pondělí 17. listopadu 2014

Jak nosit cloché

Cloché je typ klobouku, který se nosil ve 20. letech. Dodnes je velmi populární a dá se sehnat i v běžných obchodních řetězcích. Pokud si tento klobouček chystáte na zimu pořídit, jistě by vás zajímalo, jak a k čemu ho nosit, aby vám to v něm slušelo.Co je cloché?
Cloché je zvonovitý klobouček ve tvaru lidské hlavy s menší krempou (někdy jí nemají vůbec). Po straně mívá aplikace jako např. mašli. Krempa obkresluje dokola obličej a může být různě tvarovaná.
Krempa může být i větší, není to ale tak typické.

Jak cloché nosit?
Klobouk si musíte narazit na hlavu. Viděla jsem už několik žen, které si ho jen volně položily na vlasy. To nikdy nevypadá dobře. Střecha klobouku by měla být tak 1-2 cm nad koncem hlavy. Pokud tam máte 4 cm a klobouk už nejde narvat níž, je vám malý.

Vlevo ano, vpravo ne

Roku 1927 se nosily zvláštní cloché, které měly vysokou střechu. Poznáte je tak, že jsou spíše úzké a sudovité než do tvaru koule. U tohoto typu samozřejmě budete mít mezi střechou klobouku a vaší hlavou víc než 2 cm. Dobrá (nebo spíš špatná) zpráva ovšem je, že tento cloché je nesehnatelný.

Zdroj: http://3.bp.blogspot.com/-KNaFycjdpeQ/TcXC99B7ihI/AAAAAAAAHrg/CTRCHIJTJXw/s1600/flappers2.jpg
Klobouk narazíte na hlavu přímo. Nesnažte se ho nasadit nějak asymetricky, na to není dělaný.

Krempa musí přikrýt čelo. I tak si zkontrolujete, zda máte klobouk správně nasazený. Když trošku předkloníte hlavu, měla byste krempu vidět. Cílem samozřejmě není, aby vám cloché padal do očí a vy měla o polovinu menší výhled.

Aplikace na klobouku musí být na straně. Cloché s aplikací vepředu najdete jen výjimečně - vepředu bývá tak maximálně zajímavě řešená krempa. Pokud si přejete mít klobouk s aplikací vepředu, poohlédněte se po něčem z 40. let.
Ve 20. letech se cloché nosil k mikádu a jeho špičky vykukovaly z kloboučku ven. Mikádo je ideální účes, cloché můžete ale nosit i k jiným krátkým účesům a k dlouhým vlasům. Podle mě není tento klobouk ideální pro vlasy mezi bradou a rameny. Záleží ovšem na vkusu.
Cloché se velmi hodí k ženám s orlím nosem. I malé nosy si ho můžou samozřejmě dovolit, ale nikdy to nebude tak stylové, jako když máte orlí nos.

Klobouček noste nejlépe ke splývavým kabátům s málo výrazným pasem. Kabát typu 70. léta nebo baloňák není to pravé. Dvacítkový kabát je ovšem také nesehnatelný (hledám ho už 6 let).

Vlevo: Cloché ke kabátu se sníženým pasem
Střed: Cloché se k baloňáku nehodí, zkracuje postavu a působí rušivě
Vpravo: K baloňáku je vhodnější klobouk se zvedlou krempou, který odhalí čelo

Návraty ke cloché v průběhu doby a dnes
V 50. letech můžeme na modelkách vídat cosi jako cloché - stejně jako v 60. letech. V 80. letech se některé módní výstřelky inspirují 20. léty, vrací se tedy i cloché.

50. léta

Kde cloché koupit?
Před pár lety se cloché objevilo i v našich krámcích. Můžete ho sehnat i v obchodech jako je C&A, ale také v klasických v kloboučnictvích. Doporučím např. klobouky na Újezdě. Co se týče kreativity je to tam dost slabota. Ale výhodou je fakt, že jednotvárnost je právě v množství cloché. Skoro všechno tam jsou zvonové kloboučky cenově do 1000Kč.

