pátek 27. září 2013

Inspirace - Hedy Lamarr

Hedy Lamarr, vlastním jménem Hedy Kiesler, byla americko-rakouská herečka z 30.-50. let. Většina obrázků, které budeme rozebírat, je z konce 30. let nebo z let 40. Tentokrát jsem zvolila inspirující osobnost na své vlastní přání.

Hedina typlogie
Heddy má oválný obličej s nízkou s vlasovou částí (čelo je stejně vysoké jako je délka nosu nebo části od konce nosu k bradě, ale vlasová část je kratší), právě proto působí její čelo jako vyšší. Na Hedy nás zaujme její klenuté obočí, které je ale dost nesouměrné - to levé si sedá mnohem níže než pravé. Otázka je, zda jde o Hedin mimický pohyb či opravdickou nesouměrnost - na některých fotkám má obočí vyrovnaná, ale na jiných každé sedí jinde.
Hediny oči mají mandlový tvar a jsou spíše menší (na fotkách působí větší, ale věřte, že to dělá líčení). Nos je mírně prohlý, ale na fotkách působí spíše rovně. Rty jsou plné a podle módy mají široké horní víčko. Hedina brada není příliš výrazná, z profilu si můžeme všimnout, že je trochu vystrčená.Vlasy
Hereččinu tvář lemují vlnité černé vlasy, které spadají na ramena. Hedy si vlasy nechávala zvlněné ale až pod oblastí obočí - dodávalo jí to dívčí vzhled, nerozšiřovalo obličej a dalo vyniknout klenutému obočí. Vepředu pod bradou měla vlasy trochu sestříhané.
Na většině obrázků má Hedy ofinu veprostřed, ale podle mě to nebyla úplně dobrá trefa. Dost bije do očí a na některých fotkách (hlavně tam, ke mají vlasy velký objem) jí ničí rysy v obličeji.
Ofina oprostřed čela dodává hranatý vzhled čela a to se musí vyrovnat ostřějšími rysy čelisti, které Hedy nemá.

Tak takhle ne, vážení

Pro porovnání jsem vytvořila fotomontáž, kde jsem Hedy vytvořila pěšinku na kraji.
 
Pro porovnání obrázek Maily Nurmi, která si také čelo ,,hranatila", ale ta na to měla ostrou čelist (ostré obočí na to takový vliv nemá).


Rozpuštěné vlasy samozřejmě nejsou jeiným Hediným účesem. Na některých fotografiích má herečka vlasy sčesané do dvou boulí, které byly ve čtyřicátých letech velmi populární.


Líčení
Hlavními aktéry v Hedině makeupu jsou obočí a rty. Tloušťka obočí se řídila podle doby. Vždy tvořilo oblouček bez zalomení. Ačkoli jsou fotky černobílé, tak nějak víme, že hereččiny rty se vždy zdobily rudou barvou.
Jak už jsem řekla, těžko posoudit, co všechno si hvězda filmu domalovávala. Každopádně při pohledu na fotky z raných třicátých nás čeká určitě šok - rozhodně v podání obočí. Dle mého názoru si ho ale předělávala v těch třicátých, protože na fotce ve stáří ho má klenuté.


A co oči? Hedy si zvětšovala oči pomocí stínu v záhybu víčka protaženého za konce oka. Nebyla to ale žádná tenká linka, spíš rozmazaný stín. Na mnoha fotkách má víčk ozvýrazněné jen trochu nebo vůbec. Dále si aplikovala tenkou černou linku k horním řasám, kterou předpokládám mírně protáhla. Velmi výrazné jsou Hediny dlouhé řasy. Těžko říct, zda jsou pravé. Velmi zvláštní prvek na Hediných očích je pár čárek u spodního víčka na kraji očí. Pravděpodobně šlo o stín od řas, což by nám také napovídalo, že jsou umělé. Může jít ale i o cíleně nakreslené čárky. Na youtube slečny v návodech na líčení podle Heddy tento detail vynechávají. Kloním se k tomu, že jde o stín od řas, který byl možná vytvořen efektním nasvícením.
 Na Hedino líčení se chystám vytvořit tutorial, protože mám trochu podobné rysy, takže se jí můžu přiblížit.Oblečení
Hediny fotky jsou spíše portrétové, takže se zde moc inspirovat nemůžeme. Lepší je podívat se na nějaký film, do čeho jí kostyméři oblékli. Podle obrázků měla buď bílé nebo tmavé šaty, ale zde pozor. To, co působí na černobílé fotografii jako černá, může být v reálu sytě rudá, modrá atd. Siluetou se samozřejmě oblékala moderně - širší ramena, úzký pas a materiály bez vzorů.Černobílé vs dobarvené fotografie
Je velmi pozoruhodné, jak se Hedino působení liší na černobílých a na dobarvovaných fotografiích. Na těch bez barev působí jemným dívčím dojmem, na dobarvených žensky a vyzrále.
Hedy a plastická chirurgie
No, ani Hedy se nesrovnala se stárnutím... A toto je Hedin zjev ve stáří.


