pondělí 15. června 2015

Dita von Teese - nepřesná stylizace, přesto působí dobově

Burleska Dita von Teese se stylizuje do doby 40. let. Mnoho dobových prvků ale nesplňuje. Přesto jak z válečné dekády působí a v oblečcích vypadá velmi dobře. Jak to tedy dělá? A cože to vlastně nesplňuje?
Tento článek může být i inspirací pro ženy, které by rády působily jak ze staré doby, ale nemají možné prostředky či by rády onu dobu přispůsobily i svému stylu, který se ne ve všem může shodovat s tehdejšími tendencemi.

CO MÁ DITA ,,ŠPATNĚ"

Nosí trička
Ano, Dita velmi často nosí trička, či svršky podobného typu. Ve čtyřicátých samozřejmě trička existovala, ale popravdě jsem tričko neviděla na žádné módní ilustraci ani fotografii. Samy jistě uznáte, že dnešní tričko opravdu dobové není. Ve 40. letech se nosily nejvíce různé blůzy.


Má špatnou podrprsenku
Dita má dnešní klasické podrpsenky, které vám maximálně zaoblí prsa. Dříve ale ženy nosily (vetšinou) ručně šité prádlo, které prsa tvarovalo do mírné špičky. Později v 50. letech ta prsa už byla moderní hodně špičatá, jistě si vzpomenete na nějaké obrázky.


Nenosí klobouky
Najdeme fota, kde je Dita v klobouku, ale není to běžný doplěnk jejího oblékání. Tomu dříve bylo jinak, klobouk byl považován za součást oděvu, ikdyž už nebyl takovou nustností jako např. v 19. století.


Neřeší moc boty
Střevíčky mívá spíše klasické, bez detailů. Nemůžu říct, že by její obuv byla vyloženě nedobová, protože už ve 40. byly různé výstřednosti a detaily, které byste ani nečekaly. Ale nepřijde mi prostě, že by Dita moc řešila, zda její boty jsou dobové či ne.


Ne všechny vzory působí extra dobově
Co jsem tak viděla, tak ve 40. jely nejvíc jemné vzory. Samozřejmě najdeme šaty s většími dekoracemi, ale moc jsem jich nepostřehla. Dita nosí buď nevzorované oblečení (což by bylo dobové), potom větší vzory, které působí více moderně než staře a naposled čistě moderní vzor dívčího rázu.

Špatné brýle
Některé brýle má skvěle dobové, ale jiné jsou prostě jen moderní.


Kabelky také nejsou úplně 100%
Ditiny kabelky sice nejsou tvarem a velikostí úplně mimo, vzorem a střihem už často ano.

Teď to vypadá, že Dita vlastně vůbec vintage není a své oblékání má hrozně špatně podchycené. Pojďme se ale podívat na faktory, které splňuje.

CO MÁ DITA ,,SPRÁVNĚ"

Silueta
Tak rozhodně zásadní je pro dobovost dodržování siluety. Dita dobovou siluetu perfektně dodržuje (nepočítám-li nějaké oblečení, ve kterém se ale dobová ani nesnaží být).


Silueta 50. let

Postava
Siluetu dává Ditě jak oblečení, tak její ženská postava tvaru přesýpacích hodin. Dodala bych ale, že Dita je někde i dost hubená, jak dokládá uvedená fotografie. Zrovna vystupujíí žebra módní nebyla. Ale už ve 40. letech byly modelky s tvarem přesýpacích hodin, které byly hodně štíhlé nebo až hubené. Nechci ale tvrdit, že Dita je nějak vychrtlá, pořád má ženské tvary samozřejmě, jen mě pozastavila ona fotografie.

Vpravo Rita Hayworth

Viditelná žebra na hrudníku bývají symbolem hubenosti


Obličej
Je samozřejmě lepší mít ke konkrétní době vhodný obličej, který se co nejblíže podobá takovému, který byl tehdy moderní. Silné obočí, menší oči, plné rty, oblé tvary - to Dita vše splňuje.

vpravo Rita Hayworth

Make-up
Kočičí linky a rudá ústa jsou jistě 40. léta, i když ne všechny dámy se malovaly tak výrazně.

vpravo Lauer Bacall

Účes
Dita má jak správnou délku účesu, tak je má úžasně natočené.


Délka sukně
Ditiny sukně jsou po kolena nebo delší, stejně jako ve 40. letech.


