sobota 17. srpna 2013

Jaký typ článků máš nejraději?

Antonio Lopez
Ještě nějakou chvíli se tu nebudou objevovat články a proto by byla škoda nechat ležet Turnýru ladem skladem. Mám nápady na spoustu článkům, ale nevím, které z nich by se vám nejvíce líbily. Proto bych vás chtěla poprosit, jestli byste z této škály nevybraly vaše nejoblíbenější typy článků a nenapsaly je do komentářů. Hodně to pomůže mě i vám, aby vás to na Turnýře ještě víc bavilo a já měla dobrý pocit z toho, že sem píšu užitečné věci.

Zde je tedy vypsaná škála okruhů, které se na Turnýře vyskytují. U každé je odkaz na typický článek z okruhu. Vyberte prosím vaše nejoblíbenější a napiště je do komentářů.


Jednotlivá historická období - New Look, Secesní móda
Historie jednotlivého módního detailu - Historie tvaru obočíHistorie klobouků v 19. století
Popis módního doplňku z určitého období - Účesy 70. a 80. let 19. století, Pin-up ofina

Výčet obrázků módních doplňků z nějakého období př pomocí reklam- Účesy v počátku 30. letech 19. století, Spodní prádlo v 50. letech
Módní reklamy se zaměřením na design - Reklamy na Meybelline z 40. a 50. let, No skinny
Výčet obrázků designu z nějakého období - Kuchyně ve 40. letech, Sci-fi plakáty
Typologie bez rad na oblékání - Typy ženských postav, Ideální míry dle 20tých-let
Praktické rady na alternativní přístup - Stříhání štětců, Jak na akné

O autorce blogu - Kdo je Odula

Antonio Lopez

A je snad nějaký typ článků, který ti na Turnýře chybí a hodí se sem (nebo jsem ho nezařadila)? Či máš nápad na originální článek, ale sama nejsi schopná ho napsat? Neboj se napsat:-) A pokud se nudíš a baví tě vyplňování dotazníků, můžeš vyplnit ještě tento narozeninový dotazník.

pondělí 12. srpna 2013

Problém s počítačem

Milé čtenářky, mám teď problémy s počítačem a kvůli tomu sem nebudu přidávat články tak často, jak byste si vy i já přály. Vydržte prosím toto období, v září by se vše mělo vrátit k normálu. Můžete se těšit na novou facebookovou stránku, která bude určená pro osobnější kontakt. Jakmile vznikne a já sem o ní napíšu nový článek, znamená to, že se frekvence a kvalita článků vrátí do normálu.
Díky!
Odula

středa 7. srpna 2013

Pin up ofina - dobové cartoons 1

Nedávno jsme vytvořila článek o pin-up ofině. Nyní je načase si ukázat také dobové obrázky. Shodou okolností se pin-up ofina vyskytuje velmi často v animovaných seriálech a filmech. Pojď se podívat, na co se tehdy dívaly malé děti!

Popelka


Sledujte účes prince á la Elvis


Disneyův The story of menstruation  Jeannie z Toma a Jerryho


 


Panička Toma, Joan, má také pin-up ofinku
 A na závěr: Supermanova slečna se také pyšní pin-up ofinou!

Znáš další dobové cartoons, kde má nějaká dívka pin-up ofinku? Napiš do komentářů, brzy napíšu další díl!

neděle 4. srpna 2013

Siluety ve 20. století v kostce

Pojmout módu 20. století jen strušně po desetiletích, to je pro mě dost obtížné. Některé dekády znám dokonce po rocích a proto je mi trpko, když musím 10 let sjednotit do jednoho obrázku. Když se ale člověk něco učí, musí začít u jednoduchého přehledu. Pojď se tedy podívat, jaká silueta byla kdy moderní. Všchny obrázky u hlavního textu jsem kreslila já, abych mohla období demonstrovat na něčem typickém. Většinou se bude jednat o šaty z poloviny dekády. Na konci článku uvedu z každého desetiletí jeden dobový obrázek, abyste tu měli nějaký primární zdroj informací.