Hedy vs Lilien Leigh
Tyto 2 herečky mají velmi podobné obličeje, proto se mohou lehce splést.
 
Jak je vidět, Vivian se se svým stářím smířila a vypadá mnohem krásněji, než Hedy
Ke komu se Hedin styl hodí?
Hedin styl se hodí k dívkám s oválným či protáhlým obličejem, jemnějšími rysy, klenutým obočím a výrazným rtům. Ideál jsou samozřejmě vlnité černé vlasy, ale barva není podmínkou, Hedino líčení a účes se hodí ke všem typům, kterým sluší výrazná rtěnka.

Jak se ti líbí?

29 komentářů:

 1. V Extázi má pěšinku na straně, na csfd jsou nějaký fotky. Myslím, že jí sluší i pěšinka uprostřed, ale na straně je to asi fakt lepší.

  OdpovědětVymazat
 2. V Extázi má pěšinku na straně, na csfd jsou nějaký fotky. Myslím, že jí sluší i pěšinka uprostřed, ale na straně je to asi fakt lepší.

  OdpovědětVymazat
 3. Moc mne baví Tvoje inspirace a vždycky se těším na další. Nechtěla bys udělat někdy Romy Schneider nebo Vivian Leigh?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkujim, mě zas baví vytvářet inspirace:-) Momentálně je spousta žen, které chcete popsat nebo které chci já představit, ale nebojte se psát další a další, o pořadí rozhoduji já:-) Vivien si chvilku počká, protože je Hedy opravdu podobná, a Romy vypadá jako zajímavá dívka, takže se tu možná objeví:-) Ale jak říkám, žádostí je hodně, tak se prosím nezlob, kdyby to bylo až za půl roku nebo i později... :-(

   Vymazat
  2. Já si klidně počkám. Nepřekvapuje mne, že máš hodně žádostí, protože ty inspirace máš opravdu vymakané a u Romy by potom bylo zajímavé srovnání s císařovnou Sisi.

   Vymazat
 4. já napsala ten komentář dvakrát, to je nějaká chyba v matrixu :D

  OdpovědětVymazat
 5. Krásné ženy. Zajímavý článek. Opět jiné počtení. Díky.

  OdpovědětVymazat
 6. krasne spracovane, zaujimave citanie, tesim sa na dalsie prispevky!!! :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, inspirace jsou oblíbené, takže brzo bude další:-)

   Vymazat
 7. jedna z najkrajších! na prvej dofarbenej fotke je neskutočná- len fakt škoda tých plastík.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ano:-) Je zajímavé vidět staré herečky na dobarvovaných otografiích, hned jsou mi nějak bližší.

   Vymazat
 8. Zlatá Hedy Lamarr, je úžasná! Díky.
  PS: Jsi u mě nominovaná na Tag ;)
  lifeinimperfection.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, to mě moc těší!! Už se na to jdu mrknout! :-)

   Vymazat
 9. Typově by mi byla docela podobná....až na ten nos. A jelikož nos naprosto mění vzhled obličeje, vlastně mi podobná vůbec není :D Ani pěšinka uprostřed hlavy mi nesluší. Bohužel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nos ani pěšinku neřeš, může ti být podobná, ikdyž má nějaké rysy jiné:-) Podle fotky myslím, že jí podobná jsi!

   Vymazat
 10. Ahoj Odulo, nechtěla bys podobně rozebrat nějakou ženu s kulatým obličejem? Ať hledám jak hledám, žádnou takovou jsem tu zatím nenašla. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkusím něco najít. Mám před sebou spoustu žen na inspiraci, takže kdybys někoho konrkétního našla, kdo by tě zajímal, napiš a spíš bude šance, že se tu objeví.

   Vymazat
 11. Och, dokonalé :) Kromě brady a větších očí a silnějšího obočí se v ní vidím... Děkuji za tento článek. (Stejně koketuji s myšlenkou, že bych se tu jednou poodhalila a nechala se rozebrat, bylo by to také zajímavé...)

  OdpovědětVymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. Moc pěkné a inspirativní.:-) Co třeba Natalia Portman? Je velmi přirozená, přitom půvabná a elegantní.

  OdpovědětVymazat
 14. Krásný řasy jim závidím snad v každým filmu. Zajímalo by mě, jestli už tehdy byly nalepovací.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě popravdě také. Zkusím to někde najít.

   Vymazat
  2. Když jsem se dívala na Zátah na Jižní ulici, tak jsem nemohla odtrhnou oči od řas Jean Peters, protože je měla jako většina holek a žen, které si je v dnešní době nechávají prodlužovat.

   Barevnýsvětvhrsti

   Vymazat
 15. Hedy Lamarr byla překrásná (a hloupá taky nebyla), o tom žádná. Jak se odlišně Hedy a Vivian Leigh vyrovnávaly se stářím, bych přece jen moc nesrovnávala, přece jen Hedy se dožila 86 a Vivian jen 53 let, kdy vlastně ani stará nezačala být...

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...