pondělí 17. listopadu 2014

Jak nosit cloché

Cloché je typ klobouku, který se nosil ve 20. letech. Dodnes je velmi populární a dá se sehnat i v běžných obchodních řetězcích. Pokud si tento klobouček chystáte na zimu pořídit, jistě by vás zajímalo, jak a k čemu ho nosit, aby vám to v něm slušelo.Co je cloché?
Cloché je zvonovitý klobouček ve tvaru lidské hlavy s menší krempou (někdy jí nemají vůbec). Po straně mívá aplikace jako např. mašli. Krempa obkresluje dokola obličej a může být různě tvarovaná.
Krempa může být i větší, není to ale tak typické.

Jak cloché nosit?
Klobouk si musíte narazit na hlavu. Viděla jsem už několik žen, které si ho jen volně položily na vlasy. To nikdy nevypadá dobře. Střecha klobouku by měla být tak 1-2 cm nad koncem hlavy. Pokud tam máte 4 cm a klobouk už nejde narvat níž, je vám malý.

Vlevo ano, vpravo ne

Roku 1927 se nosily zvláštní cloché, které měly vysokou střechu. Poznáte je tak, že jsou spíše úzké a sudovité než do tvaru koule. U tohoto typu samozřejmě budete mít mezi střechou klobouku a vaší hlavou víc než 2 cm. Dobrá (nebo spíš špatná) zpráva ovšem je, že tento cloché je nesehnatelný.

Zdroj: http://3.bp.blogspot.com/-KNaFycjdpeQ/TcXC99B7ihI/AAAAAAAAHrg/CTRCHIJTJXw/s1600/flappers2.jpg
Klobouk narazíte na hlavu přímo. Nesnažte se ho nasadit nějak asymetricky, na to není dělaný.

Krempa musí přikrýt čelo. I tak si zkontrolujete, zda máte klobouk správně nasazený. Když trošku předkloníte hlavu, měla byste krempu vidět. Cílem samozřejmě není, aby vám cloché padal do očí a vy měla o polovinu menší výhled.

Aplikace na klobouku musí být na straně. Cloché s aplikací vepředu najdete jen výjimečně - vepředu bývá tak maximálně zajímavě řešená krempa. Pokud si přejete mít klobouk s aplikací vepředu, poohlédněte se po něčem z 40. let.
Ve 20. letech se cloché nosil k mikádu a jeho špičky vykukovaly z kloboučku ven. Mikádo je ideální účes, cloché můžete ale nosit i k jiným krátkým účesům a k dlouhým vlasům. Podle mě není tento klobouk ideální pro vlasy mezi bradou a rameny. Záleží ovšem na vkusu.
Cloché se velmi hodí k ženám s orlím nosem. I malé nosy si ho můžou samozřejmě dovolit, ale nikdy to nebude tak stylové, jako když máte orlí nos.

Klobouček noste nejlépe ke splývavým kabátům s málo výrazným pasem. Kabát typu 70. léta nebo baloňák není to pravé. Dvacítkový kabát je ovšem také nesehnatelný (hledám ho už 6 let).

Vlevo: Cloché ke kabátu se sníženým pasem
Střed: Cloché se k baloňáku nehodí, zkracuje postavu a působí rušivě
Vpravo: K baloňáku je vhodnější klobouk se zvedlou krempou, který odhalí čelo

Návraty ke cloché v průběhu doby a dnes
V 50. letech můžeme na modelkách vídat cosi jako cloché - stejně jako v 60. letech. V 80. letech se některé módní výstřelky inspirují 20. léty, vrací se tedy i cloché.

50. léta

Kde cloché koupit?
Před pár lety se cloché objevilo i v našich krámcích. Můžete ho sehnat i v obchodech jako je C&A, ale také v klasických v kloboučnictvích. Doporučím např. klobouky na Újezdě. Co se týče kreativity je to tam dost slabota. Ale výhodou je fakt, že jednotvárnost je právě v množství cloché. Skoro všechno tam jsou zvonové kloboučky cenově do 1000Kč.

Máte svůj vlastní cloché? Chtěla byste si ho někdy pořídit?

čtvrtek 6. listopadu 2014

Sára Krocan na Pinterestu

Nedávno jsem svůj život obohatila o účet na Pinterestu a rozhodla jsem se o něj s vámi podělit. Odkaz je zde:


Hlavní náplní je móda a to především ta historická. V některých záložkách (20. léta a dál) mám dobové oblečky, v jiných záložkách (10. léta a dřív) mám i moderní kousky, které se do dané doby stylizují.
Pinterest mám zatím pro svou osobní potřebu, ale nebojte se mě upozornit, jestli se vám nějaká fotka bude zdát ve špatné záložce. Stává se mi často, že se překliknu a omylem něco hodím jinam.
Může se stát, že některé fotky z nástěnky vyřadím, protože se mi prostě nelíbí. Takže nespoléhejte na moje piny a raději si své oblíbence připněte k sobě.
Aktuální krocaní podoba

Těším se, že se podívám i na vaše nástěnky!


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...