středa 31. srpna 2016

Rebel bez příčiny

Včera jsem viděla film Rebel bez příčiny z roku 1955 a tak moc se mi líbil, že se o něj s vámi musím podělit.

Obsah z csfd.cz:

,,Snímek, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním. Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem. Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: "Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte..." Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hoppera."Čekáte rozvláčnost a málo střihů? Tak to je přesně tento snímek. Ale přesně to je na něm krásné. Za celé dvě hodiny uvidíme snad jen 4 příhody a mnoho dialogů a dlouhých scén. Každá scéna je velice procítěná, při pauzách v hovoru a v pohledech čteme životní příběh každého jedince a sledujeme z jeho tváře, jaké všechny myšlenky se v něm kupí. Ke konci příběhu známe hluboké charaktery jednotlivých hrdinů lépe, než se o to pokouší moderní filmy. Nechce se nám s nimi loučit. K tomu film doprovází hudba orchestru, která dělá výjevy ještě krásnější.


Já jsem si na konci filmu i poplakala a to je co říct, tohle se mi nestává. Znám přece tisíc jiných filmů, kde jsou mnohem dojemnější scény. Důvodem byla ona procítěnost každé scény, jak si dává režisér načas. A ta krásná hudba, ta to možná ještě spíše vyvolala. Velice se mi líbilo, že byl snímek postavený na hereckých výkonech, protože tady by se špatný herec vážně neujal. Zároveň se mi moc líbily kostýmy a pak jsem samozřejmě slintala nad těmi kluky, nad jejich odvahou - že i ten malý hošík, který nemá kamarády, nesedí v koutě, bojuje o svůj život, jede zachránit přítele. Prostě důkaz, že odvaha se neodvíjí od životní situace, ale od životního nasazení.


Takže pokud jste film ještě neviděli a rádi byste shlédli něco z 50. let, určitě se podívejte. Nehledě na to, že film je barevný, takže se opravdu dokážete vcítit do doby.

A malý bonus. Pokud jste hráli Mafii II, jistě poznáte observatoř, kde se odehrála Vitova poslední bitka. :-)


2 komentáře:

  1. James Dean měl rozhodně nadčasový vzhled. Díky za tip!

    OdpovědětVymazat
  2. James Dean byl skvělý herec, škoda, že tak brzy zemřel. Tento film s ním jsem doposud neviděla, ale mám v plánu ho v dohledné době zhlédnout.

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...