pátek 31. května 2013

Obleč se podle 40. let

40. léta jsou v dnešní době společně s 50. léty asi nejpopulárnějším obdobím. Mnoho dívek se chce dobou inspirovat na běžné nošení nebo si udělat karneval, ale není si jistá, jakou siluetu vlastně vytvořit. Je totiž lehké si čtřicítky splést s desetitelím po nich. Jak tedy na to?
Tento článek neukazuje, co si dámy oblékaly a jak se přesně od sebe lišily jednotlivé roky. Chci spíše destiletí komplexně pojmout pro ty, pro ktré jsou dobové detaily nadbytečné.

Pro koho se tento styl hodí
Jestliže chceš vypadat jako dívka z dobové módní ilustrace, musíš být hubená a mít úzké boky. Na takové dívky je silueta čtyřicítek určená. Pokud máš ale ženskou postavu, dosáhneš ideálu krásy této doby, ale šaty ty nebudou tolik sedět. Pro dívky s výraznějšími boky doporučím spíše 50. léta.
Obličej by měl být ideálně velmi štíhlý s plnými rty a výrazným obočím.

Šaty
Pro 40. léta platí pár zásad - vosí pas, objemná áčková sukně pod kolena a hranatá ramena. Další variantou je úzká sukně obepínající stehna. Nemusíš si hledat vyloženě šaty. Stačí sukně (ideálně s páskem) a k ní košile - tričko v nouzovém případě, to se nosilo spíš až v padesátých. Obecně - hranatost je ideál.
Košile by měla být zapnutá až ke krku či do malého
výstřihu V, maximálně malý hranatý výstřih. Pokud chceš mít šaty s velkým výstřihem, doporučuji vybrat střih, který obepíná prsa a nemá ramínka (to se nosilo hodně ke konci periody).
A jaký vybrat vzor? Nejlépe, když nebude žádný. Maximálně nějaké kárování nebo jemné motivy. Výrazné geometrické tvary a přechody si necháme pro 10.-30. léta.

Doplňky
S malým výstřihem nemusíš řešit korále. Jesli ale nějaké chceš, vyber si klasické kuličky obepnuté okolo krku. Pásky se už tak moc nenosily, ale přesto si ho vzít můžeš. Kabelku vyber jednoduchou, malou a hranatou.

Boty
Nosily se zavazovací střevíčky či střevíčky s uzavřením do půli nártu. Ke konci desetiletí se nárt postupn odkrýval. Výborné bude, když nebudou na botách chybět přesky.

Vlasy
Pojmout účesy ve 40. letech je velmi složité. Obecně lze říct, že se nosily dlouhé vlasy s velkými vlnami. Takového účesu dosáhneš snadno - natoč si vlasy i natáčky (po celé hlavě) a po sundání si je pořádně rozčeš (lze použít i kulmu, to ale nebude tak přirozené). Oblíbená byla zvednutá vlna nad čelem. Tu vytvoříš pomocí laku, fénu a kulatého hřebenu (někdo si pomáhá kulmou).
Další varianta - vlasy se zvedly navršek hlavy a vytvořily se z nich ,,roury", případně se ještě nechal drdol na temeni.
Pokud máš ráa jednoduchost, vytvoř si obyčejný drdol vzadu na krku, vlasy se ani nemusí vlnit. Tak se to nosilo na úplném konci desetiletí.
Klobouky byly - buď veliké ploché na temeni hlavy zdvihající se vzhůru nebo velikost jako obvod hlavy či menší, válcovité a položené nahoru na hlavu či nabok.  Samozřejmě se nosilo více typů, tžko je ale všechny pojmout.
Nejlépe, když si na internetu najdeš dobové fotografie, ilustrace či obrázky hereček a podle nich se budeš inspirovat. Nedoporučuji návody na Youtube.

