působí hladce. Uši jsou !odkryté. Jen ze začátku se nosí ještě klasické dvacítkové účesy, takže takový účes nemusí být stoprocentní záruka dvacátých. V druhé polovině se nosí delší vlasy nad ramena, které jsou pod ušima zakroucené.


Ve dvacátých jsou módní tmavé vlasy. Pro ondulaci to je tmavě hnědá, pro mikáda černá.
Ve třicátých se už ke slovu dostávají blondýnky.

zde: ondulace=pokládaná vlna

Líčení
Ve dvacátých letech se nosí tenké obočí v mírném obloučku či úplné rovince. Oči mají černé kouřové stíny. Rtíky jsou úzké a rudé.

Vlevo Beatriz Costa, vpravo Carmelita Geraghty

Naopak ve třicátých se obočí dostává do obloučku nebo přísné zkosené linky, je extrémě uzoučké. Oči zprvu lemuje hnědé kouřové líčení, ale typicky třicítková je !černá linka u horních řas (nikoli kočičí, je bez ocásku) a rozzařující stíny. Rty se pomalu ztlušťují, až jsou ke konci periody plné.

Vlevo Carole Lombard, vpravo Claudette Colbert

Výstřih
Dvacátá léta chtějí vytvořit dívčí postavu a proto volí takové výstřihy, které prodlouží krk a zaoblí ramena. Většinou jsou do tvaru oblouku nebo rovné !odhalující vršek ramen, ale trojúhelníkový výstřih potkáváme také. Nosí se i šaty na tlustší ramínka.
Ve třicátých letech jsou moderní !široká ramena, proto je většina výstřihu opravdu !malých a mají většinou hranatý tvar. Mají na sobě různé skládání nebo mašle.

Korále
Na počátku dvacátých let se nosí spíše !delší korále až po prsa. Ke konci periody se už skoro nenosí, dává se důraz víc na vzor a styl výstřihu. Pozor, i korále okolo krku můžeme ve dvacátých potkat.
Třicítky zdobí pouze korále okolo krku. Místo korálů potkáváme i šátky.

Vrchní část šatů
Hořejší část šatů je ve dvacátých letech spíše volnější a působí jako součást šatů, nikoli jako oddělený vršek.
Ve třicátých letech je vrchní část šatů více obepíná tělo (nebo tak alespoň působí) a narozdíl od třicátých působí většinou jako !samostatná košile.

Pas
Pas je snad nejjednodušíí věc, jak odlišit dvacátá a třicátá. Ve dvacátých letech je pas snížený.
Ve třicátých je na svém místě či mírně zvýšený. Ke konci periody se už snižuje, ale to, jak jsem psala, budeme řešit jindy.

Sukně
Pokud se na obrázku vyskytuje !řasená a nabíraná sukně, jedná se určitě o dvacátá léta. Hladší sukně se nosí po roce 1924 a mají délku !těsně pod kolena. Obecně, jakmile jsou šaty v délce těsně pod kolena, jedná se o dvacátá léta.
V třicátých se už nosí delší sukně asi do půli lýtek, je !úzká a dole mírně rozšířená. Začíná se nosit i ,,novinka" - kalhoty. Ta se někdy obléklá už ve dvacátých, ale je to vyjímka.

1923, 1925, 1927

1932, 1935, 1938
Boty
Z počátku dvacátých se nosí boty s výraznou špičkou, která je na konci zaoblená nebo ,,uťatá". Na konci periody se více zaoblují, ale stále působí docela hranatě.


Stejný styl mají i boty třicátých let, proto je těžké rozpoznat obodobí podle tohoto detailu. Obecně, ve třicátých mají boty více aplikací, výřezů a ke konci desetiletí dosahují stále více blíže nártu (a jsou někdy i na zavazování) - to mají ale i některé dvacítkové boty.

Filmy
Máš oblíbený film a nevíš, kam vlastně patří? Zde je výčet některých slavnějších filmů a podobných děl.

20. léta
Velký Gatsby
Obsluhoval jsem anglického krále
Výměna
Někdo to rád horké (ačkoli hlavy hereček, obzvláště Marilyn, jsou z 50.)
Charlie Chaplin, ale ne vše
Rozmarné léto
The Artist

Výměna

30. léta
Hercules Poirot je situovaný většinou do 30. let
Chinatown
Spalovač mrtvol
Podraz
Králova řeč
Indiana Jones - Dobyvatelé ztracené archy a Chrám zkázy
Rychlé šípy
Četnické humoresky
PC hra Mafia


Podraz

Líbí se vám více  20. nebo 30. léta a proč?
Znáte ještě nějaké znaky, pomocí kterých tato období oddělit?
Pište do komentářů :-)

28 komentářů:

 1. Líbí, líbí. Moc zajímavý článek! Ty botičky byly krásné.

  OdpovědětSmazat
 2. Ten rozdíl je celkem dost vidět v seriálu Downton Abbey :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jé, to neznám. To jsou ale krásné kostýmy! Ale je to z 30.? Našla jsem fotky situované jen do desátých a dvacátých:-) Někdy na ten seriál mrknu:)

   Smazat
  2. Odehrává se to od dvacátých přes třicáté, takže je hezky vidět posun, navíc si s kostýmy opravdu pohráli, pro milovníky dobové módy must see :).

