čtvrtek 25. června 2015

Příběh umělce v neklidné době

Další článek pro časopis Nota Nebe (4/2015), tentokrát o slavném umělci Francisco de Goya.


Francisco de Goya (1746 – 1828) byl španělský malíř, jehož tvorba je jedinečná a těžko zařaditelná do jakéhokoli uměleckého stylu. Je znám skrze své expresivní obrazy, které poměrně naturalisticky anebo v symbolech reflektují období napoleonských válek a Španělské občanské války. Přestože jsou Goyova díla dnes známá po celém světě a stále se z nich učí malíři na školách, ve své době neměl vůbec takové uznání a pro některá díla musel dokonce před soud. Malířův život byl obetkán ponurým osudem.
            Goyovy krušné začátky se datují už od doby, kdy se chtěl dostat na Královskou akademii. Jako devatenáctiletý chlapec měl za sebou studium a několik věrných kopií děl od starých mistrů. Nepřijetí ho donutilo odputovat do Itálie, kde se mu již podařilo prosadit. Malířova tvorba byla především církevního charakteru – výzdoba kostelů, zdobení oltářů, fresky atd. Vrcholem bylo jmenování ředitelem Královské Akademie roku 1785 a roku 1789 se stal dvorním malířem.
            V devadesátých letech malíř onemocněl a z choroby si odnesl doživotní ohluchnutí. Zajímavostí je, že podle některých hypotéz mohla být hluchota také zapříčiněna otravou olovem, které obsahovaly jeho barvy. Zdravotní problémy odvedly Goyu na nějakou dobu do ústraní. Malíř také prohlásil, že královské zakázky mu nedovolují využívat vlastní fantasii. O samotě pak maloval již svá vlastní díla nazvané Caprichos. Od královských zakázek se podstatně lišila - to byly většinou portréty nebo neškodné společenské výjevy. Jeho osobní práce byly ale jiného charakteru. Tmavé ilustrace satirického ladění kritizovaly společenské jevy.
            Král Goyovi nedával zakázky až do roku 1808. Umělcovy fantasijní obrazy nepřinášely dvoru velké nadšení.
            Roku 1807 napadla Španělsko Napoleonova vojska. Změnil se vládce a změnily se i poměry v zemi. Španělští občané se bouřili, ale jejich odpor byl krutě potlačen. Goya reagoval na tuto situaci v díle Hrůzy války. Černobílé lepty jsou záznamy toho, co se v oné době dělo. Vojáci, mrtvoly, strach a zoufalství malíř pojal silně naturalisticky. Tato nevšední díla ovšem nebyla publikována. Vystavila se až v roce 1863, kdy byl umělec již dávno po smrti.
            Roku 1813 Francouzi odešli ze země, šťastné časy ovšem nenastaly. Tehdejší král obnovil inkvizici a pronásledoval liberály. Přestože ho Goya nenáviděl, musel pro něj malovat.
            Do hledáčku inkvizice přišlo roku 1815 Goyovo dílo Nahá Maja. Jedná se o akt, kde je žena v trochu vyzývavější póze, než na kterou bylo divácké oko zvyklé. Inkvizice, která v té době zabavovala všechny akty. Malíř ovšem odmítl domalovat ženě šaty a místo toho vytvořil druhý obraz, Oblečená Maja. Paradoxem je, že tento obraz je možná ještě více eroticky laděný, než původní.
            Na umělce se začalo pomalu zapomínat a jeho sláva a také finance se snižovaly.  V té době namaloval sérii Býčí zápasy. Dramatičnost v obrazech je podobná jako v Hrůzách války, ale autor v nich již nepoukazuje na politické rozbroje.
            Roku 1820 začala Španělská občanská válka. Goya opět reaguje a to v souboru Černé malby. Maloval přímo na zdi v domě, kde bydlel. Obrazy byly plné alegorických výjevů, které zobrazovaly malířům pohled na lidstvo. Jsou plné strachu a bezmoci. Umělec si díla maloval čistě jen pro sebe.
            Ke konci života Goya utekl do Francie, kde roku 1828 zemřel hluchý a slepý.

            Goyovy obrazy jsou energické a plné jasných barev, jeho plátna na nás křičí a dávají nám prožít události té doby lépe, než kdejaké záznamy v kronikách či zprávy o vojenských taženích. Jsou jako pulzující výřez minulosti od jednoho obyčejného španělského malíře, který - ač zemřel slepý a hluchý - nám dává možnost vidět skutečnost.4 komentáře:

 1. No, pochybuju, že by Goya zemřel v roce 1928...

  OdpovědětVymazat
 2. Bohužel se musím přidat. Jsou tam dva nemilé překlepy, které odkazují již na 20. století.

  OdpovědětVymazat
 3. Bohužel Goya asi také spadal mezi umělce, kteří se holt narodili ve špatné době ...

  OdpovědětVymazat
 4. No jéje, děkuji za upozornění. Člověk si to po sobě čte tisíckrát, ale stejně to nevidí:D

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...