Nalíčení
Zvýrazni si obočí. Cíl by měl být lomený oblouček - netřeba ale radikálně měnit svůj přirozený tvar. Pozor - už se nenosí úzké obočí, ale spíše širší tloušťka.
Na oči si dej tekutou černou linku a vytvoř si kočičí oči. Spodní víčko se také může zvýraznit - tak to ale dělaly jen dívky s hubeným obličejem.
Důležit je také rudá rtěnka.

To bylo k 40. létům. Doporučuji ještě najít pár dobových obrázků pro představu. Štěstí je, že dnešní móda se tímto obdobím vlmi inspiruje a proto je šance najít vhodné oblečení. Moderní líčení je téměř totožné se čtyřicítkami. 

Odkazy
Pokud si v tomto stylu nevíš rady, zkus ještě období přelomu 30. a 40. let, které najdeš zde.
Ke konci desetiletí se objevuje New Look, který se v některých věcech liší a něco o něm najdeš na tomto odkazu.

pondělí 27. května 2013

Líčení 20. let se stínem na víčku - celý obličej

Jelikož se to zas začíná na Youtube hemžit pseudolíčením z 20. let po vzoru Velkého Gatsby, rozhodla jsem se pro vás připravit další návod na makeup zlatých dvacátých inspirovaný tehdejšími herečkami. Opět se jedná o líčení, které se dá nosit normálně na ven.


Co potřebuješ
v závorce je značka, kterou jsem použila já

barevný oční stín (Essence 48)
tmavě hnědý oční stín (Essence09)
černá tužka na oči (Gabriella Salvete automatic 15)
řasenka (Gabriella Salvete d'amore)
tužka na obočí (Basic 03)
pudr (Gabriella Salvete Hydrating and long lasting 01)
tvářenka (Dermacol DUO blusher 2)
červená rtěnka (Dermacol Longlasting 09)
aplikátor na oční stíny (Essence)
Aplikátor na tvářenku (nějaký z DM)
polštářek na rozmazání stínů (DM, zapomněla jsem vyfotit)

Líčení
1. Ve 20. letech se hodně pudrovalo, takže pudřenkou nic nezkazíš. Krásně tím prosvítíš obličej. Já jsem se nenapudrovala pod očima, protože mi to pak oškliví oči.
2. Na celé horní víčko nanes barevný stín (podle obrázku + na plochuk, kde je hndý stín). Pokud vlastníš menší oči, aplikuj si jako já stín ještě okolo pohyblivého víčka. Dívky s většíma očima si naopak stín přetahovat nebudou. Můžeš použít jakoukoli tamvší barvu - modrou, zlatou, hnědou, tyrkysovou, fialovou, šedou atd. Černou nepoužívej, je moc výrazná a budeš vypadat zmalovaně. Je na tobě, jestli se bude lesknout, třpytit nebo působit matným dojmem.
3. Na kraji víčka a trochu přes jeho ohyb aplikuj tmavě hnědý, příp. černý stín (hodí se pro dívky se světlou pletí).
4. Na horní víčko nanes černou tužku - nikoli gelovou linku! S tloušťkou to nepřeháněj. Linka by se měla ztlusťovat směrem k vnějšímu konci oka. Můžeš i trošku přetáhnout za oko, ale nezapomeň, že kočičí linky tady nechceme. Co je důležité - polštářkem linku trochu rozmazej, abys dosáhla kouřového líčení. Pokud se intenzita linky hodně snížila, dokresli jí  ale nyní jen tence u kraje víčka.
5. Na spodním víčku si také vytvoř linku, typ zvol podle tohoto návodu. Linka by měla být vidět, ale nesmímoc řvát.
6. Nyní použij řasenku. Ve 20. letech se nenosily objemové řasenky, ale prodlužující. Je ovšem na tobě, kterou zvolíš. Tolik na tom nezáleží.
7. Dostáváme se k zvýrazňování obočí. Na fotografiích si můžeš všimnout černých linek, na tu ale zapomeň. Nechodíme v černobílém světě a proto by takový kontrast příliš bil do očí. Použij barvu o jeden tón tmavší než tvé vlasy. Černovlásky si vezmou tmavě hnědou (doporučuji Basic, jinde jem tmavě hndou nesehnala). Ve dvacítkách bylo moderní roné úzké obočí. Mazat a překreslovat si ale tak důležitou část obličeje je hodně riskantní... Raději si ponech své obočí.
8. Na tváře si nanes červenou tvářenku. Pozor - pokud jsi zvolila hnědooranžové nebo oranžové stíny, bude se k tobě hodit spíše tvářenkav broskvové barvě.
9. Nyní už jen rudá rtěnka. Její intenzitu a odstín vyber podle barvy stínů a tvého oblečení. Na Youtube si dívky rty zužují a část jich schovávají. Nedoporučuji - vypadala bys pak afektovaně a divně, kdybys s napůl nenamazanou pusou mluvila a smála se.
10. Ve 20. letech se nosilo mikádo. Vlasy si nech rovné, vlnité, či si je navlň uměle a pokud máš šikovné ruce, vytvoř si pokládané vlny. Dlouhé kadeře se smotají do drdolu (přirozeného, ne moderní ponožkový drdol) nebo nechají rozpuštěné, vlní-li se - to se také nosilo.