   Smazat
  3. Nó, holky, nechci být rýpavá, neznám to, ale co jsem koukala na ftkky, tak to je mezi 10. a 20.tými.
   to je asi 1910
   http://film-social.com/wp-content/uploads/2013/07/downton-abbey-50488d75a21fa.jpg
   to je 1. světová
   http://2.bp.blogspot.com/-lc9eYx1oIg8/TjO3gbsxVlI/AAAAAAAAa1g/iHfI0ALc8bo/s1600/downton-abbey-season2.jpg
   to je začátek dvacátech
   http://www.smittenbybritain.com/wp-content/uploads/2013/01/Downton_Abbey_series_3_first_pictures__Shirley_MacLaine_meets_the_staff.jpg
   no a čtvrtou sérii, to jsme už nenašla, ale jelikož mezi těmahle třema sériema nebylo moc velký rozpětí let, čekám, že to asi třicátý nebudou...:D
   Tak nevim no:-)

   Smazat
  4. Ha, tak spíš já neumím počítat :), je to od 1913 po akutálně 1922 a počítám že vzhledem k úspěchu seriálu dojde i na třícátá :). Spíš jsem chtěla napsat, že kostýmy dokumentují proměnu módy fakt výborně.

   Smazat
  5. To potvrzuji! Musím to někdy celý skouknout!

   Smazat
  6. Downton Abbey začíná potopením Titanicu, tedy rokem 1912

   Smazat
  7. Downton Abbey je podle mého názoru perla mezi všemi historickými seriály, milovníci 10. a 20. let ho musí vidět!! :) Pastva pro oči, opravdu :)

   Smazat
  8. Promiňte,ze změním téma,ale nevíte jaké se nosili kabelky,barva laku na nehty a účely na dlouhé vlasy.Díky Lucie

   Smazat
 3. uzasny clanok! - ja som nikdy moc velky rozdiel nevidela, ale ked si teraz vymenovala detaily, tak zrazu take osvietenie :D

  OdpovědětSmazat
 4. Čau, konečně článek podle mého gusta! Mám teda radši třicítky :D Jo a Četnické humoresky patří spíše pod třicítky, ale to je jedno :D Je to období 1929-1939 (tuším :D) Ale jinak velmi úžasný článek!

  OdpovědětSmazat
 5. velmi zaujimave, nikdy som to nevedela rozdelit.. mne sa to tak prelinalo... :)

  OdpovědětSmazat
 6. Díky, díky.Já bohužel tato období moc rozlišit neumím, teď už to pro mě snad bude hračkou. Osobně se mi více líbí léta dvacátá. Neodkážu vysvětlit proč. Je to můj subjektivní dojem - působí na mě nějak hravěji a uvolněněji.

  OdpovědětSmazat
 7. 20. léta by se mi líbila, nosily se šaty, které zakryliy všechny nedostatky :-)

  World By Bella

  OdpovědětSmazat
 8. Nechci být rejpal,ale 20.léta jsou 1911 - 1920 a 30.léta jsou 1921 - 1930. To jsou naprosté základy ze školy... vždy je to desetiletí před a ne po...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pozor! 20. léta jsou opravdu roky 1920 - 1929. To, co máš na mysli, je u století - 20. století je 1900-1999.
   http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=795
   Já vím, plete se to :-)

   Smazat
  2. Umm, 20. století určitě není 1900-1999 ale 1901-2000. Já vím, plete se to :D

   Smazat
 9. Já miluju 20. léta kvůli těm minišatům s třásněmi a čelenkami s peřím! :D <3

  OdpovědětSmazat
 10. Byla ta sukně ve 30. létech vždy dole rozšířená nebo se někdy nosily i sukně do půli lýtek dole se zužující?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, omlouvám se za zpožděnou odpověď.
   Podle dobových fotek a módních ilustrací byla ta sukně vždy rozšířená. Zužující se sukně přichází až v 40. letech a to spíš ke konci. Každopádně jsi možná mohla vidět fotku či obrázek z 30. let, kde tomu tak nebylo. Ani dnes každý nenosí poslední módu:-)

   Smazat
 11. Já osobně mám radši 20. léta, ale třicítky jsou taky pěkné :).

  OdpovědětSmazat
 12. Já tedy Hercula Poirota miluji. Nejen, že se zapřemýšlím, kdo koho vlastně zabil :D ale hlavně se musím zadívat na ty nádherné kostýmky a celé to navození na třicátá léta.
  Rozhodně doporučuji!:-)

  OdpovědětSmazat
 13. Potřebovala bych poradit s šaty a doplňky na ples 20. Léta. DĚKUJI

  OdpovědětSmazat
 14. Z filmů bych ještě doporučila Chicago a Půlnoc v Paříži :-)

  OdpovědětSmazat
 15. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Výměna kdekoli Váš čas je drahý. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětSmazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...