Ženské a ne přespříliš moderně působící oblečení
Sice nemá vše autenticky správně, ale nemá to zas vyloženě vzdálené minulosti. Vzory má sice větší, ale pořád nejsou tak extravagantní a futuristické, stejně jako kabelky, boty, brýle atd. To se samozřejmě týká i oblečení, kde ne všechny šaty jsou vyloženě dobové, či jejich drobné detaily vybočují moderností, ale nikdy to není tak, aby se to s vintage vzhledem třískalo.Inspirace přímo z 40. let
Dita se inspiruje konkrétními herečkami z 40. let a také dobovými erotickými ilustracemi. Je zřejmé, že primární zdroj je vždy lepší než sekundární. Je rozhodně lepší vědět, co se nosilo, než to šifrovat z moderních ikon.

Vystupování
Ne že by vystupování nějak určovalo, zda je člověk dobře oblečený, ale také má své pro, které Ditě pomáhá udržet si vintage look. V rozhovorech působí klidně a decentně, nemá nějaké šílené projevy. Nenajdeme fotku, kdy sedí tak, že jí je vidět pod sukni, nenajdeme jí ani tak, že by pařila na párty a polila se chlastem, nepředklání se tak, až jí vypadnou prsa, prostě vše na nás působí tak, že je opravdová dáma (tedy možná až na svá striptýz - burleskní vystoupení:-) ).


CO SE MI NA DITĚ LÍBÍ?

Na Ditě se mi líbí to, že si drží svůj styl. Má ráda starou módu a chce se podle ní oblékat. Zároveň se ale nedrží striktně pravidel. Nenosí jemné vzory, protože jí prostě nesluší. Občas si vezme tričko, protože jí asi přijde praktické. Stejně tak nenosí klobouky, jelikož by si na ně třeba nezvykla. Koupí si tygrovanou kabelku, protože se jí asi líbila. Prostě se nedrží striktně pravidel, montuje si k nim svůj vlastní osobitý styl a zároveň se drží i toho, co jí sluší. A přesto působí jako ze 40. let, ačkoli bychom její černobílá fota nikdy do 40. let nezařadili. 
I já se snažím držet této filosofie - chci být dobová, ale zároveň mám i vlastní vkus a ne všecko se mi líbí nebo mi to přímo sedí. A mám v šatníku kousky, které prostě miluju, přestože mají špatný vzor nebo moc krátkou sukni. Myslím, že Dita může být v tomto ohledu dobrou inspirací i pro děvčata, která by ráda působila jak z nějaké konkrétní doby, ale nemají na to prostředky nebo mají i svůj vlastní vkus, který se v něčem příčí s dobovým diktátem.
Jediné, co mi na Ditě úplně nesedne, je to, že na mě někdy působí uměle, jakoby zakrývala svůj osobní půvab, což tehdejší herečky uměly naopak podrtrhnout. Ale to je věc názorů.

Jak vnímáte Ditu vy? Je pro vás povedeným ,,retrem", či nikoli? Pokud se samy oblékáte do nějakého období, snažíte se být 100% autentická, nebo si dáváte určité výjimky?
Jsou na Ditě ještě nějaký prvky, které shledáváte dobově špatnými, či naopak správnými?

10 komentářů:

 1. Mně se právě moc líbí nebýt 100% autentická. To je možná nutné ve filmu, kde je nutné zachytit přesně dobu. V dnešní době je dobré využívat moderních materiálů jako je např. lycra, kdy můžeme nosit punčochy se švem, ale za rozumnou cenu, dostupné v obchodě a pohodlné. Mně se moc líbí mixování moderního (i pohodlného) oblečení s kousky, které vypadají retro. Prostě si vše přizpůsobit sobě, svému stylu a jen se obdobím nechat inspirovat. Mně to přijde mnohem přitažlivější než historické kousky. V nich působí mnohdy ženy staře (např. dobové boty nebo tužší materiály atd.)

  Nedávno jsem měla šaty inspirované 50. léty a můj muž mi řekl, že vypadám jako jeho babička ...tak to tedy nechci a už vím, že je potřebuji kratší, i když se v té době krátké nenosily...trochu jiný modernější účes, byť inspirovaný tou dobou atd. Dodat retro vzhledu moderní nádech, protože naše oči a mozky jsou již nastaveny trochu jinak. Dává to smysl?

  SUPER článek! Moc se ti povedl.

