středa 6. srpna 2014

Typický účes 40. let

Elaine Stewart
Móda 40. let je velmi různorodá, dá se mnohem hůře postihnout než móda předchozí dekády. Snad jediné, co frčí celých deset let v jedné variantě, je účes. Vlnité vlasy po ramena se objevují už na konci 30. let a mnoho žen je nosí ještě v letech 50., kdy se zas vrací krátké vlasy.
Tento účes je jak dělaný pro moderní pin-up girls.

Střih
Vlasy můžou sahat po bradu nebo až těsně pod ramena, záleží na vkusu majitelky. Vepředu jsou vlasy vždy kratší než vzadu. Při pohledu na záda tvoří účes ,,U". Možná je líto kadeří u brady, nenechte se ale mýlit. Tento střih vám prodlouží krk a dotvoří sošná ramena. Samy vypadají objemnější a také delší.
Účelem účesu je, aby šly všechny vlasy na záda. Kdyby byly ty vepředu dlouhé, přirozeně by padaly k prsům.
Nejsem kadeřnice, takže nemůžu nakreslit přesný návod na stříhání. Vlasy se ale určitě musí ostříhat na větší délku, než si dáma přeje. Když se totiž natočí, hodně se zkrátí.
Když se vlasy mírně sestříhají, samy se budou víc kroutit. Nedoporučuji ale sestříhávat víc než pár cm, protože pak by se na konci účes opticky zužoval. My chceme opak. Spodek účesu má být bohatý a kadeřený.

Čelo
K základní variantě účesu patří odhalené široké čelo. Vlasy na vršku jsou ideálně spláclé, bez objemu. U čela se může objevit vlna.
Některé varianty těchto účesů mají naopak velký objem okolo čela. Vlasy se i nad čelem navlní a po stranách připevní pinetkou, sponkou. Případně se můžou vytvořit tzv. ,,victory rolls" - návodů jsou na Youtube destíky. Vršek hlavy se tedy opticky zhranatí. U uší pak objem nebude a pod ušima se vlasy zase hodně vlní a nabírají objem. O této variatně nebudu moc hovořit, chystám se v budoucnu udělat nějaký návod na podobný účes.
Účes je možné doplnit i pin-up ofinou.


Jak se o účes starat
Pokud máte hodně vlnité vlasy, bude vám stačit se ráno učesat a můžete jít. Asi nikdo nemá přirozeně takový efekt, jaký dělají natáčky. Je ale jednodušší mít na hlavě vlastní vlny, než si je uměle tvořit.

Pokud chcete být 100% autentické nebo se vám vlasy tolik nevlní, použijte natáčky. Ideální jsou větší natáčky, které vám vytvoří klasické vlny. Pokud použijete menší natáčky, musíte počítat s tím, že se stanete pudlem. Vlasy si ale stačí rozčesat a vlny se zvětší. Stejně ale doporučuji pořídit si větší natáčky, protože budete mít po sundání účes hotový a nebudete se trápit s pudlem.
Jak natáčet? Vlasy nahoře na hlavě budete natáčet nad natáčky. Nejspodnější vlasy budete natáčet pod natáčky. Vlny pak půjdou proti sobě a tím vytvoříte žádaný efekt.
Dle přání lze vlasy nebo jednotlivé vlny ještě přelakovat, zachytit sponkou atd. Dobová budete také s klasickou čelenkou.

Rita Hayworth

Rovná varianta
Vlny se hodí spíš pro jemnější typy, rovné vlasy pro ostřější tvář. To samozřejmě nemusí platit na každého, jde o to, v čem se budeš cítit lépe. U rovné varianty jsou vlny jen na koncích vlasů, ty si natočíš přes kulatý kartáč. Podobný účes se nosil i v 90. letech.

Maila Nurmi
Ke komu se účes hodí?
Hříva ze 40. let se hodí na slečny s méně výrazným profilem. Nedoporučuji ho tedy pro dívky s větším nosem ani pro dívky s výraznější bradou. Vše jsem se pokusila zachytit na obrázcích.