Doufám, že jsem vám pomohla při vytváření vlastného dvacítkového make-upu!

sobota 25. května 2013

Spodní prádlo v 50. letech

Co se nosilo v 50. letech jako spodní prádlo? Nosil se buď korselet (bodýčko po celém trupu) nebo podprsenka s kalhotokami. Podprsenka rovnala prsa do moderní špičky a většinou si jí dívky šily samy. Kalhotky byly buď obyčejné do pasu nebo se stahováním, aby se vytvořil štíhlý pas. Vyšší kruhy se nebály krinolýn, bez kterých se balónová sukně těžko nafoukla. Dost ale už povídání, nejlepší obrázek si uděláš, podíváš-li se na dobové fotografie a ilustrace.

Mohlo by se náhodou stát, že se mi mezi obrázky přimíchala 40. léta, v tom případě mě omluv. Každopádně, ve 40. se nosilo skoo stejné spodní prádlo jako o deset lt později, takže by tě to případně nemělo příliš zmást.

pátek 24. května 2013

Inspirace - Asta Nielsen

Asta Nielsen byla dánská herečka 10. a 20. let. Na rozdíl od svých kolegyň ze sebe nedělala půvabnou slečnu, ale ošklivé androgyní stvoření. Právě díky tomu působí velmi jedinečně a zvláštně. Člověk se nad jejím portrétem nejdřív zhrozí a přepne na hezčí obrázky, stejně se ale po čase musí k jejímu obličeji vátit a s podivuhodným zájmem hereččin zevnějšek sledovat. Musím říct, že vedle jejího šarmu působí jakoby vzdychající herečky typu Corinne Griffith poněkud směšně.

Astina typologie
Asta má oválný obličej s pravidelnými proporcemi (1/4 ústa, 1/4 nos, s vyjímkou, že čelo přesahuje 1/4), nemá příliš hubený, jen spíše baculatější. Nejdůležitější jsou na herečce velké oči s výraznými víčky. Obočí opisuje oblouk, nos je menší. Další důležitým rysem Asty jsou její úzké rty, kdy dolní ret působí tak nějak ,,usekle", na fokách jako by někdy ani nebyl.

Vlasy
Asta nosila černé mikádo do výšky cca po ústa. Účes byl hladký a na konci tvořil jakésy ,,boule", jak bývalo v módě. S vysokým čelem se nebála dlouhé tupé ofiny. Někdy jí nosila trochu na stranu, jindy jí neměl vůbec a vlasy si chytala na spáncích. Na některých fotkách má herečka vlasy nakadeřené (pravděpodobně pomocí něčeho jako natáček).