  OdpovědětVymazat
 2. Parádní článek. Mně se líbí jakým stylem Dita retro věci ve svém stylu využívá. V dnešních poměrech totiž přesné dodržování dobové módy/zvyklostí působí suchopárně a postrádá to švih. Prostě to není chic nebo jak to říci.
  Souhlasím, že někdy působí Dita až moc uměle, ale i na tom z části její image stojí. Podle mne to bude i tím, že se stylizuje do jiného barevného typu a musí pak hodně přidat na kontrastu. Tady o tom byl zajímavý článek: http://www.supervizaz.net/blog/dita-von-teese

  OdpovědětVymazat
 3. Mně se právě líbí, že si zachovává svoji osobitost a styl, než aby slepě kopírovala určité období. Osobně vyznávám podobnou filosofii - mám ráda módu 20. - 50. let a v oblékání se jí inspiruji, ale nesnažím se autenticky stylizovat do té či oné doby, to je na můj vkus až příliš omezující. Prostě nosím to, co se mi líbí a ladí k sobě, nenechala bych se svazovat módním diktátem.
  Přeji hezký den
  Adéla

  OdpovědětVymazat
 4. Ditu mám též ráda, ale nikdy jsem moc nepřemýšlela nad tím jak moc "zapadá" do zvoleného období :D přiměla jsi mě se nad tím zamyslet
  Upřímně, ale myslím, že je v pořádku když ona si ten styl tročišku přizpůsobila, protože být na 100% autentický musí být uřčitě fuška (oblečení, make-up, účes, látky etc.) Jinak smekám před každým kdo to zvládá :)
  P.S. moc povedený článek :)

  OdpovědětVymazat
 5. keď to tak napíšeš, veruže je nepresná, ale asi ozaj stačia jej vlasy, vzhľad, postava a elegantné správanie, že ten zvyšok je už len detail. ona sa nemusí snažiť na 100%, pretože je už aj tak úplne iná, magická a žerieme jej to všetci :)

  OdpovědětVymazat
 6. Skvělý nápad na článek, víc takových! Ditin styl se mi líbí, přesto (nebo právě proto) že není stoprocentně autentický. Co třeba příště rozebrat Lanu del Rey? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, jsem ráda, že se článek líbil. Ditu sleduji narozdíl od Lany hodně. Lana se vdobově neobléká, má styl, který byl moderní někdy v roce 2012, který se m=odou 40. let hodně inspiroval. Ale děkuji za tip, mohla bych jí trochu rozebrat, i když už to nebude tak dlouhý článek:-)

   Vymazat
 7. Já Ditu nesleduju nějak cíleně, jenom na mě občas vykoukne nějaký její obrázek na Pinterestu. Taky se mi líbí, že není stoprocentně autentická. Když o tom teď přemýšlím, tak v každém historické období žilo dost žen, které třeba neměly postavu a obličej podle tehdejších ideálů krásy, nebo se neoblékaly úplně podle aktuální siluety nebo třeba nosily věci z předešlých období, protože se jim to líbilo nebo na nové kousky neměly peníze atd, takže si myslím, že ve i ve čtyřicátých letech se našlo hodně žen, které třeba nevypadaly přesně jako obrázky z tehdejších módních časopisů a módu si přizpůsobily svému vkusu.
  Jinak já to taky mám tak, že se mi stará móda prostě líbí (já mám tedy nejraději 50., 60. a 70. léta), ale jenom se jimi inspiruju a nesnažím se dodržovat nějakou siluetu.
  Jinak, tvůj blog čtu už docela dlouho a moc se mi líbí, ale až teď jsem se konečně odvážila k nějakým komentářům :)
  Lizzie

  OdpovědětVymazat
 8. Ja by som o Dite nepovedala, že je to "nepresná štylizácia" ale prispôsobenie sa súčasnej dobe, v podstate ako to píšeš v závere článku. Podľa mňa sú jej modely veľmi osviežujúce. Dobovú módu veľmi oceňujem ale osobne nemám rada prísne dodržiavanie toho-ktorého štýlu (s výnimkou rokokového štýlu a podobne). Človek pôsobí ako chodiace panoptikum. Druhá vec - prvky jednotlivých štýlov mieša veľmi umne. Ja sa naopak klaniam pred jej štýlom a niekedy doslova jasám nad jej schopnosťou preniesť "staré" do "nového".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se také klaním před jejím stylem:-) je můj velký fashion vzor. Děkuji za komentář.

   Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...