Jak se k účesu namalovat?
Je úplně na tobě, jaký make-up zvolíš. Jestli se chceš ale 40. létům blížit i v líčení, rudě si namaluj rty a zvýrazni obočí. K tomu si udělej černou linku na oči. Inspiruj se všemi dámami z fotek v tomto článku:-).

Hedy Lamarr
Rita Hayworth
Bettie Page a druhou dámu neznám
Dita von Teese

Vivien Leigh - victory rolls varianta
Maila Nurmi
Hedy Lamarr
Veronica Lake
Bettie Page
Gene Tierney
Dita von Teese

8 komentářů:

 1. Tento účes miluji! Moje babička ho tak nosí, co si ji pamatuji. Má stále husté vlasy a je jí skoro 90. Vždy mi připadala ohromně moderní díky účesu. Jednou si nechala udělat trvalou a byla na pudla. Tím zestárla desítky let. Její vzor Nataša Golová, Lída Bárová ... Mně tento účes poněkud zestařuje, raději volím plážové vlny a pod. No jak kdy to vyjde...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě má takovou tu roztomilou špičku na čele z vlasů, jakoby čelo do srdíčka. Nevím, jak to popsat. No prostě jako Rita.

   Vymazat
 2. Ta slečna na první fotce je nádherná, bohužel jsem se tedy dočetla, že s mým frňáčkem to není ono, tak se aspoň nemusím trápit s natáčkama... jen malá útěcha :D

  OdpovědětVymazat
 3. mne sa tento tip ucesu velmi paci, ale sama si taky neviem spravit.. asi len raz sa mi to nahodne podarilo, ani sama neviem ako :-D velmi sa mi pacia tie nazorne kresby k nevhodnym typom tvari pre tento uces.. pekne si ich zachytila :-)

  Viva la Vida Dorota

  OdpovědětVymazat
 4. Jé, zrovna tuto módu mám moc ráda. Snažila jsem se několikrát udělat podobné vlnky přes papiloty, ale zatím to nikdy nevyšlo tak, jak bych si představovala. Dá se s natáčkami spát? Nosím teď delší mikádo a ráda bych si ho natáčela pravidelněji (vlasy už dorostly tak, že se do papilotů dají zamotat, i když do klasických natáček s větším průměrem to asi ještě nebude).

  OdpovědětVymazat
 5. Ráda bych ho nosila, ale nemam příliš husté vlasy a nikdy mi to zatím nevyšlo, jak bych chtěla. :( Nejsou někde fotky s takovým účesem, ale ne s tak hustými vlasy?

  OdpovědětVymazat
 6. Tak tohle mám na hlavě bez problémů kdykoli, stačí mi vykartáčovat moje vlnitý vlasy tak, aby byly maximálně uhlazený, pak stáhnout gumičkou do hladkýho drdolu, hodinu dvě nechat, rozpustit, případně někde prsty načechrat a na boku vrazit sponku nebo udělat z vlasů ty ruličky po stranách, přelakovat. Tím, že v takovém drdolu ale spím, mám to denně. Leda když už jsem moc shnilá a nečešu se, pak už je to teda bohužel neupravená hříva aka Jon Bonjovi v nejlepších letech, ale upřímně? Ne vždy je to hitparáda. Pokud bych z toho chtěla udělat cop, složitější drdol a podobné srandy, blbě se ty vlasy oddělujou a jsou neposedné. Narovnat je nemá smysl, krepatí a žehlička je ničí. A ten účes dělá taky trochu "starší" dojem, jakkoli je hezkej. Nedá se s ním vypadat dost náctkovsky.

  OdpovědětVymazat
 7. Ta kombinace červeného pozadí a černého písma je snad nejhorší, která existuje. Ani syn, který má výborný zrak, nevidí nic.Ráda bych si to přečetla, ale zkrátka to technicky nelze.Z mobilu nevidim zhola nic.Škoda.:(

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...