Líčení
Základem hereččina makeupu je rozhodně tmavé, až umělé, obočí. Dále je to tmavá lesklá rtěnka, která pusu zmenčí a tím ještě více zvýrazní úzké, jakoby zkouslé rty. Co se týče očí - Asta nosila lesklý stín po celém prostoru mezi okem a obočím. Do záhybu víčka si ale dala tmavší odstín, stejně jako na kraj očí. Někdy si Asta stín pod obočí nedávala.

Oblečení
Těžko říct, co si Asta oblékala. Kostýmy ve filmech podléhají tématice, takže pánský renesanční oblek si herečka asi na nákup nebrala. Obecně můžu jen říct, že podle některých fotografií asi nosila to, co bylo zrovna v módě. Co se Astiny postavy týče, také těžko soudit.

Ke komu se Astin styl hodí?
Aby se začla dívka malovat a stříhat jako Asta, na to musí být hodně avantgardní duše. Na druhou stranu, pokud nosíš výraznou alternativní módu a v Astě ses zhlédla, proč ne, pokud máš podobné rysy (velké oči, vyšší čelo, oválný obličej). Jen to nedoporučuji přehánět s líčením očí, přecejen, Asta si jako slavná osoba mohla dovolit lecos, ty bys mohla působit směšně. Asta jako babičkapondělí 13. května 2013

Inspirace - Dita von Teese

Dota von Teese je naprosto jedinečná modelka, protože se nepředvede v ničem jiném, než v oblečcích z 40. let. K tomu má také patřičnou postavu - žádné chlapecké boky, tenká lýtka, ploché břicho a vystouplá žebra.


Ditina typologie
Dita má protáhlý oválný obličej s výraznými tvářemi. Proporčně má tvář velmi vyrovnanou - po čtvrtinách vlasy, čelo, nos a ústa s bradou. Oči má malé , mandlové s konečky mírně nahoru. Jsou poměrně nevýrazné, barva se těžko určuje - něco mezi šedou, zelenou a modrou. Obočí se mírně zalomuje. Nos je rovný, rty středně plné, brada přiměřeně výrazná. Přírodní barva Ditiných vlasů je špinavá blond.  Nenalíčená působí velmi jemně.

Vlasy

Modelka si vlasy barví na černo a stylizuje do doby 40. let. Zkracuje si je na délku těsně nad ramena až těsně pod. Na jedné straně hlavy má vždy umělé vlny a druhou stranu nechává přírodnímu zvlnění. Konec vlasů si stáčí dovniř. Dita nosí většinou pěšinku na straně a ,,přírodní" polovinu vlasů si dává za ucho. Její účes je vždy asymetrický. Modelka si nechává čelo vždy volné, jen vyjímečce jí vidíme s ofinou nebo s vlnou v čele, což jí ale rozhodně tolik nesluší.

Líčení
Nejdůležitější na Ditině makeupu je rudá rtěnka a zvýrazněné obočí do tmavě hnědé (višmni si, že ne černé). Na oči si modelka aplikuje černou tekutou linku, kterou protáhne až za víčko. K dotvarování použije hnědý stín k zvýraznění dolního víčka a záhybu horního víčka. Dita občas nosí umělé řasy.

Oblečení
Dita má krásnou postavu přesýpacích hodin, tzn. široká ramena a boky kontrastují s velmi úzkým pasem. V šatníku se opět inspiruje 40. léty - nosí především šaty s velkým výstřihem V nebo naopak uzavřením těsně u krku. Oblečení má vždy výrazný pas. Sukně je buď úzká nebo A tvaru pod kolena.

Ke komu se Ditin styl hodí?
Každá dívka, která má ženskou postavu a tmavé vlasy, se může Ditou inspirovat. Problém bude samozřejmě v sehnání oblečení - ČR moc retru nefandí... Pokud jsi ale šikovná, s odpovídajícím makeupem a vlasyse jí můžeš i tak vyrovnat.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...