Máte svůj vlastní cloché? Chtěla byste si ho někdy pořídit?

14 komentářů:

 1. Tenhle typ kloboučku je pěkný, ale nedávno jsem si koupila docela drahé šaty ve stylu 40. let.takže téhle éry bych se tedka chtěla držet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mohla bych se zeptat na značku šatů, nejsou to od Lazy Eye? Jarka

   Vymazat
 2. Tenhle klobouček je moc roztomilý. Problém je se sladěním.

  OdpovědětVymazat
 3. Jestli máš nějako známou, která umí šít, nech si dvacítkovej kabát ušít, jinak podle mě bohužel nemáš moc šancí takovej sehnat

  OdpovědětVymazat
 4. Článek jako na zavolanou - minulý týden jsem si koupila retro klobouček v prodejně Model Praha v Černé růži, je tam výprodej a výběr veliký. S 50% slevou je stejně dražší, původní ceny jsou vysoké, jedná se o modelové klobouky a drahý materiál. Model je nazván jako ve stylu 30.let, ale já bych ho zařadila (podle knih, zajímá mě to) kolem 1927, podobné kloboučky byly ale i na kresbách a fotkách modelů r.1933. Instinktivně jsem ho nasadila do čela, ale prodavačka mě stále nutila ho dát výš, aby odkryl víc čelo. To myslím, není správné. Mám k němu sametový retro kabát v barvě kakaa (růžovohnědý), takže já mám ve stejné barvě a stylu sladěno dokonale. Při zkoušení ke klasickému béžovému baloňáku to fakt vypadalo divně. Cloché mi sluší, uvažuji o koupi dalších modýlků. Podívejte se na www.modelpraha.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Jak se ty klobouky na Újezdě jmenují? Děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prodejna se jmenuje Klobouky Prádlo TOBI, ulice Vítězná, u zastávky tramvaje Újezd. Zkuste Cloché i nezávazně jinde, např. prodejna klobouků v přízemí v Kotvě nebo stánek klobouků v Palladiu - jsou většinou polské výroby a z vlny a modistka říkala, že vlněný se může deštěm zkrabatit. Ale stojí za to vyzkoušet různé tvary a barvy. Hodně radost a úspěšný nákup.Jarka

   Vymazat
 6. Já mám asi moc velkou hlavu, klobouky v běžných obchodech prostě "nenarazím"... :-( Ani tyhle, ani s velkou krempou... ani čepice mi nejsou :-( a barety už vůbec ne... Ale mamka si tenhle cloche koupila v CA asi za 500 Kč a moc jí sluší, akorát problém je v tom, že se stydí jít s tím mezi lidi... prý moc koukají, zatím našla odvahu asi 3x, je to škoda :-(

  OdpovědětVymazat
 7. To je škoda, že se stydí. Ale chápu - lidi koukají. Ale často kvůli obdivu. Mě si v cloché fotili cizinci:-) Někdo samozřejmě kouká a nechápe, ale to je holt jeho věc.

  OdpovědětVymazat
 8. A kolik tě tvůj klobouk stál?

  OdpovědětVymazat
 9. Nejsem si jistá, asi dotaz na mě z 19.listopadu. Klobouček v Model Praha mě vyšel na 1440 (po 50% slevě), za původní cenu bych ho nekupovala, ale nelituji, opravdu se mi přesně hodí ke kabátu a sluší. Dnes si půjdu pro letní cloché, ten ještě nemám :-). Všechny letní jsou za 30% ceny, tedy kolem 800-900 Kč. A doporučuji podívat se na www.modelpraha.cz aspoň pro orientaci, o jaké typy klobouků jde. V té Kotvě v přízemí se mají klobouky polské výroby ze 100% vlny, ale tvarově a zdobením nic moc, včera jsem se ujistila. Jarka (musím se časem zaregistrovat).

  OdpovědětVymazat
 10. Poslední dobou se s článkama moc nepřetrhneš...

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...