0. léta
Secese je v plném rozkvětu, podle toho vypadají i šaty. Žena je přeštíplá v pase a tvoří esovitou siluetu, která je umocněná velkým kloboukem. Sukně je většinou jednoduchá, o to více se zdobí košile. Zvýrazňují se ramena a potlačují boky.

10. léta
Po secesi se móda mění tak rychle, že je každý rok něčím specifický. Proto mě omluvte, ale zde opravdu nemůžu udělat souhrn. Řekněme jen, že desítky jsou mix secese a 20. let, posun k modernosti, který si ale zachovává dekorativní prvky.

20. léta
V módě je jednoduchost a asymetrie. Nosí se šaty se sníženým pasem, sukně delší než po kolena. Moderní jsou přirozená dívčí ramena, užší boky nastupují až v roce 25. Vlasy se buď zkracují na mikádo či se nosí v drdolu. Oblíbená je ofina.

30. léta
Třicítky vládnou široká ramena a úzké boky. Pas se nachází v přirozené linii, sukně je úzká a u lýtek se rozšiřuje. Moderní jsou ondulované krátké vlasy, až ke konci desetiletí se začínají nosit vlasy po ramena. Ofina není moderní.

40. léta
Nastupuje hranatá silueta s širokými rameny, úzkým pasem, úzkými boky a sukní do střihu A. Vrátily se dlouhé vlasy, musí být ovšem zvlněné, ideálně nadzvednuté nad čelem. Ofina se moc nenosí.

50. léta
Ramena začínají být oblá, sukně kolové nebo úzké, délka je pod kolena. Vlasy se opět zkracují a musí být vlnité a objemné - toho se dosahuje natáčkami.

60. léta
Jak všechny víme, 60. léta jsou po desátých další revoluční dekádou. V módě jsou dlouhé nohy - nosí se minisukně a minišaty. Pas je po dlouhé době snížený a ne příliš zvýrazněný. Silueta nepůsobí hranatě - proto jsou módní oblá dívčí ramena. Vlasy se nosí buď dlouhé a rovné nebo objemné mikádo nebo krátké sestřihy. Moderní je prodlužovat si temeno hlavy.

70. léta
Pas se vrací do nomálu, nosí se volnější zvonové kalhoty nebo dlouhé sukně. Jako vršek dámy volí volnější košile nebo různé roláky. Vlasy se nosí po ramena a mají vlny vytáčené směrem ven od hlavy. Oblíbená je ofina do půli čela.

80. léta
Módní je vyspělá žena s širokými rameny, úzkým pasem a širokými boky. Vršky i spodky jsou velmi volné a objemné, ohromitost láme pásek v pase. Do ramen šatů se přidělávají vycpávky. Vlasy harmonizují s oděvem, populární je objemná hříva po ramena s drobnými kudrlinkami - stará známá trvalá, dále vlnité vlasy nebo krátký sestřih, kde se zvýrazňuje objem nad čelem. Nejšílenější silueta je v roce 1985 a 86, léta 80-84 vůbec nejsou tak ohromná.

90. léta
V devadesátkách je stále moderní přirozená výška pasu, silueta se ale zužuje. Kalhoty jsou buď úzké světle modré džíny nebo širší lacláče. Mladé dívky rády odhalují břicho. Sukně a šaty se nosí čím dál tém méně - kromě minisukní a minišat. Oblíbené jsou krátké vlasy v podobě různých rozcuchů. Pokud chce mít dívka vlasy dlouhé, volí rovný účes po ramena. Nosí se ofina do půli čela.


čtvrtek 1. srpna 2013

Koupelna ve 40. letech

Našla jsem pár obrázků, jak to vypadalo v módní koupelně ve 40. letech. Hodně jich je ze stránky antiquehome.org . Chtěly byste mít také takovou?


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...