sobota 21. března 2015

Článek na netu o návratu korzetů

Na Facebooku na mě vyletěl článek 7 důvodů, proč si pořídit korzet. Není to první text o návratu korzetů. který jsem v poslední době potkala. Napadlo mě, jak před 100 lety ženy bojovaly o zrušení korzetu, ve kterém byly stovky let sevřeny. Jak texty ve dvacátých letech opěvují volnost těla a s nevděkem na korzety vzpomínají. A dnes se zas někdo pokouší vnést korzet na běžné nošení? Paul Poiret se obrací v hrobě.
Ano, také si myslím, že:
V korzetu máte super pas i prsa a jste v něm štíhlejší.
Drží vám záda a i bez něj pak chodíte rovné jako pravítko.
V korzetu vypadáte rozhodně líp než v tričko a vaše tuky lezoucí z kalhot zázračně zmizí.

Ale nezapomeňme na to, že:
Se v něm nedá ohybat, ani běhat, prostě žádný větší pohyb, nic.
Vám stáhne plíce a nemůžete dýchat do břicha. To vidím jako největší nešvar. Dýcháte do ramen, do horních sklípků v plicích a to není zdravé a neradím nikomu se to učit.
Stejně tak problémové je stažení žeber, dlouhodobé nošení může poškodit vnitřní orgány (to byl nejčastější argment v 19. století, proč korzet nenosit).
Stažené tuky musí někam uniknout a to často na oblast pod břichem, máte-li korzet kratší.
Si ho nenandáte sama.

Korzet bych na běžné nošení nosila jen výjimečně kvůli špatnému způsobu dýchání a omezenosti pohybu těla. Jak to máte vy?
11 komentářů:

 1. Myslím, že největší svobodou je moci si vybrat, zda korzet chci nebo nechci nosit. Sama nosím stahovací korzet téměř každý den a z vlastní zkušenosti mohu říci:
  - Ohýbat se v něm dá. Špatně, ale jde to. Tramvaj v něm doženete. Běhat v něm ale nechodím.
  -Při dýchání cítím, že dýchám do celých plic, ale nosím underbust.
  -Pokud vím, tak stažení korzetu způsobuje vražení pravé ledviny do jater (která se na ně tak jako tak otiskuje). Játra mají 90% funkční rezervu, stačí si je tedy nepropít. Devastace těla ale závisí na míře stažení.
  -Dobré korzety bývají konstruovány tak, aby zakryly případný tuk v dolní části břicha a podbřišku.
  -Korzet si v pohodě obléknu sama.
  Darkness

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Předposlední bod: dobrý korzety bejvaj delší, ale zas se v nich sedá o to hůř - ta část co ti má zakrejvat břicho se třeba mně logicky vždycky zareje do slabin, když si sednu.
   Stejně tak blbě se v nich ohejbá.
   To bych dodala k první bodu, ohejbat se v nich teda sice dá, ale opravdu hodně, hodně špatně, pokud máš kvalitní pevnej korzet (což asi máš, jak tak čtu:) ).
   Ale fakt je, že pokud ho nosíš denně, tak si asi nějak zvykneš nebo si najdeš způsob jak se ohybat.
   Taky jsem jeden čas nosila korzety skoro denně a vím, že mi to přišlo v pohodě, a když si ho teď výjimečně obleču na festivaly nebo tak, tak vlastně cítím, jak to v pohodě není a jak třeba neudýchám to, co normálně a jak mě to fakt že stahuje. Za den dva nošení to zase začnu ignorovat, ale je to tam furt.

   Nikdy mě nenapadlo, že je to tim, že dejchám jinak, jak píše Sára Krocan, ale bude to ais ono.


   (Nosim normální korzet přes prsa)

   Vymazat
  2. Ještě k dýchání- pro ženy je přirozenější dýchat do hrudníku. Je to tak trochu příprava na těhotenství, kdy se do břicha moc dýchat nedá. Pro muže je zas přirozenější dýchat do břicha. Stejně si ale myslím, že otázku kam dýchat, by nejlépe zodpověděl pneumolog a jak je která část plic ventilována zas nějaké zobrazovací vyšetření. Darkness.

   Vymazat
 2. Korzet vlastnim cerny (vhodny jako vecerni odev k sukni), ale nechodim v nem bezne ven a neodvazila bych se v nem vyfotit na blog. Samozrejme ne kazdy korzet musi byt videt. Nevyznam se prilis v druzich korzetu. Obavam se, ze vetsina by to stejne nepochopila... Staci, co tam mam nyni, i tak se nevyhnu vulgarne ladenym pomluvam apod.

  Prima clanek. Brala bych i podrobnejsi, co se tyka tipu na noseni a typu korzetu jako takovych.

  OdpovědětVymazat
 3. Super článek, je to tak.

  Sedět v korzetu je vždycky peklo. Když se nosí občas, tak to podle mě nevadí, přesně jak píšeš. Ale mít ho denně na sobě, to bych asi nezvládla..

  OdpovědětVymazat
 4. Ten dobový plakát snažící se odradit od korzetů je skvělý!

  OdpovědětVymazat
 5. Mě ten článek, na který je ve tady odkaz přijde vyloženě jako nějaký reklamní text, tak se pak ani nedivím tomu, že korzety tak vychvaluje, když potřebuje, aby je lidi kupovali :)
  Nemáte v plánu napsat nějaký článek o typech korzetů? O tom, že bych ho někdy nosila nějak neuvažuju, ale bylo by zajímavý si o tom něco přečíst.

  OdpovědětVymazat
 6. Ten článek je opravdu reklamní a vyobrazené korzety jsou takové jako, spíš na efekt než se skutečně tvarovací funkcí. (I když - ani efektní mi nepřijdou.) Pokud se chcete dozvědět více o typech a konstrukci korzetů, doporučuji www.riwaa-nerona.cz

  OdpovědětVymazat
 7. Jedno se korzetu nedá upřít. Pokud je korzetiér schopný a udělá to dobře, člověk i stojí celkem v pohodě. Každopádně postavení páteře v korzetu přirozené není a pokud se korzet nosí denně, ochabují všechny vrstvy břišních svalů a svaly zádové, což pak vede k horšímu postoji bez korzetu, protože ty svaly to už nejsou schopné udržet. ;)

  OdpovědětVymazat
 8. Moc děkuji za komentářw, je mi líto, že jsem si některých všimla tak pozdě.

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...